На цій світлині й далі – цвітіння в Саду троянд НБС імені М.М. Гришка НАН України |
У Національному ботанічному саду (НБС) імені М.М. Гришка НАН України масово розквітли троянди найрізноманітніших відтінків, форм і розмірів. Наразі триває їхнє перше цвітіння, яке є найпотужнішим. Усередині літа спостерігатиметься друге, а у вересні – третє.
На території найбільшого в України саду троянд площею 3,5 га, створеного в НБС імені М.М. Гришка НАН України за проектом видатних архітекторів О.В. Власова та М.В. Холостенка, представлено колекцію троянд, що налічує 26 видів, 11 форм і 530 сортів. Від 2006 року сад троянд є об’єктом національного надбання (згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 травня 2006 р.).
У саду троянд представлено як старовинні сорти XVIII–XIX ст.ст., так і сорти сучасної селекції відомих світових фірм, котрі роблять суттєвий внесок у поповнення колекції.
Серед сортів, що складають колекцію, – всі наявні нині садові групи (чайно-гібридні, флорибунда, мініатюрні, виткі, ґрунтопокривні, англійські, канадські, мускусні, ефіроолійні, старовинні) як в історичному плані, так і на рівні найсучасніших досягнень світової селекції. Окрасою колекції є сорти, які є гібридами між трояндами та гультемією перською Hulthemia persica Michx.ex J.F.Gmel.: Persian Autumn, Sunshine Babylon Eyes, Persian Sunset, Eyes for You, Eye of Tiger. Відмінна риса цих сортів – темно-червона пляма в центрі квітки.
`Tea Clipper` |
`Eye of Tiger` |
`Queen of Sweden` |
`Cardinal de Richelier` (1847) |
`Вінтаж` |
`Persian Yellow` |
`Persian Autumn` |
`Враження` |
Колекція слугує базою для здійснення різнопланових наукових досліджень і еталоном для проведення державного сортовипробування. Один із основних напрямів інтродукційної та селекційної роботи – зимостійкі троянди, котрі не потребують укриття в умовах Полісся й Лісостепу України.
На базі колекції троянд НБС імені М.М. Гришка НАН України створено 5 нових сортів – «Хортиця», «Граційний Танок», «Акварель Роуз Парк», «Враження», «Вінтаж» (автори – О.Л. Рубцова та В.І. Чижанькова). Сорти можуть використовуватися для облаштування експозицій у ботанічних садах і зелених зонах антропогенних ландшафтів.
НБС імені М.М. Гришка НАН України гостинно запрошує киян і гостей міста завітати до розарію та помилуватися трояндами різних садових груп і сортів.
P.S. Світлини троянд, які нині квітують на території НБС імені М.М. Гришка НАН України, дивіться також у фотоальбомі на Facebook-сторінці Академії.
За інформацією НБС імені М.М. Гришка НАН України