Під час семінару |
19 жовтня 2017 року у Великому конференц-залі НАН України відбувся Науково-практичний семінар «Міжнародне співробітництво в галузі морських наукових досліджень – важливий фактор здійснення розвитку чорноморських регіональних проектів Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО та Європейського Союзу».
Семінар було проведено відповідно до плану роботи на поточний рік Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень МОН України та НАН України. Безпосереднім організатором заходу виступив Науковий гідрофізичний центр НАН України за сприяння Відділення наук про Землю НАН України, Інституту морської біології НАН України, Одеського національного університету імені І.І. Мечникова та Київської благодійної організації «Морський благодійний фонд».
Семінар проводився з метою обговорення перспектив спільних наукових розробок, результатів вивчення Чорного моря й інших районів Світового океану в інтересах:
• ознайомлення колег із основними результатами морських наукових досліджень Чорного моря;
• об’єднання зусиль зі встановлення постійних наукових зв’язків;
• мобілізації знань і кадрових ресурсів для підтримки реалізації ініціатив Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО (МОК);
• виявлення нових можливостей для участі у зміцненні співпраці в рамках МОК для розвитку потенціалу морської науки;
• забезпечення на регіональному, національному й індивідуальному рівнях координації співробітництва в рамках відповідних програм МОК;
• сприяння підготовці спільних грантових заявок.
Учасники семінару разом із першим віце-президентом НАН України академіком А.Г. Наумовцем (на фото – перший ліворуч) слухають основну доповідь «Комплексні океанографічні дослідження Чорного моря: стан і перспективи використання сучасних морських технологій» |
Участь у семінарі взяли представники та провідні науковці установ і організацій Національної академії наук України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства екології та природних ресурсів України, низка іноземних гостей та інші особи, залучені до морської наукової і морегосподарської діяльності.
У межах семінару розглядалися такі питання:
• комплексні океанографічні дослідження Чорного моря (стан і перспективи використання сучасних морських технологій);
• можливість застосування деяких положень «Критеріїв і керівних принципів МОК із передачі морської технології» для забезпечення обміну сучасними морськими технологіями, що використовуються при проведенні наукових досліджень Чорного моря (під терміном «морська технологія» слід розуміти сукупність інструментів, обладнання, науково-дослідних суден, процесів та методологій, необхідних для вироблення й використання знань в інтересах поліпшення вивчення і розуміння природи, а також ресурсів морського середовища).
Виступ старшого наукового співробітника Національного інституту океанографії та експериментальної геофізики (Італія) доктора П.М. Пулена |
Із вітальними словами до присутніх звернулися перший віце-президент НАН України академік А.Г. Наумовець і директор Департаменту науково-технічного розвитку МОН України кандидат економічних наук Д.В. Чеберкус. Вступну промову виголосив голова Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень МОН України та НАН України академік В.М. Єремеєв. Презентацію заходу та представлення присутніх гостей здійснив керівник семінару – директор Наукового гідрофізичного центру НАН України доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов.
Основну наукову доповідь семінару «Комплексні океанографічні дослідження Чорного моря: стан і перспективи використання сучасних морських технологій» виголосив директор Інституту морської біології НАН України член-кореспондент НАН України Б.Г. Александров.
Під час виступу почесного президента Союзу портів Франції Ф.С. де Брюжьєра |
З доповідями виступили також старший науковий співробітник Національного інституту океанографії та експериментальної геофізики (Італія) доктор П.М. Пулен, почесний президент Союзу портів Франції Ф.С. де Брюжьєр, аташе з питань наукового та університетського співробітництва Посольства Франції в Україні С. Ріголле, менеджер з розвитку бізнесу в Україні, Білорусі, Грузії та Вірменії компанії «Clarivate Analytics» О.М. Сябренко, заступник національного координатора з питань управління обміну океанографічними даними програми «Міжнародний обмін океанографічними даними та інформацією» МОК ЮНЕСКО Г.С. Стефанов.
Виступ аташе з питань наукового та університетського співробітництва Посольства Франції в Україні С. Ріголле |
Під час пленарних дискусій семінару вчені обмінялися науковою інформацією про актуальні пріоритети досліджень у галузі морської геофізики, морської метеорології та регіональної океанографії, морської геології і екології моря.
