Із 15 листопада до 14 грудня 2018 року в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (НМУНДМ) працювала друга Всеукраїнська виставка ювелірного та емальєрного мистецтва України «КВАДРА міні-метал. Ювелірне – мистецтво – емалі», котра є продовженням виставкового арт-проекту, започаткованого у 2014 році з ініціативи його ідейного натхненника – відомого ювеліра й емальєра Віталія Хоменка. Активну участь у заході взяли науковці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України.
Афіша виставки |
Відкриття другої виставки «Квадра-міні-метал», у якій взяли участь 29 художників-ювелірів та емальєрів із різних міст України, стало можливим завдяки підтримці керівництва і співробітників Музею на чолі з директором Людмилою Строковою. На виставці можна було побачити не лише ювелірні прикраси, а й станкові роботи – міні-емалі, об’ємно-просторові композиції, а також твори з колекції НМУНДМ, подаровані авторами після персональних виставок у музеї.
Арт-проект «КВАДРА міні-метал. Ювелірне – мистецтво – емалі» мав на меті презентувати сучасний стан розвитку авторського ювелірного й емальєрного мистецтв в Україні на початку ХХІ століття, а також дослідження та популяризацію цієї царини в культурно-мистецькому просторі. Новітню концепцію художньої творчості закумульовано в понятті «авторське мистецтво» (робота одного автора над твором від задуму до його матеріального виконання), яке, увібравши художні ознаки унікальності кожного ювелірного твору, стало визначальним критерієм для митців. На виставці «КВАДРА міні-метал. Ювелірне – мистецтво – емалі» (2018) було представлено різні за стилістикою твори, що репрезентують творчість як уже відомих, так і молодих художників. У складних пластичних та технологічних пошуках, стилізаціях природних форм, декорі створених сучасними ювелірами творів специфічно виявляється осмислення багатьох філософських проблем, що постали на порозі нового тисячоліття, – епохи глобалізації, складних пошуків нових шляхів осмислення людиною себе, природи, життя та прагнення до самореалізації в сучасному світі.
Кінець XX – початок XXI століття є часом відродження техніки гарячої емалі й художнього розвитку емальєрного мистецтва України сучасними художниками, що виявляється не лише у використанні її в оздобленні ювелірних виробах, а й у розвитку емалі у формах декоративних панно. На виставці «КВАДРА міні-метал. Ювелірне – мистецтво – емалі» (2018) було представлено мистецький доробок провідних вітчизняних емальєрів. Різні за образно-стильовим звучанням, ці твори є свідченням широких можливостей застосування художньої емалі, високого професіоналізму майстрів і сучасного стану розвитку техніки гарячої емалі в декоративному мистецтві України.
Спадкоємність передачі досвіду молодшому поколінню є невід’ємною умовою збереження й розвитку культурного надбання народу. Тому зазначена виставка була не лише репрезентацією творчості сучасних художників ювелірного й емальєрного мистецтва, які виявили бажання бути побаченими і, так би мовити, – почутими за допомогою своїх творів. Це також робота з метою представлення та популяризації цих царин серед майбутніх фахівців – художників і дизайнерів. Задля цього відвідати виставку й тематичні заходи (творчі зустрічі з художниками, презентації, майстер-клас і виступи) у рамках виставки було запрошено студентів Київського національного університету технологій та дизайну (КНУТД), Київського університету імені Бориса Грінченка та Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука (КДАДПМіД).
Відкриття виставки 15 листопада 2018 року відбулось у надзвичайно теплій атмосфері, відкрила вечір генеральний директор НМУНДМ Людмила Строкова, яка щиро привітала всіх присутніх художників, мистецтвознавців, організаторів і кураторів проекту, а також гостей заходу із відкриттям другої всеукраїнської виставки з проекту «КВАДРА міні-метал. Ювелірне – мистецтво – емалі».
Виступ Людмили Строкової |
Потому вона запросила до слова відомого українського мистецтвознавця, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, президента Української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО, наукового співробітника відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) імені М.Т. Рильського НАН України Зою Чегусову, яка відзначила суспільне культурно-освітнє та популяризаторське значення цього проекту для розвитку українського декоративного мистецтва і подякувала організаторам виставки.
