11 вересня 2024 року в Києві у Великому конференц-залі НАН України відбулася Ювілейна сесія Загальних зборів НАН України, присвячена 100-річчю від дня народження академіка Платона Григоровича Костюка.
Участь в урочистому зібранні взяли члени НАН України, науковці з академічних установ, студентська молодь.
Перед тим, як розпочати роботу Ювілейної сесії, учасники заходу мали нагоду насолодитися чудовими музичними композиціями у виконанні колективу Академічного камерного хору «Хрещатик», художнім керівником та диригентом якого є Заслужений артист України Павло Струць.
|
Урочисті Загальні Збори НАН України відкрив Президент НАН України академік Анатолій Загородній. “Безперечно, ця подія є знаковою для всієї наукової спільноти, адже Платон Григорович був визначною особистістю, всесвітньовідомим вченим, чий внесок у розвиток нейрофізіології та медицини важко переоцінити. Яскравим свідченням цьому є те, що його було обрано членом не лише вітчизняних, а й багатьох міжнародних та закордонних академій і наукових товариств”, – зазначив очільник Академії у своєму вітальному слові. Він також наголосив, що наукові досягнення Платона Григоровича стали основою для появи нових та розвитку усталених наукових напрямів, зокрема у галузі фізіології і нейронаук, та відкрили нові горизонти для досліджень і впровадження інноваційних методів у медичній практиці. Ним відкрито явище вибіркової провідності мембрани соми нервових клітин. Крім того, його увага була присвячена вивченню клітинних механізмів мозкової діяльності та встановленню принципів передачі інформації у нервовій системі.
Анатолій Загородній підкреслив, що академік Платон Костюк, без перебільшення був видатною особистістю, науковцем та громадським діячем, який відіграв важливу роль у становленні державності України. Як Голова Верховної Ради України він доклав значних зусиль для формування законодавчої бази, а також для розвитку науки і освіти нашої держави.
|
Член Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, голова підкомітету з питань вищої освіти, народний депутат України Валерій Колюх виголосив привітання учасникам сесії Загальних зборів НАН України від імені Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука. “Платон Григорович був не просто науковцем світового рівня, його досягнення в галузі нейрофізіології вплинули на розвиток науки як в Україні, так і за її межами. За роки своєї багаторічної сумлінної праці він став символом відданості науковим ідеалам, здобувши повагу колег, учнів та міжнародної наукової спільноти. <…> Ми завжди пам’ятатимемо Платона Григоровича як людину, яка своєю плідною працею і активним життям довела, що наука і державність можуть співіснувати, грунтовно доповнюючи одна одну на благо суспільства”, - йдеться у привітанні.
Привітання Голови Верховної Ради України Далі пролунали доповіді науковців, присвячені життєвому і творчому шляху академіка Платона Григоровича Костюка.
Першим з доповіддю «Життєвий шлях і науково-практична спадщина академіка НАН України П.Г. Костюка» виступив директор Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України академік НАН України Микола Веселовський.
Роботу Загальних зборів НАН України продовжив відеозапис-розповідь доньки Платона Григоровича – кандидата медичних наук Ольги Платонівни Костюк про цікаві подробиці із життя родини видатного науковця і державного діяча, про його захоплення та хобі.
Далі слово для доповіді «Спогади про роботу з Платоном Григоровичем Костюком» було надано в.о. академіка-секретаря Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України академіку НАН України Сергію Комісаренку.
Наступним з доповіддю «Головний мотив творчості Костюка: кальцій» виступив учень академіка Платона Григоровича академік НАН України Олег Кришталь.
На завершення доповідь «П.Г. Костюк – учений, який виявив нові грані функціонування поодиноких кальцієвих каналів» виголосив ще один учень Платона Григоровича академік НАН України Ярослав Шуба.
Закриваючи урочисту сесію Загальних зборів НАН України, Президент НАН України академік Анатолій Загородній висловив подяку всім учасникам заходу за активну участь та наголосив: “Платон Григорович був і залишається взірцем для своїх колег та учнів, які продовжують його справу та розвивають започатковані ним наукові напрями. Наше завдання – зберегти і примножити цей безцінний спадок, забезпечити його продовження у майбутніх поколіннях українських вчених. Нехай пам'ять про Платона Григоровича Костюка слугує для нас орієнтиром, а його життєвий шлях – прикладом для наслідування”.
ВІДЕОФІЛЬМ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ЖИТТЮ ТА ДІЯЛЬНОСТІ АКАДЕМІКА ПЛАТОНА ГРИГОРОВИЧА КОСТЮКА
Фото: Пресслужба НАН України