Про новий ефективний кровоспинний засіб розповіли журналістам «5 каналу» його розробники – науковці Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України, а також представники керівництва Академії.
Більшість летальних випадків серед українських військовослужбовців у зоні АТО спричинені критичними для людського організму крововтратами. Виправити цю сумну статистику покликані чимало розробок медичного призначення, створених ученими різних установ Національної академії наук України. Однією з останніх серед них є гемостатичний засіб з робочою назвою «Вавка» (Вдосконалений Активатором Вуглецевий Кровозупинний Агент), над яким уже півтора роки працюють дослідники відділу структури та функції білків Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України разом з Інститутом експериментальної патології і онкології імені Р.Є. Кавецького НАН України й Інститутом фізіології імені О.О. Богомольця НАН України. До складу засобу входять вуглецева основа й ензим. За словами вчених, цей гемостатик вигідно відрізняється від наявних аналогів (у тому числі зарубіжних), адже швидше спиняє кровотечу й загоює опіки, є хімічно інертним (і, відповідно, демонструє високий рівень біосумісності з живими тканинами), легко усувається з рани. Засіб може застосовуватись у формі бинта, пов’язки й тампону. Наразі успішно завершено його випробування на великих тваринах, готуються клінічні випробування.
Як розповіли науковці, створення розробки за запропонованою ними ідеєю було профінансовано з бюджету самої Академії – в межах цільової науково-технічної програми НАН України «Дослідження і розробки з проблем підвищення обороноздатності і безпеки держави», започаткованої 2015 року. Дослідники готові до співпраці з інвесторами та сподіваються, що новий гемостатичний засіб вдасться довести до стадії серійного виробництва і згодом запропонувати його не лише вітчизняним, а й зарубіжним споживачам.
Відеозапис телесюжету доступний за адресою:
https://www.youtube.com/watch?v=PeFc3Sr4fiU
P.S. Інтерв’ю з одним із розробників «Вавки» – науковим співробітником відділу структури та функції білків Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України кандидатом біологічних наук Володимиром Чернишенком – читайте за посиланням:
http://new.nas.gov.ua/UA/Messages/News/Pages/View.aspx?MessageID=3194