Виступ Зої Чегусової |
Ідейний натхненник та ініціатор зазначеного арт-проекту, відомий ювелір і емальєр Віталій Хоменко у своїй промові закликав ювелірів працювати творчо, даючи таким чином поштовх до розвитку ювелірного й емальєрного мистецтв у сучасному культурному просторі України. За його словами, нині обдарована творча молодь робить успішні кроки на шляху свого становлення як митців – у різних галузях, проте існує низка проблем, пов’язаних із прагматикою життя, котрі, власне, були в усі часи та диктують свої умови, проте у полі творчості залишаються справжні художники, його хранителі й творці, які рухають вперед сучасне мистецтво, зокрема ювелірне.
Виступ Віталія Хоменка |
Автор концепції арт-проекту, дослідниця ювелірного мистецтва України, вчений секретар ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат мистецтвознавства Лілія Пасічник подякувала активним небайдужим митцям, які відповідально готувалися та спеціально до виставки створювали роботи. Адже, на її думку, це мистецтво живе і розвивається лише завдяки людям, які вірять у його силу. Науковиця висловила сподівання, що проект «КВАДРА міні-метал» стане також осередком для обміну досвідом, арт-діалогу та зростання теперішніх учнів, які завтра стануть досвідченими художниками-ювелірами, і від ІМФЕ подарувала бібліотеці музею свою монографію «Ювелірне мистецтво України XX – XXI ст.».
Виступ Лілії Пасічник |
Коротко про виставку поінформувала присутніх кураторка, завідувач відділу науково-дослідної та експозиційної роботи НМУНДМ Ольга Новодережкіна. Вона також закликала художників бути свідомими своєї відповідальності за подальший розвиток мистецтва.
Виступ Ольги Новодережкіної |
Спеціальний гість заходу – декан факультету історії та теорії мистецтва Львівської національної академії мистецтв (ЛНАМ) доктор мистецтвознавства, професор Ростислав Шмагало привітав усіх із відкриттям виставки та розповів про можливі шляхи співпраці з художниками в рамках роботи над його проектом «Енциклопедія художнього металу».
Виступ Ростислава Шмагала |
Після офіційної частини відкриття виставки гості заходу мали можливість оглянути експозицію, розміщену на двох балконах другого поверху Музею, поспілкуватися й обмінятися думками щодо сучасного стану та тенденцій розвитку мистецтва України.
Гості заходу |
В експозиції |
Зоя Чегусова, Лілія Пасічник і Ростислав Шмагало |
Дружня атмосфера свята, котра панувала навколо, сприяла знайомству численних студентів профільних навчальних закладів із уже досвідченими й визнаними митцями, які радо підтримують творчий запал і прагнення молоді стати художниками. Відкриття виставки супроводжувалося вишуканим акордеонним виступом відомого українського музиканта, педагога Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського Олега Микитюка.
Музичне мистецтво у виконанні Олега МикитюкаНа наступних світлинах – ювелірні й емалеві твори в експозиції виставки
|
Наступного дня, 16 листопада, у стінах Музею відбулись одразу два цікаві заходи, на яких були присутні студенти, художники, мистецтвознавці, музейні працівники та поціновувачі ювелірного мистецтва. Це – презентація видання «Енциклопедія художнього металу. Художній метал України XX – XXI ст.» з проекту доктора мистецтвознавства Р. Шмагала, в рамках якого було опубліковано два томи з тритомника, присвяченого українському і світовому мистецтву художньої обробки металу. Вихід у світ цих праць став результатом багаторічних досліджень автора у цій царині. Їхнє значення для вивчення та популяризації мистецтва України у світі є дуже вагомим. Науковець розповів про книгу й оголосив про те, що триває робота над доповненим перевиданням книг англійською мовою, закликавши митців долучитися до проекту.
Презентація Ростислава Шмагала |
По завершенні презентації відбулася творча зустріч «Час настав. Початок…» із відомим українським ювеліром, дизайнером, гемологом і гравером, переможцем низки міжнародних виставок-конкурсів Станіславом Дрокіним (м. Харків), ювелірна прикраса якого у 2018 році здобула гран-прі конкурсу «Artistar JEWELS». Художник дуже цікаво розповів про власний творчий шлях – багаторічні пошуки, експерименти та відкриття для себе давньоіндійського методу подвійного лиття Ганга-Джамна. Своє бачення сучасного стану і тенденцій розвитку ювелірного мистецтва в Європі із власного досвіду участі у міжнародних виставках С. Дрокін дуже інформативно висвітлив у слайд-презентації, викликавши жвавий інтерес серед присутніх на заході гостей, зокрема студентів.
