3–4 жовтня 2024 р. у Краківському археологічному музеї (Польща) відбулась XІ Міжнародна наукова конференція історія археології: артефакти та наративи (пам’яті професора Яна Махніка (1930–2023)).
Традицію проведення конференцій з історії археології започатковано 2010 р. на базі Інституту археології НАН України. Цьогоріч організаторами заходу виступили Краківський археологічний музей, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» та ВГО «Спілка археологів України».
З вітальним словом від Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича виступила завідувачка відділу археології цього Інституту кандидат історичних наук Наталія Булик.
Впродовж двох днів конференції дослідники з України, Польщі, Великої Британії та США виголосили 22 доповіді. У фокусі конференції опинились різновекторні аспекти розвитку археологічного знання, пам’яткоохоронництва, музейництва кінця ХІХ ст. – ХХ ст.
Професійні дискусії точились навколо низки питань у кількох тематичних панелях, зокрема:
- першовідкривачі й дослідники артефактів;
- наративи: між наукою, ідеологією й пам’яттю;
- археологічні колекції та артефакти у часи спокою й потрясінь.
Пожвавлення наукового діалогу, розширення тематики доповідей засвідчують, що історія археології виокремилась як дослідницький напрям та продовжує розвиватися та інтегруватися у європейське наукове співтовариство.
Організатори конференції сподіваються, що подальша співпраця науково-дослідних, культурно-освітніх, громадських інституцій сприятиме поступу історії археології в Україні та створенню чергових комунікативних майданчиків на зразок реалізованої міжнародної наукової конференції.
Докладна інформація про конференцію –
на сайті Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України За інформацією Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України