Під час науково-практичної конеференції «Морські дослідження і технології в Україні: стан та перспективи розвитку» (м. Одеса, листопад 2016 року) |
22-23 листопада 2016 року в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова відбулася науково-практична конференція «Морські дослідження і технології в Україні: стан та перспективи розвитку», організована Міжвідомчою координаційною радою з питань морських досліджень МОН України та НАН України.
Захід проводився з метою формування пропозицій щодо розроблення проекту концепції державної цільової науково-технічної програми в галузі морських досліджень і технологій, яка є одним із важливих чинників реалізації національних інтересів нашої держави у сфері морської діяльності.
Участь у конференції взяли представники та провідні науковці установ і організацій Національної академії наук України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства екології та природних ресурсів України, а також інші особи, залучені до морської наукової та морегосподарської діяльності.
Основними завданнями зібрання були:
- здійснення аналізу й оцінювання стану проблем у галузі морських досліджень в Україні, представлення результатів наукових і практичних досліджень Азово-Чорноморського басейну й інших районів Світового океану та практичного впровадження цих результатів;
- наукове обговорення перспектив розвитку морських досліджень і технологій в Україні (в тому числі актуальних проблем навігаційно-гідрографічного й океанографічного забезпечення безпеки мореплавання);
- визначення пріоритетних (на національному рівні) напрямів морських наукових досліджень на коротко- й середньострокову перспективи;
- визначення ефективних шляхів та інструментів міждисциплінарної взаємодії фахівців різних галузей знань про моря й океани із представниками передових інженерних дисциплін, а також міжнародної інтеграції української морської науки до європейської та світової (зокрема, визначення пріоритетів для науково-технічної кооперації між Україною і причорноморськими країнами та Європейським Союзом).
Програма конференції передбачала проведення пленарних засідань і роботу секцій за такими напрямами: океанографія та технічні засоби вивчення морського середовища; морська гідрометеорологія, морська геологія і геофізика; морська біологія; наукові проблеми рибного господарства; екологія моря; дослідження Антарктики; економічні проблеми морегосподарського комплексу; міжнародне морське право; судноводіння та кораблебудування, а також підготовка кадрів у галузі морських досліджень та технологій.
Відкрив конференцію голова Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень МОН України та НАН України академік В.М. Єремеєв.
З вітальними словами до присутніх звернулися голова Південного наукового центру НАН України та МОН України академік С.А. Андронаті, ректор Одеського національного університету імені І.І. Мечникова доктор політичних наук, професор І.М. Коваль і директор Департаменту науково-технічного розвитку Міністерства освіти і науки України кандидат економічних наук Д.В. Чеберкус. Академік С.А. Андронаті у своєму виступі високо оцінив те, що вся еліта вітчизняної морської науки, попри складний період у житті нашої держави, змогла зібратися для вирішення надважливих питань, а також побажав присутнім успішної та плідної роботи. І.М. Коваль наголосив на важливості завдань, покладених на Міжвідомчу координаційну раду з питань морських досліджень МОН України та НАН України, й зауважив, що саме від ефективності діяльності цієї ради значно мірою залежить те, чи буде Україна повноцінною морською державою чи просто країною біля моря. Д.В. Чеберкус констатував необхідність перезавантаження та перебудови всієї системи вітчизняних морських наукових досліджень, зазначивши, що пріоритетом має стати формування стійких механізмів взаємозв’язку наукових досліджень із потребами національної економіки. На його думку, найбільш правильним варіантом має стати започаткування в нашій країні державної цільової науково-технічної програми в галузі морських досліджень і технологій, яка, враховуючи сучасний науково-технічний потенціал України та геополітичні умови, поставить перед ученими нові завдання та цілі й запропонує нові заходи та підходи до морської наукової діяльності.
На фото (справа наліво):голова Південного наукового центру НАН України та МОН України академік С.А. Андронаті, ректор Одеського національного університету імені І.І. Мечникова доктор політичних наук, професор І.М. Коваль, директор Департаменту науково-технічного розвитку Міністерства освіти і науки України кандидат економічних наук Д.В. Чеберкус, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень МОН України та НАН України академік В.М. Єремеєв, заступник голови Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень МОН України та НАН України доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов, проректор з наукової роботи Одеського національного університету імені І.І. Мечникова доктор біологічних наук, професор В.О. Іваниця
|
Виконувач обов’язків ученого секретаря Наукового гідрофізичного центру НАН України Г.С. Стефанов презентував вітальне слово Голови Проектного офісу та координатора програми Міжнародного обміну океанографічними даними та інформацією Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО П. Піссіерссенса, який від імені держав – членів Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО запевнив учасників конференції у цілковитій підтримці намірів України щодо проектування й розбудови нової національної системи океанографічних даних.
