11 червня 2018 року до Інституту політичних і етнонаціональних досліджень (ІПіЕнД) імені І.Ф. Кураса НАН України завітала група з 25 вчених, музейних працівників, викладачів університетів, співробітників меморіалів із Баварії (ФРН). Зустріч спільно підготували цей інститут і Український центр вивчення історії Голокосту.
Німецькі колеги цікавилися станом досліджень і викладання трагічної історії ХХ ст. на теренах України, зокрема, нацистським окупаційним режимом під час Другої світової війни, вивченням долі військовополонених, примусових робітників, євреїв, ромів, інших жертв злочинів націонал-соціалізму на українській землі. Сферою зацікавлення гостей ІПіЕнД імені І.Ф. Кураса НАН України стали також сучасна історична політика в Україні та формування відповідальності за память про минуле.
Під час зустрічі інститут представляв провідний науковий співробітник кандидат історичних наук Анатолій Подольський. Крім того, він модерував дуже цікаву, плідну й активну дискусію з німецькими науковцями. Колег із Баварії представила п. Катерина Кудин із Університету Людвига-Максиміліана, що в Мюнхені (Ludwig-Maximilians-Universität München). Вона є координаторкою Німецько-української комісії істориків (Deutsch-Ukrainische Historikerkommission).
Анатолій Подольський і Катерина Кудин |
У ході відкритої та активної дискусії було порушено й обговорено цілу низьку питань щодо культури пам’яті в Україні та Німеччині; сучасного стану національних і релігійних меншин у наших країнах; проблем дискримінації, переслідувань за різними ознаками; виховання міжетнічної та міжрелігійної толерантності в українському й німецькому суспільствах. Так, німецькі колеги висловили занепокоєння зволіканням українських владних інституцій, у першу чергу Міністерства закордонних справ України, зі вступом нашої країни до міжнародної організації IHRA (International Holocaust Remembrance Allianz – Міжнародної цільової групи з дослідження, викладання і вшанування пам’яті жертв Голокосту). Наголошувалося, що вступ Української держави до цієї європейської інституції вже давно на часі.
А. Подольський розповів німецьким колегам про наукову діяльність ІПіЕнД імені І.Ф. Кураса НАН України, зокрема Центру єврейської історії і культури та про педагогічну і наукову діяльність громадської організації «Український центр вивчення історії Голокосту», котра тісно співпрацює з цією академічною науковою установою.
Німецькі колеги виступили з ініціативою поглиблення співпраці з українськими істориками й політологами, зокрема, з провідними науковцями ІПіЕнД імені І.Ф. Кураса НАН України й Українського центру вивчення історії Голокосту.
Учасники зустрічі |
За інформацією ІПіЕнД імені І.Ф. Кураса НАН України