5–6 вересня 2024 року в Києві відбулася стартова зустріч учасників дворічного проєкту «EU-UA Nuclear Research and Education Capacity Building» (скорочено – NURECAB), який реалізуватиметься в межах Робочої програми EURATOM на 2023–2025 роки. Координатор проєкту – Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України.
NURECAB — це проєкт, зосереджений на навчанні, розбудові потенціалу і розвитку ядерних досліджень в Україні та Європейському Союзі. Головна мета NURECAB – підтримати подальшу інтеграції ядерної української дослідницької спільноти в європейську дослідницьку мережу та дослідження Євроатома (Програми з досліджень і навчання Євратом), приділяючи увагу вдосконаленню української освіти й академічної бази навчання для нарощування потенціалу і забезпечення безпечної експлуатації українських ядерних установок та інклюзивної співпраці у сфері досліджень поділу ядер і термоядерного синтезу.
Консорціум проєкту NURECAB складається з координатора (Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України) і учасників (Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Національний університет «Одеська політехніка», Українське ядерне товариство, Акціонерне товариство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»», Європейська мережа ядерної освіти).
Проєкт NURECAB поділяється на 6 робочих пакетів (work packages, WP).
WP1 – Поліпшення ядерної освіти. Цей робочий пакет присвячується аналізу розривів між потребами ядерного сектору України у студентах із відповідними навичками, які стають працівниками установ ядерного сектору, і наявними освітніми програмами й курсами. На основі аналізу планується створити 10 нових або вдосконалених курсів, які допомогли би поліпшити поточні програми і наблизити їх до потреб установ ядерного сектору.
WP2 – Навчання персоналу. Пакет спрямований на підвищення кваліфікації викладачів і наукового персоналу українських «ядерних вишів».
WP3 – Зміцнення національної та міжнародної співпраці в ядерному секторі. Національний контактний пункт Євратом в Україні (fission & fusion) запропонує 15 міжнародних і 15 національних грантів мобільності, спрямованих на дві основні аудиторії: науковців ядерного сектору (задля сприяння спільним науково-дослідним та інноваційним роботам) і молодь ядерного сектору – бакалаврів, магістрів, аспірантів (для їхньої інтеграції з європейською молоддю та підвищення кваліфікації, набуття навичок міжнародного спілкування та взаємодії).
WP4 – Розвиток потенціалу молоді. Цей блок дій сприятиме залученню молоді до ядерного сектору України. Заплановано більш як 20 заходів (на національному й локальному рівнях) зі школярами та студентами: від заходів із профільного орієнтування та вибору майбутньої кар’єри до конкурсів серед молодих учених.
WP5 – Комунікація та поширення інформації. Цей пакет працюватиме на поширення інформації про результати проєкту і зростання поінформованості про Програму Євратом. Буде створено канали комунікацій (сайт і соціальні мережі проєкту), відбуватимуться презентації результатів проєкту та застосування цих результатів. Навесні 2026 року відбудеться Інформаційний день Євратом в Україні, присвячений новій Програмі Євратом – на 2026–2027 роки.
WP6 – Управління та координація проєкту. Пакет стосуватиметься управління проєктом і звітності.
Стартова зустріч учасників проєкту об’єднала представників консорціуму NURECAB і сторін, зацікавлених у розвитку ядерного сектору (освіти, науки, інновацій, виробництва товарів і послуг).
У заході взяли участь представники Європейської Комісії за Програмою Євратом, Cпільного дослідного центу Європейської Комісії, Міністерства освіти і науки України, Офісу Горизонт Європа в Україні, Європейського ядерного товариства, Європейської мережі ядерної освіти, Акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»», а також провідних українських університетів і дослідницьких центрів.
5 вересня координатор і партнери консорціуму NURECAB представили план реалізації проєкту – заходи з підтримки ядерної освіти в Україні й інтеграції української наукової спільноти до Програми досліджень і навчання Євратом.
Другого дня зустріч тривала в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» і розпочалася із засідання робочої групи РП6, на якому обговорювались адміністративні питання проєкту і планувалися найближчі заходи.
Після підбиття підсумків робочої зустрічі учасники могли долучитися до екскурсії ядерним навчальним центром цього університету.
Найближчі заходи проєкту NURECAB:
• презентація NURECAB на VI Міжнародній конференції «Перспективи впровадження інновацій у атомну енергетику» (26–27 вересня 2024 року, Київ);
• NURECAB workshop “UA and EU nuclear education trends and nuclear industry prospects” (10 жовтня 2024 року, Київ);
• організація української частини Європейського дня вчителя за напрямом термоядерного синтезу (11 жовтня 2024 року, онлайн);
• презентація “NURECAB mobility manual” і можливостей ENEN щодо програми мобільності ENEN2+ (листопад 2024 року);
• NURECAB workshop “Nuclear research and innovation: UA integration to European nuclear research area” (початок грудня 2024 року).
Матеріали стартової зустрічі:
За інформацією Національного контактного пункту Євратом в Україні