20 червня 2024 року Інститут фізіології рослин і генетики НАН України на базі свого Дослідного сільськогосподарського виробництва провів традиційну щорічну велику міжнародну науково-практичну конференцію – «День поля – 2024». Захід об’єднав представників аграрного сектору (агропідприємств і фермерських господарств) з різних регіонів України (Київської, Вінницької, Миколаївської, Житомирської, Харківської, Одеської, Чернігівської, Черкаської, Сумської, Кіровоградської, Тернопільської, Дніпропетровської, Херсонської та Запорізької областей), а також керівників адміністрацій і представників іноземних компаній «Сингента» (Швейцарія), «Баєр» (Німеччина), «Індіго Агрікалче» (США), «Агрісол/Валагро» (Україна/Італія), українських та іноземних агрохолдингів «Agroprosperis Group» (Україна–США), «Кернел», «Укрпромінвест-Агро». Гості ознайомилися з інноваційними науковими розробками Інституту, поділилися враженнями щодо результативності впровадження цих розробок у виробництво й у ділових дискусіях обмінялися досвідом роботи і шляхами подолання проблем господарювання в умовах воєнного стану.
Учасників зібрання привітав заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології рослин і генетики НАН України член-кореспондент НАН України Сергій Коць, який від імені директора Інституту Героя України, академіка НАН України Володимира Моргуна побажав усім плідної роботи та незабутніх вражень від спілкування.
Конференцію відкриває заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології рослин і генетики НАН України член-кореспондент НАН України Сергій Коць |
Із вітальними словами до присутніх звернулися також голова Фастівської районної державної адміністрації Владислав Литвин і голова Фастівської районнної ради Віктор Веремейчук. Вони висловили сподівання, що конференція стане вагомим кроком у розв’язанні нагальних проблем аграрного сектору економіки та сприятиме забезпеченню продовольчої безпеки у надскладний для нашої країни час.
Вітальне слово голови Фастівської районної державної адміністрації Владислава Литвина |
Із вагомим доробком колективу Інституту, його науковими і виробничими успіхами, які здавна є запорукою хлібного достатку Української держави, учасників конференції ознайомив старший науковий співробітник відділу генетичної інженерії рослин член-кореспондент НАН України Руслан Якимчук. У своїй доповіді «Внесок Інституту фізіології рослин і генетики НАН України у забезпечення продовольчої безпеки країни» він зосередився на основних інститутських напрямах і досягненнях селекції злакових культур. Учений також нагадав, що під керівництвом академіка НАН України Володимира Моргуна створено понад 200 сортів і гібридів пшениці, кукурудзи, ячменю, тритикале, спельти, які за продуктивністю та якістю зерна вже понад пів століття тримають першість у рейтингу української селекції, а окремі з цих сортів і гібридів є унікальними.
Старший науковий співробітник лабораторії якості зерна відділу генетичної інженерії рослин Інституту фізіології рослини і генетики НАН України член-кореспондент НАН України і НААН України Олександр Рибалка у своїй доповіді розкрив актуальність створення сортів із високоякісним зерном і обґрунтував новий напрям селекції, що передбачає створення зернової продукції для функціонального харчування. Доповідач, серед іншого, наголосив, що торік українські аграрії виростили понад 80% зерна пшениці низької якості (філери), що призводить до збитків і проблем його експорту. Україна має вирощувати високоякісне зерно як для внутрішнього споживання, так і для експорту. Наразі створення зернової продукції для функціонального харчування є вкрай актуальним, тому Інститут фізіології рослини і генетики НАН України активно опрацьовує проблему створення і трансферу перших в Україні сортів злакових культур з унікальними характеристиками зерна, призначеного для виробництва продуктів здорового харчування населення й української армії.
Важливість використання науково обґрунтованих технологій вирощування інноваційних сортів пшениці озимої підкреслив у своїй доповіді «Основи раціональних технологій живлення та захисту пшениці озимої» завідувач відділу фізіології живлення рослин Інституту фізіології рослини і генетики НАН України академік НАН України Віктор Швартау. За словами науковця, необхідно реалізувати високий генетичний потенціал продуктивності озимої пшениці, підвищуючи ефективність використання добрив, впроваджуючи сучасні рішень для контролю хвороб, бур’янів і протидії виляганню.
