22 травня 2017 року в рамках болгарсько-українського проекту «Болгарія – Україна: культура на зламі епох (кінець ХІХ – початок ХХІ ст.)» (науковий керівник – доцент, доктор Маріета Іванова-Гіргінова) в Інституті літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України відбувся круглий стіл «Переломи в українській та болгарській культурі (кінець ХІХ – початок ХХІ ст.): історико-теоретичні ракурси». Захід проводився за фінансової підтримки фонду «Наукові дослідження» при Міністерстві освіти і науки Республіки Болгарія.
Участь у заході взяли вчені Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України та Інституту літератури Болгарської академії наук (БАН), а також викладачі Софійського університету та Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Відкриваючи роботу круглого столу, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Болгарія в Україні пан Красімір Мінчев наголосив на важливості відновлення наукових і культурних зв’язків між двома державами в нових геополітичних реаліях.
Заступник директора з наукової роботи Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України член-кореспондент НАН України Микола Сулима нагадав, що тісні культурні зв’язки України з Болгарією налічують кілька століть (найперші з них датуються початком ІХ ст.). За його словами, в українській літературознавчій академічній науковій установі раніше працювала власна група вчених-болгаристів (до неї, зокрема, належали дослідники О. Шпильова (авторка монографії «Т. Шевченко і болгарська література» (1963 р.)) і С. Русакієв (автор праці «Тарас Шевченко і болгарська література» (1964 р.)). На жаль, останніми роками практично не було аспірантів, охочих займатися дослідженням болгарської літератури. На завершення свого звернення до присутніх М. Сулима висловив сподівання на те, що цей науковий форум активізує відновлення наукових і культурних контактів між Україною та Болгарією.
Директор Інституту літератури БАН доцент, доктор Елка Трайкова, зі свого боку, підкреслила актуальність як теми круглого столу, так і проекту в цілому, оскільки він відкриває нові горизонти для дослідження переломних та перехідних моментів у двох культурах. Як зазначила болгарська колега, від початку проект не позиціонувався як компаративістичний, проте завдяки налагодженню наукових контактів між двома науковими установами варто подумати також про його порівняльний аспект.
Як і було передбачено програмою, учасники виступили з десятьма науковими доповідями з таких тем: «Концепт існування: кризові, переломні і перехідні етапи в історії української літератури» (Н. Бойко), «Переломи і перерви в болгарській літературній історії 20-30-х рр. ХХ ст.» (М. Неделчев), «Художні переломи і естетичні повороти в модерній болгарській драмі першої чверті ХХ ст.» (М. Іванова-Гіргінова), «Переломи і погроми в болгарській літературі 50-60-х рр. ХХ ст.» (Е. Трайкова), «Ісус серед ниви» − модерне прочитання євангельської притчі Й. Йовкова та Н. Райнова» (Ц. Георгієва), «Колесо життя: об’єктивізація дійсності в епістолярії М. Куліша» (О.Гудзенко), «Ренесансові і чернобильські Мадонни. Естетичні концепції ренесансового художнього мистецтва і їхнє відтворення у поемі «Чорнобильська Мадонна» І. Драча» (В. Колєв), «Українізація 20-30-х рр. і її рефлексії в мовних, суспільних і літературних процесах» (Р. Камберова), «Парадокси постколоніальної ситуації в Україні після здобуття незалежності у 1991 р.» (Л. Бербенець), «Коли було створено перший підручник української мови для болгар?» (Л. Желєва).
Українські й болгарські літературознавці сподіваються продовжити активне наукове спілкування.
За інформацією Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України