В установах НАН України активно триває робота з підготовки матеріалів до чергового – четвертого – видання Червоної книги України, яке відповідно до чинного законодавства має вийти друком у 2019 році. Цей державний документ регламентує статус охорони рідкісних та таких, що зникають, видів тварин і рослин України, і в ньому має бути відображено найсучасніші дані про стан таких видів. На підставі наукових досліджень зоологів і ботаніків відбувається визначення списку видів, які пропонуватимуться для включення до Червоної книги України або виключення з неї.
Зміні статусу охорони кожного виду передує кропітка робота фахівців. Тому ще в 2009 році, коли було презентовано третє видання Червоної книги України, розпочались і не припинялись роботи вчених – фахівців із відповідних питань щодо накопичення, опрацювання й аналізу нових відомостей про сучасний стан видів, які охороняються або потребують охорони.
Одночасно науковці проводили просвітницьку роботу, покликану донести знання про біоту України і, зокрема, про вразливі види флори й фауни до громадськості, учнівської та студентської молоді. З цією метою Інститут зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України підготував і видав збірку «Матеріали до четвертого видання Червоної книги України. Тваринний світ».
До її підготовки долучилися 174 автори. Видання включило відомості про майже 29 тис. зустрічей червонокнижних видів тварин у різних локалітетах. До речі, збірка містить дані про майже 15 тис. місцезнаходжень рідкісних видів представників тваринного світу. Автори також дослідили світовий досвід ведення Червоних книг та списків із метою напрацювання найкращих підходів до оформлення нарисів і карт Червоної книги України.
У ході роботи розроблено та налаштовано модулі, вбудовані в Національну мережу з біорізноманіття (UkrBIN), за допомогою яких ведуться бази даних із червонокнижних видів.
Для популяризації Червоної книги України підготовлено та тиражовано три типи плакатів, накладом по 500 примірників кожен:
– «Наземні хребетні Червоної книги України: Лісостеп та Полісся»;
– «Птахи Червоної книги України: Лісостеп та Полісся»;
– «Безхребетні тварини Червоної книги України: Лісостеп та Полісся».
На завершення можна зі впевненістю додати, що вчені НАН України роблять усе можливе задля того, аби четверте видання Червоної книги України було не лише вчасно та якісно видано, а й підготовлено на високому науковому рівні.
Матеріали до четвертого видання Червоної книги України. Тваринний світ / Серія: «Conservation Biology in Ukraine». – Вип. 7, Т. 1-2. – Київ, Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, 2018. – 900 с.
За інформацією Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України
та Відділення загальної біології НАН України