Творча зустріч зі Станіславом Дрокіним |
На продовження низки заходів у рамках виставки наступного дня, 17 листопада, відбувся майстер-клас «Мистецтво, народжене вогнем» художниці й викладача Київського університету імені Бориса Грінченка Олександри Барбалат (м. Київ), під час якого всі охочі (за умови попереднього запису) мали змогу ознайомитися з чарівним світом гарячої емалі та спробувати власні сили у виготовленні підвіска в цій техніці. Учасники заходу під керівництвом О. Барбалат із надзвичайним захватом і ентузіазмом працювали над прикрасою, долучившись до творчого процесу.
Майстер-клас Олександри Барбалат |
Заключним днем заходів у Музеї в рамках проекту «КВАДРА міні-метал» стали творча зустріч із відомим українським художником Віталієм Хоменком та виступи-дискусії, що відбулися 23 листопада і стали завершальними подіями з циклу освітньо-творчих зустрічей.
Провідний ювелір та емальєр, член Національної спілки художників України, активний ініціатор і організатор, учасник численних виставок, пленерів, творчих груп та мистецьких симпозіумів Віталій Хоменко (м. Київ) – художник-самородок, якого вважають класиком ювелірства в Україні і який зробив значний внесок у розвиток цього мистецтва – як своєю творчістю, так і організаційними ініціативами, зокрема, ставши ініціатором арт-проекту «КВАДРА міні-метал» та проведення першої в його рамках виставки, що відбулася 2014 року. Розмова з митцем тривала на тлі слайд-презентації його творів (прикрас, сувенірних виробів і емалевих панно). Він розповів про важливу роль художника, закликаючи молодих митців залишатися вірними ідеям високого мистецтва, позбавленого догм та стереотипів, не забуваючи про багатющу національну культурну спадщину, яка в час тотальної глобалізації допоможе художникам віднайти власну творчу манеру і стилістику.
Творча зустріч із Віталієм Хоменком |
У виступі з теми: «Сучасні тенденції розвитку дизайну ювелірних виробів у країнах Європи та Південно-Східної Азії» викладач КНУТД, президент асоціації «Союз ювелірів України» Дмитро Видолоб (м. Київ) представив присутнім своє бачення сучасного розвитку ювелірного мистецтва на прикладі світлин слайд-презентації, підготовленій на основі виставки у Мілані (Італія), яку він відвідав разом зі студентами у вересні 2018 року. Окрім нього, враженнями від поїздки поділилися викладач Марія Винничук і студентки цього закладу вищої освіти Марія Шевченко й Каріна Немийнога.
Виступ Дмитра Видолоба |
Під час дискусії |
Виступ Марії Винничук |
Виступ Марії Шевченко |
Виступ Каріни Немийноги |
Присутні на заході викладачі Київського університету імені Бориса Грінченка (художниця Олександра Барбалат) і КДАДПМіД (художники Андрій Кулигін, Ілля Поп’юк) також поділилися своїми думками щодо сучасного стану вищої освіти в галузі дизайну ювелірних виробів та художньої освіти ювелірного спрямування, зокрема про актуальні проблеми та можливі шляхи їхнього вирішення. Зауважувалося, що подібні зустрічі, дискусії та комунікація між викладачами і студентами різних навчальних закладів є необхідними для цілеспрямованого й повномірного розвитку, позитивних зрушень, зокрема долучення до когорти українських художників нових імен митців, які наповнять цю царину української культури сучасним звучанням. Крім того, куратори першої виставки «КВАДРА міні-метал» в 2014 році передали по кілька примірників каталогу попередньої виставки бібліотекам закладів вищої освіти.
Таким чином, низка різних заходів, які відбулись у Музеї, спрямовувалися на популяризацію мистецтва художньої обробки металів та емальєрного мистецтва, об’єднання художників і сприяння комунікації між художниками, викладачами та студентами закладів вищої освіти. Надалі така професійна творча дружба, безсумнівно, має всі шанси перерости у плідну мистецьку й освітню співпрацю у вигляді окремих спеціалізованих заходів та ініціатив. Ймовірно, в наступних виставках братимуть участь теперішні студенти, адже виставки одночасно слугують своєрідним орієнтиром для подальшого поступу мистецтва України і чудовим досвідом для кожного з митців на шляху розкриття власного творчого обличчя, і реальним віддзеркаленням процесів, що відбуваються в мистецтві та культурі.
Арт-проект «КВАДРА міні-метал. Ювелірне – мистецтво – емалі» є вагомим кроком для збереження, збагачення найкращих традицій і подальшого розвитку ювелірного й емальєрного мистецтв України як неповторних та самостійних явищ сучасної української культури.
Будівля НМУНДМ із банером виставки |
За інформацією ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України