На початку пленарного засідання заступник голови міжвідомчої ради доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов представив для публічного обговорення проект концепції державної цільової науково-технічної програми в галузі морських досліджень і технологій.
Із доповідями, що стосувалися аналізу стану й оцінювання проблем у галузі морських досліджень в Україні, представлення результатів наукових і практичних досліджень Азово-Чорноморського басейну та інших районів Світового океану і їх (результатів) практичного впровадження, виступили голова Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень МОН України та НАН України академік В.М. Єремеєв, керівник Відділення морської геології та осадочного рудоутворення НАН України академік Є.Ф. Шнюков, перший заступник головного ученого секретаря НАН України член-кореспондент НАН України В.О. Ємельянов, директор Інституту морської біології НАН України член-кореспондент НАН України Б.Г. Александров, ректор Одеського державного екологічного університету доктор фізико-математичних наук, професор С.М. Степаненко, заступник директора з наукової роботи Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України доктор економічних наук, професор О.М. Котлубай, завідувач відділу морських досліджень Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України і НАН України кандидат фізико-математичних наук Ю.П. Ільїн, директор Українського наукового центру екології моря Міністерства екології та природних ресурсів України кандидат географічних наук В.М. Коморін, головний інженер «Національного антарктичного наукового центру Міністерства науки і освіти України» І.Г. Мороз та інші відомі фахівці в галузі морських наукових досліджень.
Під час окремого засідання секції судноводіння з науково-технічного напряму «Навігаційно-гідрографічне і океанографічне забезпечення безпеки мореплавання» у рамках науково-практичної конференції «Морські дослідження і технології в Україні: стан та перспективи розвитку»
|
Особливої уваги заслуговує окреме засідання секції судноводіння, що відбулося в рамках цієї ж конференції – під головуванням проректора з наукової роботи Національної морської академії доктора технічних наук, професора В.А. Голікова. Учасники засідання секції розглянули науково-технічний напрям «Навігаційно-гідрографічне і океанографічне забезпечення безпеки мореплавання». З науковими доповідями виступили генеральний директор ПрАТ «Інститут передових технологій» кандидат технічних наук О.В. Барладін, заступник начальника Державного підприємства водних шляхів «Укрводшлях» Міністерства інфраструктури України кандидат технічних наук, капітан І рангу запасу В.В. Доронін, головний науковий співробітник Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України доктор геологічних наук, професор В.П. Коболев, провідний науковий співробітник Науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум» кандидат геолого-мінералогічних наук Б.Б. Капочкін, начальник Центру навігаційно-гідрографічної інформації Державної установи «Держгідрографія» Міністерства інфраструктури України капітан І рангу запасу В.М. Шепель та інші вчені-теоретики і практики. Засідання цієї секції послугувало унікальним майданчиком, де представники вітчизняних університетів, наукових установ НАН України та Штабу командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України змогли обмінятися цінним досвідом і встановити наукові контакти.
Під час окремого засідання секції судноводіння в рамках науково-практичної конференції «Морські дослідження і технології в Україні: стан та перспективи розвитку»На фото (зліва направо): заступник начальника Державного підприємства водних шляхів «Укрводшлях» Міністерства інфраструктури України кандидат технічних наук В.В. Доронін (виступає), заступник голови Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень МОН України та НАН України доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов, проректор з наукової роботи Національної морської академії доктор технічних наук, професор В.А. Голіков
|
Під час завершення третього пленарного засідання конференції відбулося публічне обговорення доповідей та пропозицій до проекту концепції державної цільової науково-технічної програми в галузі морських досліджень і технологій. Учасники заходу, зокрема, схвалили пропозиції щодо започаткування в Україні державної цільової науково-технічної програми в галузі морських досліджень і технологій, а також вирішили підготувати для подання до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо розроблення проекту Концепції державної цільової науково-технічної програми в галузі морських досліджень і технологій.
За інформацією Наукового гідрофізичного центру НАН України