29 грудня 2015 року відбулося спільне засідання Президії Національної академії наук України та колегії Міністерства освіти і науки України.
У заході взяли участь президент НАН України академік Б.Є. Патон, члени Президії НАН України, міністр освіти і науки України С.М. Квіт, заступник міністра освіти і науки України М.В. Стріха, члени колегії МОН України, голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Л.М. Гриневич, а також ректори вищих навчальних закладів.
Під час засідання було розглянуто п’ять питань, які становлять взаємний інтерес Академії та Міністерства, а саме: посилення науково-технічного потенціалу й координація морських досліджень в Україні; реалізація Угоди між Україною та Європейською організацією ядерних досліджень (ЦЕРН) щодо надання нашій державі статусу асоційованого члена в ЦЕРН; подальша діяльність Донецького наукового центру НАН України та МОН України; спільні заходи НАН України та МОН України з імплементації Угоди про участь України у програмі ЄС із наукових досліджень та інновацій «Горизонт – 2020»; створення Науково-дослідного центру когнітивної та прикладної лінгвістики НАН України та МОН України.
У своєму вступному слові президент НАН України академік Б.Є. Патон поінформував присутніх про підсумки зустрічі Президента України з науковцями, освітянами та парламентарями, яка відбулася 25 грудня 2015 року. Академік
Б.Є. Патон відзначив, що глава держави поставив серйозні завдання з науково-технічного супроводження реформування вітчизняної економіки, галузей енергетики й енергозбереження, а також щодо створення наукових розробок для посилення національної безпеки та зміцнення обороноздатності країни. На завершення свого виступу Б.Є. Патон висловив сподівання, що спільне засідання Президії НАН України та Колегії МОН України не лише надасть суттєвого імпульсу поглибленню інтеграційних процесів (що є одним з найважливіших шляхів підвищення ефективності функціонування сфери науки та освіти), а й значною мірою сприятиме встановленню взаємоповаги, взаєморозуміння і конструктивних зв’язків між Академією та Міністерством.
Міністр освіти і науки України С.М. Квіт наголосив на плідності й важливості спільної роботи фахівців НАН України та МОН України над проектом нової редакції Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», ухваленої парламентом 26 листопада 2015 року. Він зазначив, що, відповідно до цього закону, Національна академія наук, національні галузеві академії наук та Міністерство освіти і науки є партнерами у напрацюванні та здійсненні єдиної державної науково-технічної політики.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Л.М. Гриневич відзначила, що важливим завданням буде імплементація згаданого закону: це стосується, зокрема, створення Національної ради України з питань науки і технологій та інших структур, передбачених цим нормативно-правовим актом. Вона також зауважила, що Президент України П.О. Порошенко під час зустрічі 25 грудня 2015 року, визнаючи мізерність фінансування вітчизняної науки, привернув увагу вчених до можливості отримання значних – порівняно з попередніми роками – коштів на дослідницькі й інноваційні проекти у секторі національної безпеки та оборони.
На фото (зліва направо): голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Л.М. Гриневич,
міністр освіти і науки України С.М. Квіт, президент Національної академії наук України академік Б.Є. Патон,
перший віце-президент НАН України академік А.Г. Наумовець |
Щодо першого питання порядку денного спільного засідання Президії НАН України та Колегії МОН України перший віце-президент НАН України академік А.Г. Наумовець повідомив, що у зв’язку з анексією Криму було втрачено науково-дослідне судно необмеженого району плавання «Профессор Водяницький», національний банк океанографічних даних, а також значну частину інфраструктури, яка забезпечувала здійснення комплексних морських досліджень в Україні, зокрема й дві наукові установи НАН України – Інститут біології південних морів імені О.О. Ковалевського й Морський гідрофізичний інститут. З огляду на вищевказане, постає необхідність ухвалення термінових компенсаційних рішень і вжиття невідкладних заходів – у тому числі в частині покращення координації океанологічних досліджень, які виконувалися науковими установами НАН України та вищими навчальними закладами й науковими установами МОН України. Варто зауважити, що з цією метою постановою Президії НАН України від 23 вересня 2015 року при Президії НАН України було утворено Міжвідомчу координаційну раду з питань морських досліджень і удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації наукових кадрів в галузі морських наук. Проте діяльність зазначеної ради потребує залучення ширшого кола фахівців установ і організацій, підпорядкованих різним міністерствам і відомствам, а її пропозиції мають слугувати підставою не лише рішень НАН України в частині формування тематики досліджень, але й більш ефективно використовуватися при розробленні, формуванні та реалізації державної політики у науковій і науково-технічній сфері й державної морської політики. Крім того, зважаючи на положення Морської доктрини України на період до 2035 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2009 року, та статтю 275 Конвенції ООН з морського права 1982 року, на національному рівні існує нагальна необхідність удосконалення адміністрування процесів організації й ресурсного забезпечення у сфері морських наук і технологій, а також будівництва, утримання, використання науково-дослідних суден та інших морських технічних засобів.
