
Про історію й ініціаторів «Всесвітнього тижня мозку» («Brain Awareness Week») в Україні та світі, а також про особливості програми і цілі цьогорічних заходів у межах вказаної кампанії в Києві розповіли в ефірі чергового випуску передачі «Резонансна тема» радіостанції «Голос Києва» представники організаторів – молодший науковий співробітник Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України Сергій Гончаров і співзасновниця медичного проекту «M-Gate», студентка п’ятого курсу Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Ксенія Михайлюк.
1995 року у Нью-Йорку було створено приватну спілку філантропів «The Dana Foundation». Організацію названо на честь її засновника – підприємця Чарльза Дана, який вважав, що світова спільнота приділяє недостатньо уваги проблемам вивчення, лікування та профілактики захворювань нервової системи – на відміну, наприклад, від проблем, пов’язаних із поширенням ВІЛ-СНІД, онкопатологій, туберкульозу, цукрового діабету. Тому починаючи з середини 1990-х рр. ця фундація спільно з Федерацією європейських нейрофізіологічних товариств (Federation of European Neuroscience Societies, FENS) надає матеріальну підтримку багатьом організаціям по всьому світові – для проведення навчальних та просвітницьких заходів, спрямованих на поширення знань про мозок і особливості його функціонування. Цього року грант від «The Dana Foundation» і FENS на проведення Всесвітнього тижня мозку в України виграли медичний проект «M-Gate», Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України, Київський академічний університет НАН України та МОН України, просвітницький портал «Моя наука» та науково-популяризаційний проект «Дні науки», – зазначила К. Михайлюк.
За словами С. Гончарова, Всесвітній тиждень мозку в Україні користується незмінною популярністю, яка з 2011 року, коли було проведено перші круглі столи в межах цієї ініціативи, постійно зростає – як серед біологів і медиків, які фахово займаються вказаною проблематикою, так і серед пересічних громадян, котрі прагнуть розширити свій кругозір. Слід також зауважити, що підтримали кампанію і численні місцеві столичні організації різного спрямування, а також – що дуже важливо – міська влада в особі Київської міської ради, що надала організаторам Всесвітнього тижня мозку в Україні приміщення для проведення щоденних (упродовж шести днів поспіль) лекцій – Колонну залу своєї будівлі – й забезпечила всією необхідною для цього технікою. В поточному році, підкреслив С. Гончаров, заходи стали ще масштабнішими: значно збільшилася їх кількість і число учасників. Оскільки події були розраховані не тільки на найширшу аудиторію переважно непідготовлених відвідувачів, а й на відповідні професійні кола (насамперед студентів та інтернів), то організатори залучили провідних науковців і лікарів для проведення вузькоспеціалізованих майстер-класів, тематика яких охопила найрізноманітніші нейронауки – неврологію, нейрохірургію, психіатрію та інші. Таким чином, кампанія з популяризації знань про мозок в нашій країні, водночас, має на меті посприяти налагодженню тіснішої комунікації всередині спільноти професіоналів у галузі нейронаук і, крім того, ознайомити їх із новітніми світовими досягненнями в цій сфері досліджень. Причому охочих стати учасниками таких майстер-класів було значно більше, ніж передбачали організатори, тому було влаштовано конкурсний відбір на основі заявок і мотиваційних листів. З огляду на це, наступного року планується збільшення кількості локацій і заходів, на які могли б потрапити всі зацікавлені фахівці. Цікаво, що в соціальній мережі Facebook чисельність аудиторії користувачів, охопленої інформацією про заходи в межах Всесвітнього тижня мозку в Україні, склала понад 20 тис. осіб.
К. Михайлюк також поінформувала, що медичний проект «M-Gate» було створено восени 2016 року, і замислювався він як відкрита Інтернет-платформа та база інформації про доступні для українських медиків (студентів, інтернів) і вчених пропозиції закордонних стажувань, грантів, освітніх програм – від короткотривалих (кількаденних і кількатиженевих) до довготривалих. Засновники проекту прагнуть, у такий спосіб, допомогти українській медицині й науці інтегруватися у світовий простір (зокрема долучитися до міжнародних стандартів у цій галузі), але не за рахунок незворотнього відпливу кадрів, а завдяки набуттю ними необхідного досвіду та застосуванню його згодом в українських умовах. Як підкреслила К. Михайлюк, майже 90% пропозицій, розміщених на сайті проекту (https://www.m-gate.org/ua/), є цілком безкоштовними.

Ведуча та гості передачі «Резонансна тема» – у студії радіостанції «Голос Києва»
На завершення передачі гості радіостудії розповіли про заходи, які можна буде відвідати в останні два дні Всесвітнього тижня мозку в Україні. Зокрема, 17 березня 2017 року (п’ятниця) лекцію в Колонній залі будівлі Київської міської ради прочитає завідувач лабораторії сенсорної сигналізації відділу загальної фізіології нервової системи Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України доктор біологічних наук, професор Нана Войтенко. Лекцію буде присвячено фізіології сну, а саме – ролі гліальних клітин в очищенні мозку, взаємозв’язку між нічним відпочинком організму та процесами коротко- й довготривалого запам’ятовування, значенням сну для нормального функціонування мозку. Початок заходу – о 19.00 год.
У суботу, 18 березня 2017 року, головною локацією тижня стане Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України, в якому пройдуть так звані «нервові» «Дні науки». Програмою передбачено низку науково-популярних лекцій і демонстрацій наукових експериментів від провідних дослідників цієї академічної установи – для найширшого загалу. Відвідувачі зможуть дізнатися про сучасні методи дослідження нервової системи, подібність між мозком і комп’ютером, вплив психотропних речовин на функціонування мозку, а також про шизофренію і способи поліпшення діяльності мозку. Початок заходів – о 10.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 4.
Крім того, в суботу можна буде прослухати науково-популярний лекторій, присвячений впливу творчості та різних видів мистецтв на людський мозок. Лекторій триватиме з 14.00 до 18.00 год. за адресою: м. Київ, вул. О. Гончара, 65-а.
На всі заходи (крім майстер-класів, розрахованих на вузьке коло спеціалістів) – вхід вільний.
ПРОСЛУХАТИ АУДІОЗАПИС РАДІОПЕРЕДАЧІ
Інтерв’ю С. Гончарова та К. Михайлюк Щоденній всеукраїнській газеті «День» читайте за посиланням:
https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/poznayomtesya-z-robotoyu-mozku
Програму заходів Всесвітнього тижня мозку в Україні можна переглянути за адресою:
http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/news1/Pages/View.aspx?MessageID=2925
Окрема програма «нервових» «Днів науки» в Інституті фізіології імені О.О. Богомольця НАН України (18 березня 2017 року, субота) доступна тут:
http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/news1/Pages/View.aspx?MessageID=2936