Про значне цьогорічне державне недофінансування діяльності НАН України, а також загальноакадемічну акцію протесту на захист вітчизняної науки, заплановану на 19 квітня 2016 року, кореспондентам програми новин «Подробиці» телеканалу «Інтер» (сюжет від 8 квітня 2016 року) розповіли вчені Інституту технічної теплофізики (ІТТФ) НАН України й голова профспілки працівників НАН України кандидат філософських наук А.І. Широков.
 Співробітниця ІТТФ НАН України доктор технічних наук Ж.О. Петрова |
З огляду на суттєве скорочення бюджетних видатків на наукову сферу загалом і фінансування діяльності установ Академії зокрема, коштів бракує навіть на виплату заробітної платні й оплату комунальних послуг. Нерідко інститути змушені обирати, яку з цих двох своїх первинних потреб задовольнити. Наприклад, в ІТТФ НАН України в лютому 2016 року відмовилися від опалювання приміщень, – розповідає провідний науковий співробітник відділу нестаціонарного тепломасопереносу в процесах сушіння цього ж інституту доктор технічних наук Ж.О. Петрова. Крім того, через брак коштів практично відсутня можливість оновлення матеріально-технічної бази для здійснення фундаментальних і прикладних досліджень. Однак, попри фінансову скруту, вчені Академії створюють вагомі розробки на досить високому рівні й за багатьма напрямами не лише не поступаються своїм зарубіжним колегам, а й перевершують їх.
 Співробітник ІТТФ НАН України кандидат технічних наук О.І. Шматок |
Як зауважив молодий науковець – завідувач лабораторії гігротермічних процесів відділу тепломасообміну в дисперсних системах ІТТФ НАН України кандидат технічних наук О.І. Шматок, існує реальна загроза посилення відтоку молодих кадрів із галузі та країни.
 Голова профспілки працівників НАН України кандидат філософських наук А.І. Широков |
За словами голови профспілки працівників НАН України кандидата філософських наук А.І. Широкова, різке зменшення бюджетного забезпечення наукової сфери припало саме на поточний рік: діяльність Академії у 2016 році недофінансовано на 20%. «Це – справжній геноцид вітчизняної академічної науки», – стверджує він, підкреслюючи, що така державна політика вже має низку негативних наслідків, серед яких – запровадження режиму неповної зайнятості (3-4, а то й 2 два робочі дня на тиждень) в переважній більшості установ і стрімке скорочення кількості вчених (за попередній рік чисельність науковців НАН України зменшилася на 1,5 тис. осіб). Саме тому 19 квітня 2016 року вчені планують провести загальноакадемічну акцію протесту на захист української науки (докладніше про це: http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/news1/Pages/View.aspx?MessageID=2173).
"Вчені України готуються до акцій протесту біля Кабміну"