30 січня 2019 року в книгарні-кав’ярні «Довженко. Книги. Кава. Кіно», що у Києві, відбулася презентація серії книжок «Митці на прицілі», упорядником і автором передмов та наукового апарату яких є заступник директора з наукової та видавничої діяльності Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України кандидат філологічних наук Сергій Гальченко.
На фото (зліва направо): Юрій Шаповал, Сергій Гальченко, Микола Жулинський |
Модерував презентацію доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал. Директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України академік Микола Жулинський висловив вдячність видавництву «Фоліо» за підготовку видань у межах проекту «Митці на прицілі» та підкреслив відкривавче, просвітницьке значення цієї серії, її роль у відновленні пам’яті про злочини радянської імперії, а також актуальність, передусім під час гібридної війни. На заході також виступили: генеральний директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький, народний артист України Анатолій Паламаренко, який зачитав твір Остапа Вишні з презентованого видання, Михайло Слабошпицький, Володимир Мельниченко, Петро Перебийніс, Петро Засенко, інші вчені, письменники, артисти.
На фото (зліва направо): Олександр Красовицький, Юрій Шаповал, Сергій Гальченко, Микола Жулинський, читає Анатолій Паламаренко |
Перше чотирикнижжя серії «Митці на прицілі» («Володимир Сосюра», «Остап Вишня», «Григорій Косинка», «Михайло Драй-Хмара») з’явилось у видавництві «Фоліо» 2018 року. Всі книжки вражають насамперед підбірками маловідомих і зовсім невідомих документів, які зберігалися в недоступних донедавна спецсховищах ДПУ-НКВС-МДБ-КДБ і Служби безпеки України. Вперше опубліковано матеріали зі справ-формулярів на письменників Остапа Вишню і Григорія Косинку, де зібрано численні донесення таємних агентів (секретних співробітників – сексотів), зашифрованих псевдонімами, відомими тільки спецорганам.
У книгах, присвячених Остапу Вишні та Михайлу Драй-Хмарі, повністю надруковано слідчі справи, які розкривають процес фальсифікації псевдослідств над високоталановитими митцями – жертвами тоталітарного режиму. Табірний щоденник і листи із заслання найталановитішого українського гумориста ХХ століття – «короля українського гумору» Остапа Вишні – це своєрідні літературні шедеври, подібних до яких немає в літературі.
Передмова до кожної книжки – наукове дослідження Сергія Гальченка. Усі статті побудовано на архівних матеріалах із використанням рукописів письменників. У науковому апараті (в коментарях і примітках) подаються найважливіші відомості про реалії, наявні в текстах опублікованих художніх творів, листів, щоденниках і документах кожного митця, якого тримала під постійним контролем («під прицілом») тогочасна влада.
За інформацією Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України