2 грудня 2016 року на сторінках щотижневика «Дзеркало тижня» було опубліковано статтю провідного наукового співробітника Інституту економіки та прогнозування НАН України доктора економічних наук Ярослава Жаліла.
У статті вчений зазначає, що у популярній нині чорно-білій палітрі громадських оцінок національна економіка досі сприймається як така, що перебуває у глибокій кризі. На повідомлення про позитивні тренди реагують здебільшого з іронією або принаймні з недовірою, що й не дивно: їхній вплив на якість життя пересічного українця залишається практично невідчутним.
Однак наразі дійсно відбувається відновлення економічного зростання, хоча й досить повільно. За даними національних рахунків, у першому та другому кварталах поточного року приріст ВВП становив у постійних цінах 0,1 і 1,4% відповідно, а за півроку загалом — 0,8%. Приріст у третьому кварталі, за попередніми даними, дорівнюватиме вже 1,8%.
На думку вченого, найближчими роками довгострокові характеристики розвитку національної економіки та суспільства буде визначати саме державна політика. Ярослав Жаліло наголосив також на можливості «олігархічного ренесансу». Ця модель полягає у створенні преференційних умов для випереджаючого розвитку великого бізнесу, який створює підґрунтя для макроекономічної (насамперед валютно-курсової) стабільності, тоді як втрати фіскального ресурсу компенсуються за рахунок посилення навантаження на дрібні та середні компанії. Ключова вада такої моделі полягає в її неінклюзивності, тобто у вилученні з числа суб'єктів, які отримують вигоду від зростання, досить численного прошарку економічно активного населення.