Далі учасників конференції ознайомили з демонстраційними посівами, представленими більш як 110-ма відомими сортами та новими лініями – кандидатів у сорти. Серед них:
– група високоінтенсивних сортів із генетичним потенціалом продуктивності понад 100 ц/га;
– сорти універсального використання, які в несприятливих умовах вирощування роками забезпечують високі та стабільні урожаї;
– сорти з високою якістю зерна;
– унікальні сорти спельти і тритикале.
Старший науковий співробітник лабораторії якості зерна відділу генетичної інженерії рослин Інституту фізіології рослини і генетики НАН України член-кореспондент НАН України і НААН України Олександр Рибалка ознайомлює учасників конференції з унікальними сортами злакових культур |
Особливу увагу привернули сорти пшениці високої хлібопекарської якості, впровадження яких у виробництво сприятиме зростанню частки продовольчого зерна на внутрішньому ринку й підвищенню експортного потенціалу країни, – це сорти 'Донор Київський', 'Здоба Київська', 'Наталка' й інші, які містять до 17% високоякісного білка. Гості відзначили високу – на рівні найкращих європейських стандартів – генетичну завершеність сортів селекції Інституту.
Директор Дослідного сільськогосподарського виробництва Інституту фізіології рослин і генетики НАН України кандидат сільськогосподарських наук Давид Коновалов і директор Приватного підприємства «Веселий роздол» (Миколаївська область) Михайло Молдованенко обмінюються враженнями |
Доки гості конференції оглядали дослідне поле Інституту фізіології рослини і генетики НАН України, до директора Інституту академіка НАН України Володимира Моргуна завітали представники великих аграрних компаній, щоби придбати ліцензії на виробництво насіння сортів інститутської селекції.
Тим часом учасники «Дня поля – 2024» повернулися до обговорення у форматі круглого столу, поділившись враженнями від побаченого різноманіття унікальних інститутських сортів і досвідом їхнього впровадження у виробництво. Зокрема, київські сорти пшениці високо оцінив директор приватного підприємства «Веселий роздол» (Вознесенський район Миколаївської області) Михайло Молдованенко. В його господарстві сорти, створені в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України, за різних погодних умов упевнено демонструють надійність і високу врожайність. Аграрій розповів, що останніми роками включив до посівних площ свого господарства гібрид кукурудзи Достаток 300МВ, а для подальшого посіву обрав три сорти пшениці, адже цілком довіряє інноваційним розробкам Інституту й певен у необхідності розширювати асортимент як культур злаків, так і їхніх сортів, створених селекціонерами цієї академічної наукової установи.
За словами директора Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Прилуцький хлібодар» (Чернігівська область) Сергій Козинний, пшениці Інституту фізіології рослин і генетики НАН України вже давно колосяться на північних полях України. Особливо добре себе зарекомендували посіви сортом пшениці 'Донор Київський', котрий за якістю зерна, як запевняє підприємець, є унікальною знахідкою для борошномелів і хлібопекарів. Наступного року підприємство планує розширити посівні площі пшениці київської селекції, використавши сорт 'Здоба Київська'.
Багаторічну співпрацю з Інститутом фізіології рослин і генетики НАН України та його директором академіком НАН України Володимиром Моргуном цінує директор ТОВ «Білоцерківхлібопродукт» (Київська область) Іван Шилов. Зокрема, підприємство щороку купує в інститутського Дослідного сільськогосподарського виробництва насіннєвий матеріал кількох сортів пшениці і завжди отримує високі результати. Аграрій назвав ці сорти неперевершеними і такими, що поєднують високу врожайність і належну якість зерна. А на завершення свого виступу – подякував колективові Інституту фізіології рослин і генетики НАН України та Дослідному сільськогосподарському виробництву Інституту фізіології рослин і генетики НАН України за відданість справі й украй потрібну важку працю.
Директор ТОВ «Білоцерківхлібопродукт» (Київська область) Іван Шилов ділиться досвідом вирощування сортів пшениці озимої селекції Інституту фізіології рослин і генетики НАН України |
Організатори міжнародна науково-практична конференція конференції «День поля – 2024» сподіваються, що вона посприяє зростанню хлібного достатку України та зміцненню продовольчої безпеки нашої держави під час війни.
За підсумками заходу укладено низку ліцензійних угод на використання високоякісного насіння селекції Інституту фізіології рослин і генетики НАН України.
За інформацією Інституту фізіології рослин і генетики НАН України