08 ВЕРЕСНЯ
Клуб «Всесвіт, простір, час»
Венд України
Живе минуле нашої планети
Доповідають завідувач відділу геології Національного науково-природничого музею (ННПМ) НАН України кандидат геолого-мінералогічних наук Володимир Петрович Гриценко та завідувач фонду відділу геології ННПМ НАН України Юрій Олексійович Шевела.
В далекому минулому вся територія сучасної України була дном океану. Багато його мешканців були поховані в шарах осадових порід на дні, а зараз їхні скам’янілі рештки знаходять археологічні та палеонтологічні експедиції. Про неймовірні результати серії таких експедицій доповідають її учасники.
Початок – о 18.30 год.
13 ВЕРЕСНЯ
Семінар «Інформаційне суспільство: досягнення та виклики»
Тема: «Теорія ігор: як ми приймаємо рішення?»
Доповідає старший науковий співробітник Інституту програмних систем НАН України кандидат фізико-математичних наук Олексій Петрович Ігнатенко.
Математична теорія ігор – це наука про прийняття рішень за умов невизначеності, тобто про те, що ми робимо щодня. Теорія ігор застосовується в економіці, біології, соціальних науках і навіть у комп’ютерних мережах. За результати дослідницької роботи в цьому напрямі шість разів присуджувалася Нобелівська премія в галузі економіки (більш точна назва нагороди – Премія Шведського центрального банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля).
Початок – о18.00 год.
26 ВЕРЕСНЯ
КЛУБ МОЛОДИХ ВЧЕНИХ
Презентація монографії керівника клубу, старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України кандидата історичних наук Андрія Васильовича Блануци «Земельна політика Ягеллонів на українських теренах Великого князівства Литовського (1440-1572 рр.)» (Київ, 2017 р.) – за участі автора.
У монографії А.В. Блануци вперше в історіографії досліджується політика земельних надань представників династії Ягеллонів на українських теренах Великого князівства Литовського. Проведено оцінку типів документів надавчого характеру, виявлено механізми впливу великокнязівської влади на поземельні відносини, проаналізовано правове підґрунтя шляхетського землеволодіння та судової практики у справах про земельні спори, висвітлено спільне й особливе у становленні, розвитку ринку землі, конкретизовано політику земельних надань на українських теренах кожного з представників династії Ягеллонів: Казимира ІV Ягеллончика, Олександра Ягеллончика, Сигізмунда І Старого, Сигізмунда ІІ Августа, а також показано особливості господарської політики королеви Бони Сфорци. В основу дослідження покладено комплекс документів, які сформували великокнязівський архів та отримали історіографічну назву Литовської метрики.
Початок – о 18.30 год.
27 ВЕРЕСНЯ
Семінар «Методологія наукового пізнання»
Тема: «Філософія Аристотеля як основа наукової методології»
Доповідає кандидат технічних наук Володимир Миколайович Ігнатович (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»).
Філософські праці Аристотеля містять фундаментальні принципи наукових досліджень. У них ідеться про мету, порядок, методи наукових досліджень, сформульовано загальні поняття наук. Успіхи класичної науки значною мірою обумовлені тим, що її засновники добре знали філософію Аристотеля. Багато «вічних» проблем сучасної фізики можна вирішити, звернувшись до праць Аристотеля.
Початок – о 16.30 год.
28 ВЕРЕСНЯ
КЛУБ «НАУКОВА СПАДЩИНА»
До 200-річчя від дня народження видатного історика, письменника, етнографа, ад’юнкт-професора Київського університету Святого Володимира М.І. Костомарова
Перегляд документальних відеофільмів
Вечір до двохсотріччя видатного українця буде побудовано у формі доповіді про життя та наукову діяльність видатного українця, багатогранної особистості, одного із засновників Кирило-Мефодіївського братства, який зробив значний внесок у галузі історії України, історії української літератури, етнографії, педагогіки, українознавства. Творча спадщина М.І. Костомарова відображає весь спектр різноманітних напрямів його діяльності, головною метою яких було духовне і культурне відродження українського народу.
Вечір веде керівник клубу, доктор фізико-математичних наук, професор В.А. Шендеровський.
Початок – о 18.30 год.