Вступне слово директор ІВІ НАН України доктора історичних наук, професора А.І. Кудряченка |
19 травня 2016 року в Інституті всесвітньої історії НАН України відбувся круглий стіл із теми: «Європейські цінності: духовна, моральна та історична спадщина народів Європи», присвячений Дню Європи в Україні.
У заході взяли участь українські дипломати, вчені установ Академії – Інституту економіки і прогнозування, Інституту соціології й Інституту всесвітньої історії (ІВІ) НАН України, Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, викладачі й науковці Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Київського національного університету культури і мистецтв, Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, Українського інституту стратегій глобального розвитку і адаптації, а також представники Німецького культурного центру «Goethe-Institut» в Україні при Посольстві ФРН в Україні й Інституту міжнародних відносин Вроцлавського університету (Республіка Польща).
Зі вступним словом до присутніх звернувся директор ІВІ НАН України, Заслужений діяч науки і техніки України доктор історичних наук, професор А.І. Кудряченко. Вчений наголосив на актуальності обраної теми круглого столу в умовах стратегічного євроінтеграційного курсу нашої держави й на важливості винесених на обговорення проблем, серед яких, зокрема, були: історичні аспекти формування європейських цінностей, збереження й захист культурної спадщини країн Європи, європейські цінності й Україна, перспективи європейської цивілізації в умовах глобалізації.
Учасників круглого столу привітав і член Української асоціації зовнішньої політики, Надзвичайний і Повноважний Посланник України О.С. Бай, який відзначив особливу важливість як цього наукового заходу, так і знаходження Україною свого місця у світі.
З доповіддю «Стратегічні імперативи євроатлантичного співробітництва в умовах глобалізації» виступив Надзвичайний і Повноважний Посол України, головний науковий співробітник Інституту економіки і прогнозування НАН України академік О.Г. Білорус, який зосередився на перспективах європейської та євроатлантичної цивілізації і зазначив, що основною функцією історичної науки має бути саме прогнозно-прикладна, адже необхідно не лише вивчати минуле, а й передбачати можливі сценарії розвитку України та її майбутнє у світі.
Головний науковий співробітник Інституту соціології НАН України доктор філософських наук А.О. Ручка присвятив свою доповідь здійсненню аналізу сучасної аксіосфери як предмету соціогуманітарних наук, висвітливши проблему вивчення категорії «цінність» та ознайомивши учасників круглого столу з методиками й результатами останніх національних і європейських соціологічних досліджень із цієї теми.
Викладач Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України, Надзвичайний і Повноважний посол України І.М. Турянський розповів про витоки культурної дипломатії, розкривши важливість цього типу дипломатії та окресливши основні її вектори.
Професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор історичних наук Т.В. Орлова розглянула історичні аспекти формування європейських цінностей, визначила основні мегатренди сучасного світу (зокрема, прагматизм і гедонізм) та схарактеризувала з точки зору цінностей дві частини сучасної Європи – монохромну й партикулярну.
Із доповідями виступили також представники Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України – головні наукові співробітники цього інституту доктор історичних наук, професор В.С. Лозовий (щодо історичної політики у країнах Європейського Союзу як чинника політики консолідації суспільства і примирення народів) і Заслужений діяч науки і техніки України доктор філософських наук, професор
М.А. Ожеван (про європейські й американські культурні цінності та підходи до виникнення націй).
Доповідь із теми: «Європа перед глобальними викликами» виголосив директор Київського відділення Українського інституту стратегій глобального розвитку і адаптації доктор філософських наук, професор О.В. Білокобильський, який висвітлив проблему секуляризації європейського мислення і запропонував власне бачення основних європейських цінностей.
Особливий інтерес присутніх викликали доповіді вчених ІВІ НАН України, зокрема заступника директора з наукової роботи цього інституту, провідного наукового співробітника установи кандидата філософських наук Т.О. Метельової (про генезу, історичні трансформації та перспективи європейських цінностей) і провідного наукового співробітника кандидата філософських наук О.О. Шморгуна (щодо проблем збереження і відтворення європейських цінностей у контексті сучасної глобальної цивілізаційної кризи).
В обговоренні тем, винесених на розгляд присутніх взяли участь загалом понад 50 учених, які є провідними фахівцями з питань європейської історії й економіки, європейських цінностей та культури, – історики, політологи, економісти, докторанти й аспіранти наукових установ НАН України та провідних вітчизняних і зарубіжних вищих навчальних закладів, а також представники дипломатичного корпусу України та співробітники європейських культурних центрів у Києві.
Тематична різноманітність доповідей дала вченим змогу виробити комплексний системний підхід до досліджуваної проблематики. Учасники дійшли розуміння в тому, що поняття європейських цінностей може розглядатися в історичному, політичному, економічному, інформаційно-комунікаційному, прогностичному, екологічному, геополітичному, геоекономічному, культурному й мовному аспектах у контексті відносин між Україною та Європою. Водночас, учені констатували, що наявність численних «білих плям» у дослідженнях і окреслили напрями подальших наукових пошуків.
Підбиваючи підсумки роботи круглого столу, директор ІВІ НАН України доктор історичних наук, професор А.І. Кудряченко відзначив високий науковий рівень виголошених доповідей, плідність проведених дискусій і безсумнівну важливість таких наукових заходів для кращого розуміння майбутнього нашої країни й усієї Європи.
За інформацією ІВІ НАН України