Різницю в доходах українців залежно від регіону проживання проаналізувала в ефірі програми «Сьогодні. Зранку» радіостанції «Українське радіо» завідувач сектору досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України кандидат економічних наук Людмила Черенько.
Учена зазначила, що лідерами за рівнем доходів населення є регіони України з вищою часткою промисловості в економіці й регіони, де переважають галузі економіки з високими стандартами оплати праці. Натомість, регіони, де більшу частку займає сільськогосподарська діяльність, традиційно мають нижчі стандарти оплати праці.
Вона звернула увагу на Закарпатську область, яка завжди потрапляла в групу з низькими стандартами оплати праці. Однак, за останніми даними, ввійшла до десятки лідерів. Роботодавці змушені піднімати рівень заробітної плати в цьому регіоні, що зумовлено близькістю кордонів інших країн і можливістю виїзду його мешканців на роботу за кордон.
Експерт пояснила, як рівень доходів громадян впливає на ціноутворення в різних регіонах України.
Під час розмови Л. Черенько звернула увагу на ще один важливий аспект, пов’язаний із місцем проживання та рівнем життя людей: «В регіонах із високими стандартами оплати праці й, відповідно, високою вартістю життя найгірше живеться людям, які отримують соціальні трансферти. Тобто це пенсіонери і люди, які живуть на соціальну допомогу. Вона однаково виплачується і на Тернопільщині, й у Києві. І якщо один і той самий розмір допомоги на Тернопільщині дозволяє дуже добре виживати, то в Києві це просто мізер, який обмежує людину в усьому. Ми не раз пропонували вводити додаткові коефіцієнти до соціальних виплат у регіонах із високою вартістю життя».
Запис програми можна прослухати на офіційному інтернет-сайті «Українського радіо» за посиланнями:
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=1955917,
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=1955819