Як уже повідомлялося, одним із важливих напрямів, які вчені Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України розвивають спільно з колегами з інших академічних наукових установ, є клінічна кібернетика – сучасна галузь науки на перетині власне кібернетики й медицини, котра займається розробленням і впровадженням автоматизованих інформаційних систем та технологій у сфері клінічної медицини, а також аргументованих організаційних рішень у сфері охорони здоров’я. В поточному році науковці продовжили плідно працювати в цьому напрямі – як на національному, так і на міжнародному рівні.
Президентська відзнака |
Нещодавно старшого наукового співробітника відділу сенсорних пристроїв, систем та технології безконтактної діагностики Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України кандидата медичних наук, доктора медицини (ФРН) Іллю Чайковського було нагороджено відзнакою Президента України «За гуманітарну участь в Антитерористичній операції», яка є своєрідною оцінкою внеску всієї групи фахівців зазначеної наукової установи, котрі розробили технологію з умовною назвою «Нова електрокардіограма (ЕКГ)», у медичне забезпечення військовослужбовців і цивільного населення в зоні АТО. Ця технологія передбачає здійснення глибокого та всебічного аналізу звичайної електрокардіограми, зареєстрованої за допомогою інноваційного мініатюрного програмно-апаратного комплексу. Суть технології складає оригінальна скорингова система оцінки електрокардіограми, яка робить інформативною будь-яку електрокардіограму. Мета її використання – не лише діагностика вже наявних захворювань серця, а й визначення ризику виникнення патологій у майбутньому, тобто для скринінгу та диспансеризації. Дуже важливим є також використання технології для визначення рівня тяжкості стану пацієнтів, особливо поранених, які потребують невідкладної допомоги, в тому числі у польових умовах. Нарешті, одна з унікальних якостей технології – її здатність забезпечувати донозологічну діагностику, тобто оцінку фізіологічного потенціалу (резерву), який буде використано організмом на адаптаційні реакції.
Всі ці властивості технології було випробувано в клінічній практиці військовими медиками Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», Української військово-медичної академії, Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова, викладачами Військової академії (м. Одеса), фахівцями Центру психофізіологічної експертизи Міністерства внутрішніх справ тощо – для вирішення низки різноманітних завдань. Науковці Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України особисто брали активну участь у цій роботі, зокрема в здійсненні масштабного скринінгу цивільного населення й військовослужбовців у кількох районах Луганської області, безпосередньо біля лінії розмежування. Колектив учених отримав подяки від Луганської обласної адміністрації, Станично-Луганської районної адміністрації, Київської міської державної адміністрації тощо. Наразі на стадії підготовки перебуває проект із застосування зазначеної технології в Повітряних силах Збройних сил України, а також при ранній реабілітації (декомпресії) військовослужбовців, виведених безпосередньо з лінії розмежування.
На наступних світлинах: учені Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України в польових і клінічних умовах обстежують військовослужбовців і цивільне населення на Донбасі
Кандидат медичних наук Ілля Чайковський (на фото – праворуч) із головою Луганської військово-цивільної адміністрації (в 2015–2016 рр.) Георгієм Тукою на міжнародному форумі «Відкритий Донбас» |
Розробка кібернетиків Академії з успіхом використовується, звичайно, й цивільними медиками, зокрема з Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України та Національного наукового центру радіаційної медицини. Варто згадати також наймасштабніший кардіоскринінг 2015 року в сільських районах Хмельницької області, котрий охопив понад 22 тис. учасників.
Інший важливий аспект роботи авторів технології «Нова ЕКГ» – співробітництво з епідеміологами Оксфордського університету (Велика Британія), офіційний початок якому було покладено в 2016 році. За час, що відтоді минув, проаналізовано дуже велику базу електрокардіограм (близько 25 тис.), зібрану фахівцями Оксфордського університету під час, напевно, найбільшого в світі популяційного дослідження. Метою цього етапу аналізу було виявлення різноманітних електрокардіографічних ознак гіпертрофії лівого шлуночка серця. В результаті проведення аналізу виявлено недоліки наявних електрокардіографічних параметрів і запропоновано нові оригінальні індекси, які мають вищу прогностичну цінність щодо найнебезпечніших захворювань серця, ніж загальновживані.
Кібернетики Академії з британськими колегами |
Кандидат медичних наук І. Чайковський в Оксфордському університеті |
Цим, однак, не вичерпується співробітництво українських клінічних кібернетиків із фахівцями Оксфордського університету. Інший напрям співпраці –магнітокардіографія (реєстрація й аналіз магнітної компоненти електромагнітного поля серця за допомогою надчутливого сенсора, що працює в умовах надпровідності). Магнітокардіографія дає змогу в безпечний для пацієнта спосіб виявляти ішемію міокарду й інші найбільш небезпечні захворювання серця на дуже ранній стадії. В листопаді 2017 року магнікардіографічну систему авторства українських вчених було встановлено поруч із коронарографічною лабораторією всесвітньо відомого Госпіталю імені Джона Редкліффа (John Radcliffe Hospital) – головної клінічної бази медичної школи Оксфордського університету. Кібернетики Академії домоглися того, щоб надчутлива система стабільно працювала в умовах сильних завад, у приміщенні, насиченому різноманітною апаратурою, як це завжди буває в сучасному високотехнологічному госпіталі. На даний момент для подальших спільних досліджень на базі клініки кардіології Оксфордського університету підготовано всі необхідні умови. Далі планується досліджувати пацієнтів із патологією малих коронарних судин, складними вадами серця тощо.
На фотографіях нижче – під час встановлення розробленої кібернетиками Академії магнітокардіографічної системи в Госпіталі імені Джона Редкліффа
На наступних світлинах – під час і після перевірки функціонування системи
Кандидат медичних наук І. Чайковський поряд із новою магнітокардіографічною лабораторією Госпіталю імені Джона Редкліффа |
За інформацією Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України