20 травня 2016 року з нагоди Дня науки в Україні за участі старшого віце-президента компанії Elsevier з урядових питань Мішеля Колмана відбулася церемонія вручення премії Scopus Awards Ukraine.
З огляду на вирішальну роль науки й технологій у розвитку суспільства та з метою відзначення найкращих українських вчених компанія Elsevier Science & Technology (постачальник наукових, технічних і медичних інформаційних продуктів і послуг, зокрема бібліографічної й реферативної бази даних Scopus) започаткувала наукову відзнаку Scopus Awards Ukraine, спрямовану на заохочення науковців за активну діяльність та популяризацію науки.
Цього року переможців було визначено у 5-ти номінаціях: «Найкраща наукова установа», «Найкращий журнал», «Найкращий колектив вчених, який досяг вагомих наукових результатів без західних колаборацій», «Найкращі вчені (без обмеження за віком)» та «Найкращі молоді вчені».
Найкращим науковим журналом цьогоріч визнано видання «Експериментальна онкологія», засноване Національною академією наук України й Інститутом експериментальної патології, онкології й радіобіології (ІЕПОР) імені Р. Є. Кавецького НАН України.
Заступник директора з наукової роботи ІМБГ НАН України член-кореспондент НАН України Д.М. Говорун і провідний науковий співробітник цієї ж установи доктор фізико-математичних наук О.О. Броварець |
У номінації «Найкращий колектив вчених, який досяг значних наукових результатів без західних колаборацій» міжнародну відзнаку отримали заступник директора з наукової роботи Інституту молекулярної біології й генетики НАН України член-кореспондент НАН України Дмитро Миколайович Говорун і провідний науковий співробітник відділу молекулярної та квантової біофізики цієї ж установи доктор фізико-математичних наук Ольга Олександрівна Броварець. Науковці створили логічно замкнену та внутрішньо несуперечливу структурну теорію спонтанного точкового мутагенезу. Це — не лише вагомий внесок українських вчених у розвиток фундаментальної науки про живе, але й нові перспективи для антивірусної та антиканцерної терапії, біомолекулярної електроніки, біотехнології та синтетичної біології. Результати дослідження опубліковано в авторитетних міжнародних журналах і активно цитуються науковою спільнотою. Лауреати мають високі наукометричні показники: їхні індекси Гірша становлять 30 і 20 відповідно.
Одним із найкращих вчених (без обмеження за віком) було визнано завідувача лабораторії Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ «ХФТІ») Леоніда Георгійовича Левчука.
Завідувач лабораторії ННЦ «ХФТІ» Л.Г. Левчук |
За словами начальника відділу експериментальних досліджень із фізики елементарних частинок та ядерної фізики високих енергій на прискорювачах ЛУЕ-2000 і ЛУЕ-300 МеВ ННЦ «ХФТІ» доктора фізико-математичних наук, професора Павла Володимировича Сорокіна, Л.Г. Левчук провів велику роботу в міжнародному партнерстві у колаборації Європейського центру ядерних досліджень (CERN) із детектором Великого адронного колайдера CMS (Compact Muon Solenoid). Учений, зокрема, брав участь у роботі над переднім адронним калориметром згаданого детектора, здійснював експериментальні дослідження та займався обробкою отриманих даних. Крім того, Л. Г. Левчук є співавтором відкриття бозона Хіггса. Останнім часом науковець активно працює над модернізацією детектора CMS з метою забезпечення його роботи при енергіях 13–14 ТеВ.
Провідний науковий співробітник ІФ НАН України доктор фізико-математичних наук Г.М. Морозовська |
Серед лауреатів премії Scopus Awards Ukraine у номінації «Найкращі молоді вчені» — провідний науковий співробітник Інституту фізики (ІФ) НАН України доктор фізико-математичних наук Ганна Миколаївна Морозовська.
Для Г.М. Морозовської це вже друга міжнародна нагорода, якої вона удостоєна цьогоріч: раніше дослідницю було відзначено як одного з найкращих рецензентів журналів Американського фізичного товариства за 2015 рік.
За інформацією ІФ НАН України,
ІЕПОР імені Р. Є. Кавецького НАН України,
ІМБГ НАН України та
ННЦ «ХФТІ»
Матеріал опублікували: Прес-служба НАН України