Члени Президії НАН України (зліва направо): віце-президенти НАН України академік В.Г. Кошечко та академік
С.І. Пирожков, головний вчений секретар НАН України В.Л. Богданов і академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік В.М. Локтєв |
Заступник міністра освіти і науки М.В. Стріха зауважив, що наразі наша країна не має доступу до глибоководної частини Чорного моря, в якій розташовані великі поклади газогідратів. Але Україна залишається морською державою, а отже, має підтримувати відповідний статус як у фундаментальній науці, так і у прикладних дослідженнях із галузі, а також у питаннях стратегії й національного престижу.
За результатами обговорення було запропоновано реорганізувати Міжвідомчу координаційну раду при Президії НАН України з питань морських досліджень і удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації наукових кадрів у галузі морських наук у Міжвідомчу координаційну раду з питань морських досліджень при МОН України та Президії НАН України, затвердити її положення і склад.
Із другого питання порядку денного виступив перший віце-президент НАН України академік А.Г. Наумовець. Він нагадав, що 3 жовтня 2013 року Україна підписала Угоду про асоційоване членство в Європейській організації ядерних досліджень (ЦЕРН). Угоду вже ратифіковано, однак нотифікація ще не відбулася. За домовленістю з дирекцією ЦЕРН набуття нашою державою статусу асоційованого члена в цій організації заплановано на жовтень 2016 року. Це є одним із важливих чинників євроінтеграції нашої держави і надасть змогу нашим ученим отримати безпосередній доступ до баз новітніх наукових даних, брати практичну участь у наукових експериментах, здійснювати самостійні дослідження з фізики елементарних частинок, фізики і астрофізики високих енергій, теоретичної фізики й матеріалознавства на унікальному обладнанні ЦЕРН, розвивати та просувати на світовий ринок вітчизняні наукові технології. З метою поглиблення співпраці в Україні – спільно з ЦЕРН – розроблено Дорожню карту розвитку досліджень з фізики високих енергій.
Заступник міністра освіти і науки М.В. Стріха повідомив присутніх, що у Державному бюджеті України на 2016 рік передбачено кошти для забезпечення сплати внесків за ІV квартал, а отже, й здійснення нотифікації угоди з ЦЕРН.
Із наступного питання порядку денного віце-президент НАН України академік С.І. Пирожков поінформував присутніх, що у зв’язку з подіями на сході нашої країни Донецький науковий центр НАН України та МОН України як юридичну особу було переміщено до м. Красноармійськ (Донецька область). Центр відновив свою роботу в грудні 2014 року на площах Красноармійського індустріального інституту. Згодом було вирішено розгорнути його подальшу роботу на площах Донбаської державної машинобудівної академії (м. Краматорськ) та призначити виконувачем обов’язків голови Центру ректора цієї академії – В.Д. Ковальова.
У своєму виступі з четвертого питання порядку денного засідання заступник міністра освіти і науки України М.В. Стріха зауважив, що долучення України до рамкової програми ЄС із наукових досліджень та інновацій «Горизонт – 2020» стало знаковою подією для вітчизняної науки у 2015 році. На даний час уже створено мережу національних контактних пунктів для супроводження зазначеної програми й надання консультаційної допомоги з усіх її напрямів. За словами
М.В. Стріхи, необхідно прискорити завершення розроблення Дорожньої карти імплементації Угоди про асоційовану участь України у програмі «Горизонт 2020».
На завершення засідання виступив директор Українського мовно-інформаційного фонду НАН України академік В.А. Широков, який розповів про створення Науково-дослідного центру когнітивної та прикладної лінгвістики НАН України та МОН України.
За результатами обговорення питань порядку денного учасники засідання ухвалили відповідні рішення, які після доопрацювання будуть підписані.
За інформацією СКНД НОВ Президії НАН України
та Науково-виробничого центру океанологічних досліджень і технологій НАН України