12–13 жовтня 2017 року в Івано-Франківську Інститут політичних і етнонаціональних досліджень (ІПіЕнД) імені І.Ф. Кураса НАН України та Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника за підтримки Міністерства освіти і науки України провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Політичні процеси сучасності: глобальний та регіональний виміри». Конференція завершила Тиждень Політології у Прикарпатському національному університеті – надзвичайно важливий захід для популяризації політичної науки та спеціальності політологія.
Науковці з Києва, Івано-Франківська, Львова, Луцька, Миколаєва, Одеси, Рівного, Ужгорода, Чернівців зустрілися для обговорення важливих проблем сучасності. З доповідями виступили 87 дослідників, серед яких – як відомі політологи, так і молоді вчені, аспіранти та студенти. Учасники заходу шукали взаємозв’язок, взаємовплив між глобальними й регіональними політичними процесами, які взаємодоповнюють один одного, можуть мати або консолідуючий, об’єднавчий, або дезінтегруючий потенціал.
Учасники конференції «Політичні процеси сучасності: глобальний та регіональний виміри» |
ІПіЕнД імені І.Ф. Кураса НАН України представляли на цій конференції провідний науковий співробітник відділу національних меншин доктор політичних наук, професор Олег Калакура, провідний науковий співробітник відділу соціально-політичної історії доктор політичних наук, доцент В’ячеслав Яремчук, старший науковий співробітник відділу соціально-політичної історії кандидат історичних наук Микола Горбатюк, науковий співробітник відділу національних меншин кандидат історичних наук Леся Ковач і науковий співробітник відділу соціально-політичної історії кандидат політичних наук Аліна Ясінська.
Делегація ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України: зліва направо – О. Калакура, Л. Ковач, А. Ясінська, В. Яремчук, М. Горбатюк |
Складовою конференції стала презентація книги «Галичина в етнополітичному вимірі», підготовленої співробітниками інституту за результатами виконання науково-дослідної роботи «Етнополітичні процеси в сучасній Галичині». Вивчення регіональних особливостей етнополітичних процесів в Україні – один із пріоритетних напрямів роботи згаданої академічної наукової установи. В цій монографії: висвітлено зміст і особливості державної політики регулювання етнонаціональних відносин у повоєнній Україні за часів СРСР, у процесі суверенізації Української РСР та після утвердження державного суверенітету України, а також вплив цієї політики на етнодемографічні, етнопрофесійні й етносоціальні зміни в Галичині, на трансформації регіонального освітнього, культурного, мовного й релігійного простору, самоідентифікації та суспільну поведінку населення; розроблено рекомендації з оптимізації сучасної державної етнонаціональної політики; сформулювано й обґрунтовано висновки, актуальні для етнополітичної науки та навчального процесу в системі вищої освіти. О. Калакура в своєму виступі наголосив, що сучасна Галичина не тільки інтегрована до загальнонаціонального етнополітичного простору, але й великою мірою визначає рівень етнонаціональної консолідації суспільства, задає темп і напрям євроатлантичній інтеграції України. 20 примірників видання передано до бібліотеки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
О. Калакура презентує колективну монографію «Галичина у етнополітичному вимірі» |
В. Яремчук та А. Ясінська в своїх доповідях розкрили проблеми регіональних політичних режимів у Львівській і Харківській областях. М. Горбатюк висвітлив позицію білоруських суспільствознавців щодо інтеграційних перспектив України в умовах російської агресії. Л. Ковач з’ясувала вплив соціально-економічних проблем на розвиток політичних процесів.
Українські політологи впевнені у важливості наукового аналізу сучасних політичних процесів, однак не менш важливим, як вони вважають, є діалог із представниками влади, намагання довести думки і висновки політичної науки до політиків та громадськості.
Учасників конференції також було запрошено як експертів до студії програми «Новий погляд» на ТРК «РАІ» (Івано-Франківський обласний канал) та до студії «Актуальне інтерв’ю» Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина».
За інформацією ІПіЕнД імені І.Ф. Кураса НАН України