21 травня 2018 року в рамках ІІ Міжнародного фестивалю «Київські музичні прем’єри» в залі Національної спілки композиторів України відбувся концерт-презентація нотних видань композиторки та музикознавиці, Заслуженого діяча мистецтв України, багаторічної співробітниці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України (ІМФЕ) Богдани Михайлівни Фільц.
Богдана Михайлівна Фільц |
Концерт став продовженням низки віншувальних заходів, присвячених ювілею видатної мисткині. Богдана Михайлівна народилася 85 років тому, 14 жовтня 1932 року в Яворові на Львівщині, закінчила Львівську консерваторію за класом композиції у професора С. Людкевича, а потім – аспірантуру в тодішньому Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР, у академіка Л. Ревуцького. Після захисту кандидатської дисертації вона понад 50 років пропрацювала у відділі музикознавства ІМФЕ, була авторкою чотирьох монографій, численних наукових статей, розділів до «Історії української музики», статей до «Української музичної енциклопедії», відповідальним редактором інститутських видань. Плідна наукова робота не стала на заваді реалізації композиторського таланту – Б. Фільц є автором понад 400 музичних творів, більшість яких – це вокальна, хорова музика, а також різноманітні твори для дітей.
У рідному місті композиторки, а також у Львові та Дрогобичі відбулись ювілейні концерти за участі провідних виконавців і музичних колективів Львівщини. Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка присвоїв їй звання почесного професора й почесного доктора наук із урочистим врученням відповідних документів.
Багаторічне співробітництво із Дрогобицьким видавництвом «Посвіт» сприяло тому, що твори Б. Фільц не лише виконуються, а й видаються, завдяки чому стають ще доступнішими для музикантів в Україні та поза її межами. На презентації у Спілці композиторів було представлено видання творів останніх років. Серед них – хорова музика, зокрема реквієм «Ангелику», присвячений пам’яті Небесної Сотні, дитяча опера «Лісова школа», фортепіанні цикли «Яворівські іграшки» та «Музичні фрески», вокальні твори на слова Лесі Українки, Ліни Костенко, Олени Теліги, Олега Ольжича й інших українських поетів. Концерт доповнила виступом майстер художнього слова Н. Насікан. Доробок композиторки прекрасно озвучили талановиті виконавці: співаки Наталя Пелих і Сергій Бортник, піаністка Неліда Афанасьєва та дитячий хор «Соняшник» під керуванням Світлани Рябінко. Як завжди цікаво й емоційно вела концерт і виконувала фортепіанні твори ювілярки старший науковий співробітник відділу музикознавства та етномузикології ІМФЕ кандидат мистецтвознавства В.В. Кузик.
На першому плані: В. Кузик (ліворуч), Н. Пелих, Н. Афанасьєва та С. Бортник, Н. Насікан; на другому плані: хор «Соняшник», Б. Фільц, хормейстер С. Рябінко, концертмейстер І. Бабієнко |
А. Калениченко (ліворуч), В. Кузик, Н. Грицюк, І. Сікорська, Б. Фільц, О. Летичевська |
За інформацією ІМФЕ