Зокрема, доповідали та брали участь в обговоренні питань порядку денного семінару відомі українські вчені в галузі океанології та провідні наукові співробітники установ, що працюють у галузі морських наук, а саме – головний науковий співробітник Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України доктор геолого-мінералогічних наук, професор О.М. Русаков, директор Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України академік В.І. Старостенко, головний науковий співробітник Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України доктор геологічних наук, професор В.П. Коболєв, завідувач кафедри загальної та морської геології Одеського національного університету імені І.І. Мечникова доктор геолого-мінералогічних наук, професор В.В. Янко, керівник Відділення морської геології та осадочного рудоутворення НАН України академік Є.Ф. Шнюков, перший заступник головного ученого секретаря НАН України член-кореспондент НАН України В.О. Ємельянов, професор кафедри океанології та морського природокористування, проректор з наукової роботи Одеського державного екологічного університету доктор географічних наук Ю.С. Тучковенко, проректор з наукової роботи Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова доктор технічних наук, професор В.С. Блінцов, провідний науковий співробітник Українського гідрометеорологічного інституту (УкрГМІ) ДСНС України та НАН України доктор географічних наук Ю.П. Ільїн, завідувач лабораторії УкрГМІ ДСНС України та НАН України Г.В. Лаптєв, директор Науково-дослідної установи «Український науковий центр екології моря» Міністерства екології та природних ресурсів України кандидат географічних наук В.М. Коморін, заступник директора з науки Науково-дослідної установи «Український науковий центр екології моря» Міністерства екології та природних ресурсів України кандидат біологічних наук Є.О. Дикий.
Виступ менеджера з розвитку бізнесу в Україні, Білорусі, Грузії та Вірменії компанії «Clarivate Analytics» О.М. Сябренка |
У ході семінару вчені особливо відзначили конструктивний принцип наукової діяльності в галузі океанології – систематичне проведення експедиційних досліджень із використанням науково-дослідних суден як невід’ємної складової фундаментальних і прикладних наукових досліджень морського середовища.
Водночас, наголошувалося, що для проведення повноцінних морських наукових досліджень українські вчені гостро потребують науково-дослідного судна.
Крім того, в межах семінару було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Інститутом океанології Болгарської академії наук та Науковим гідрофізичним центром НАН України. Завідувач відділу океанських технологій Інституту океанології Болгарської академії наук доктор В. Марінова й академік В.М. Єремеєв і директор Наукового гідрофізичного центру НАН України доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов провели консультації щодо перспектив спільних болгарсько-українських морських експедиційних досліджень у Чорному морі з використанням науково-дослідного судна «Академік» (прапор Болгарії) у червні–липні 2018 року.
Учасники семінару: фото на пам’ять |
У рамках програми заходу керівник семінару доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов і директор Департаменту науково-технічного розвитку МОН України кандидат економічних наук Д.В. Чеберкус разом із панами Ф.С. де Брюжьєром та С. Ріголле, а також представниками української організації «Морський благодійний фонд» обговорили перспективи:
• співробітництва французьких та українських океанологів при спільній організації, фінансуванні і проведенні морських експедиційних досліджень, у тому числі, у водах Антарктики й Атлантики;
• задоволення прохання української організації «Морський благодійний фонд» щодо можливої благодійної передачі Національній академії наук України одного з французьких океанографічних суден (зазначене прохання було викладено у зверненні організації «Морський благодійний фонд» до Посольства Франції в Україні в березні 2017 року).
У заключній частині заходу його учасники одноголосно підкреслили, що згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 23 грудня 2016 року «Світовий океан і морське право»:
• заохочення добровільної передачі технологій є важливим аспектом нарощування потенціалу в галузі морезнавства;
• міжнародне співробітництво в галузі науки про океан відіграє найважливішу роль для нарощування обсягу наукових знань, розвитку науково-дослідного потенціалу й розширення передачі морської технології.
Повідомлення на сайті Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО
За інформацією Наукового гідрофізичного центру НАН України