27 лютого 2019 року в Інституті громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМН України, що у Києві, було проведено спільний науковий семінар Національної академії наук України та Національної академії медичних наук України «Проблеми захисту здоров'я населення від впливу електромагнітних випромінювань промислової частоти та шляхи їх вирішення».
Співорганізатором заходу виступив Інститут технічних проблем магнетизму НАН України.
Участь у семінарі взяли понад 30 провідних учених із таких вітчизняних наукових установ, як Інститут громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМН України, Інститут магнетизму НАН України та МОН України, Інститут технічних проблем магнетизму НАН України, Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України, НЕК «Укренерго», у тому числі академік НАМН України А.М. Сердюк, академік НАН України В.Г. Бар’яхтар, член-кореспондент НАМН України Н.С. Полька, член-кореспондент НАН України В.Ю. Розов, член-кореспондент НАПН України Ю.І. Горобець, доктор медичних наук В.Ю. Думанський, доктор фізико-математичних наук О.Ю. Горобець, доктор біологічних наук Ю.І. Назаренко, кандидат технічних наук А.О. Квіцинський, кандидат технічних наук В.С. Грінченко.
Семінар відкрив директор Інституту громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМН України академік НАМН України А.М. Сердюк.
Вступне слово виголосив радник Президії НАН України академік НАН України В.Г. Бар’яхтар, який відзначив важливість і невідкладність вирішення наукової проблеми зменшення негативного електромагнітного впливу на людей та довкілля як у нашій країні, так і в світі.
Із доповіддю «Магнітне поле електромереж та методи його нормалізації» виступив директор Інституту технічних проблем магнетизму НАН України член- кореспондент НАН України В.Ю. Розов, який розповів про шляхи вирішення проблеми створення в нашій країні електромереж безпечних за електромагнітним полем, а також наголосив на необхідності приєднання України до програми Всесвітньої організації охорони здоров’я «The International EMF Project».
Про сучасний стан захисту здоров’я населення від впливу електричного та магнітного поля промислової частоти доповів доктор медичних наук В.Ю. Думанський, який зазначив обґрунтованість розроблених в Інституті громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМН України нових санітарно-гігієнічних нормативів для населення з магнітного поля частотою 50 Гц та необхідність їх негайного впровадження.
У своїй доповіді «Біогенний наномагнетизм» доктор фізико-математичних наук О.Ю. Горобець (Інститут магнетизму НАН України та МОН України) розкрила один із можливих механізмів впливу слабкого магнітного поля на здоров’я живих організмів на клітинному рівні.
Учасники заходу заслухали також доповіді доктора біологічних наук В.І. Назаренка (Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України) «Актуальні питання гігієнічного нормування магнітного поля промислової частоти у виробничому середовищі в Україні», кандидата технічних наук А.О. Квіцинського (НЕК «Укренерго») «Про інтенсивність магнітного поля діючих повітряних ліній електропередачі у зоні житлової забудови», кандидата технічних наук В.С. Грінченка (Інститут технічних проблем магнетизму НАН України) «Щодо приєднання України до програми Всесвітньої організації охорони здоров’я «The International EMF Project».
Заслухавши й обговоривши представлені доповіді та враховуючи значну небезпеку для населення слабкого магнітного поля промислової частоти при його довготривалій дії, семінар ухвалив рішення звернутися до Національної академії наук України, Національної академії медичних наук України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України із проханням:
1) вважати пріоритетним науковий напрям із захисту здоров’я населення від впливу електромагнітного поля промислової частоти, що створюється високовольтними електромережами (повітряними і кабельними лініями електропередачі й міськими трансформаторними підстанціями) та забезпечити його необхідне фінансування;
2) сприяти розвитку наукового напряму зі створення методів, засобів і технологій захисту людини від впливу електромагнітних випромінювань промислової частоти та вивчення механізмів впливу слабкого низькочастотного магнітного поля на організм людини;
3) передбачити введення розділів із електромагнітної безпеки до освітянських програм медичних і технічних вузів, їх широкого розгляду на семінарах, конференціях тощо;
4) організувати висвітлення в інформаційному просторі України небезпеки низькочастотного магнітного поля 50 Гц та шляхів захисту здоров’я людей від його дії;
5) вжити заходи з імплементації в Україні норм і стандартів країн ЄС, спрямованих на забезпечення електробезпеки населення.
Учасники семінару також ухвалили рішення щодо розроблення плану заходів із приєднання України до міжнародної програми Всесвітньої організації охорони здоров’я «The International EMF Project» і формування консорціуму з представників МОЗ України, НАМН України, НАН України, МОН України для представництва нашої держави у цій Програмі.
За інформацією Інституту технічних проблем магнетизму НАН України