Поширення знань про навколишнє середовище та його захист, зокрема створення призначених для цього розробок і технологій, – є одним із важливих напрямів дослідницької та просвітницької діяльності наукових установ Національної академії наук України, в тому числі Інституту еволюційної екології (ІЕЕ) НАН України.
У 2016 році цей інститут виконав перший пілотний для України і Європи проект, спрямований на застосування інформаційних цифрових технологій, у тому числі глобальної системи позиціонування Navstar (GPS) та її широкого використання в геоінформаційних системах (ГІС), для вирішення низки екологічних, природоохоронних, наукових, освітніх і навчально-виховних задач. Робота базувалася на досвіді цієї академічної установи зі створення електронних карт унікальних елементів природно-заповідного фонду (ПЗФ) України, зокрема електронної карти розташування вікових дубів на території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва (ППСПМ) загальнодержавного значення «Феофанія» (авторське свідоцтво на карту отримано у 2014 р.).
Метою науково-технічного проекту було розроблення та впровадження інтелектуальної системи програмного забезпечення електронної ідентифікації видів рослин, що містить базу знань і програму генерації QR-кодів.
Для надання відвідувачам інформації про той чи інший вид рослин, використаний в композиціях і представлений у колекції парку, науковці ІЕЕ НАН України створили базу даних. Вона надає розгорнуту інформацію про понад 100 видів рослин (ботанічна назва українською, російською й латинською мовами, історичні відомості щодо поширення та використання, в тому числі в декоративному озелененні, особливості біології, опис основних вегетативних і генеративних органів тощо), що ростуть на території парку «Феофанія». Надана інформація супроводжується фотоматеріалом: загальний вигляд рослини в різних фенологічних фазах розвитку і в різні пори року, фотографії окремих вегетативних і генеративних органів.
Крім того, співробітники інституту створили електронну карту парку «Феофанія», на якій відображено основні групи зелених насаджень на території, головні елементи паркового ансамблю (ставки, місточки, альтанки), мережу доріжок, основні місця для відпочинку, спортивні та дитячі майданчики й інше. База даних і електронна карта парку розміщені на сайті інституту (http://www.ieenas.org), складовою частиною якого є парк «Феофанія».
Для кожного з видів рослин на території ППСПМ «Феофанія» встановлено спеціальні таблички з унікальними QR-кодами.
За допомогою спеціального програмного забезпечення, інстальованого на мобільних пристроях (смартфонах, планшетах тощо), відвідувачі можуть сканувати й розпізнавати ці унікальні коди, що містять пряме посилання на відповідний запис у базі даних про обрану рослину. Більшість сучасних мобільних пристроїв мають можливість доступу до мережі Інтернет та вбудовані відеокамери з функцією розпізнавання QR-кодів.
Інтегрування бази даних із мобільними пристроями відвідувачів парку при використанні бездротового каналу зв’язку (Wi-Fi), який забезпечує ІЕЕ НАН України на території парку «Феофанія», було виконано спільно з фахівцями Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України.
Електронна система визначення видів рослин за допомогою QR-кодів призначена для функціонування в ботанічних садах, дендропарках, парках-пам’ятках садово-паркового мистецтва тощо. Основним її завданням є надання відвідувачам інформації про той чи інший вид рослин, що представлений у колекції. Це сприяє підвищенню еколого-освітнього рівня відвідувачів, популяризації науки, зростанню цікавості відвідувачів до даного об’єкту і покращенню рівня їх обслуговування. Останнє досягається за рахунок використання в програмному пакеті інтерактивної карти з рекомендованими маршрутами екскурсій, точками огляду, місцями для короткострокового відпочинку тощо.
Наразі подібні системи в Україні відсутні, проте за умов незначної зміни контенту цю розробку ІЕЕ НАН України можна використовувати на території будь-якого закладу, де необхідно надати відвідувачам вичерпну інформацію про той чи інший об’єкт (ідеться про музеї, галереї, унікальні об’єкти ПЗФ України тощо).
За результатами виконанням зазначеного проекту отримано свідоцтва авторського права на науковий твір «База даних видів багаторічних рослин» та на комп’ютерну програму «Інформаційно-пошукова система видів рослин в ботанічних садах, дендропарках тощо». Впровадження цієї розробки розширює можливості надання інформації при екскурсійному обслуговуванні організованих груп відвідувачів і проведенні навчально-пізнавальних заходів на території парку «Феофанія». Розробка ІЕЕ НАН України має практичне значення для навчальних закладів, науково-дослідних установ, об’єктів ПЗФ України, музеїв, парків та інших аналогічних установ і підприємств, а також для звичайних громадян.
За інформацією ІЕЕ НАН України