Фахівці Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України провели детальне дослідження і виявили головні причини погіршення якості повітря у Києві та Київській області. Основними джерелами задимленості стали пожежі біля села Лошакова Гута на Чернігівщині та бойові дії на півночі Чернігівської та Сумської областей.
Високі концентрації шкідливих речовин у повітрі в основному були спричинені пожежами в екосистемах. Пожежі, що почалися ще 14-15 вересня і досі продовжують впливати на якість повітря у столиці. Дим від пожеж змішався із забрудненням від антропогенних джерел у Києві, що значно погіршило стан справ. Ситуація, що склалася багато у чому є наслідком пожеж у екосистемах як за межами міста, так і при перенесенні із більш віддалених осередків у Чернігівській області. У той же час, фактично маємо накладання трьох ефектів, відповідно маємо сукупний вплив:
- викидів від пожеж в екосистемах, що поширюються за напрямком вітру й охоплюють Київ;
- викидів від власних антропогенних джерел – автотранспорту та роботи підприємств. Достатньо порівняти NO2 над осередками пожеж у Чернігівській та Сумській області та над м. Києвом, щоб зрозуміти різницю і роль від додаткового впливу локальних антропогенних викидів;
- несприятливі погодні умови щодо розсіювання забруднюючих речовин.
Як наслідок, маємо погіршення стану якості атмосферного повітря саме у приземному шарі, особливо у нічні години та вранці. За таких умов та сукупної дії цих трьох факторів, можемо спостерігати часту повторюваність незадовільної ситуації із якістю атмосферного повітря у великих містах за останні кілька тижнів.
Супутникові дані демонструють (
Terra ресурс FIRMS ), що зміна напрямку вітру спричинила перенесення шлейфів диму і до столиці.
Науковцями були використані сучасні супутникові технології для моніторингу повітря та пошуку джерел забруднення. Відповідно, можемо краще розуміти природу цих явищ і вплив кліматичних умов на наші міста.
Важливо пам'ятати про вплив погодних умов та антропогенних викидів на якість повітря, а також уважно слідкувати за якістю повітря, особливо в такі періоди. Детальніше про дослідження та стан повітря можна ознайомитись за
посиланням. За інформацією Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України