1 лютого 2018 року в будівлі Президії НАН України відбулася зустріч керівництва Академії в особах першого віце-президента академіка А.Г. Наумовця, віце-президента академіка В.Г. Кошечка, віце-президента академіка С.І. Пирожкова, головного вченого секретаря академіка В.Л. Богданова із Президією Центрального комітету (ЦК) профспілки працівників НАН України – головою профспілки А.І. Широковим, заступником голови профспілки В.М. Столяровим, членами Президії ЦК профспілки. На зустріч було також запрошено представників профактиву – членів ЦК профспілки працівників НАН України й голів низки первинних організацій м. Києва, а також керівників підрозділів апарату Президії НАН України.
Перший віце-президент НАН України академік А.Г. Наумовець і голова профспілки працівників НАН України А.І. Широков звернулися до присутніх зі вступними словами, окресливши нинішнє становище Академії та проблемні питання, з якими стикаються НАН України і її наукові установи.
Головний учений секретар академік НАН України академік В.Л. Богданов у своєму виступі зосередився на фінансовому забезпеченні Академії в Державному бюджеті України на 2018 р.
Потому учасникам зустрічі з боку профспілки було надано можливість висловити свою позицію з тієї або іншої проблеми, а також поставити запитання, нерідко досить гострі, керівництву Академії. Найчастіше порушувалися такі проблеми:
– невиконання державною владою норм Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»;
– недостатність базового фінансування Академії за КПКВК 6541030 протягом трьох останніх років і, як наслідок, дефіцит фонду оплати праці та режим неповної зайнятості в більшості наукових установ;
– негативні наслідки значного скорочення наукових установ і відтік наукової молоді;
– причини відсутності перегляду термінів і обсягів планових тем за умов неповного робочого тижня;
– режим роботи адміністрації установ і Президії НАН України;
– фінансування НАН України за новим КПКВК 6541230 і принцип розподілу цих коштів;
– оцінювання діяльності наукових установ та його співвідношення з державною атестацією;
– першочергові й невідкладні кроки для поліпшення ситуації із зайнятістю й оплатою праці;
– принципи розподілу базового фінансування.
Керівництво Академії та відповідних підрозділів Президії НАН України надало змістовні відповіді на питання.
Підбиваючи підсумки зустрічі, голова профспілки працівників НАН України А.І. Широков запропонував:
1) у стислі терміни проаналізувати кошториси доходів і видатків та штатні розписи наукових установ; узагальнити реальний дефіцит фонду оплати праці при стовідсотковій зарплаті у режимі повної зайнятості;
2) для вирішення цієї проблеми спільним листом звернутися до Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України, парламентських комітетів і фракцій політичних партій із обґрунтуванням збільшення фінансування НАН України на відповідну суму під час перегляду Державного бюджету України на 2018 р. за підсумками першого кварталу;
3) зробити все залежне від НАН України для максимального пришвидшення фінансування за КПКВК 6541230.
А.І. Широков також проінформував керівництво Академії, що ЦК профспілки готує позов до Кабінету Міністрів України з приводу невиконання останнім Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
На завершення голова профспілки подякував керівництву Академії за проведення зустрічі та запропонував зробити такі заходи регулярнішими.