Із поважним гостем зустрілися перший віце-президент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Антон Наумовець, президент Національного центру «Мала академія наук України» НАН України та МОН України (МАН) академік Станіслав Довгий, завідувач відділу Інституту ядерних дослідженнь НАН України доктор фізико-математичних наук Федір Даневич.
* Довідка
Нобелівську премію в галузі фізики 2015 року Кадзіта Такаакі і Артуру Макдоналду було присуджено за «відкриття осциляції нейтрино, що доводить, що у них є маса». Осциляції нейтрино – це перетворення нейтрино (електронного, мюонного чи таонного) в нейтрино другого сорту (покоління), або ж в антинейтрино. Нейтрино – це нейтральна фундаментальна частка, що бере участь тільки у слабкій і гравітаційній взаємодіях.
У 1998 році група представила науковому співтовариству відкриття – вдалося визначити, що мюонні нейтрино перетворюються на інший вид, тау-нейтрино. Це явище називається «осциляція нейтрино».
Це відкриття стало підтвердженням того, що нейтрино мають масу, хоча раніше припускали зворотнє. Завдяки цьому стало можливим серйозно переглянути Стандартну модель, тобто теорію, котра описує світ елементарних частинок і виникнення Всесвіту.
Професор Такаакі Кадзіта після повідомлення про присудження йому премії зустрівся з журналістами та висловив свою радість словами: «Це велика честь. Я радий, що чиста наука опинилася в центрі уваги». Крім того, він підкреслив, що над дослідницьким проектом працює команда, до якої входять понад сотня вчених: «Тут згадується моє ім’я, але я вважаю це підтвердженням заслуг всієї групи дослідників «Супер-Каміоканде»».
Крім Нобелівської премії, в різні роки К. Такаакі присуджувались інші престижні нагороди, зокрема, Премія Асахі у складі команди Каміоканде (1987), Премія Бруно Россі, колаборація Каміоканде (1988), Премія Асахі у складі команди Super-Kamiokande (1998), Премія Нішіна (1999), премія Панофського (2002), Премія Йодзі Тоцука (2010), Премія Японської академії наук (2012), Премія Юліуса Весса (2013), Премія з фундаментальної фізики (2016),
Академік Антон Наумовець привітав зарубіжного колегу в стінах НАН України та розповів про структуру й основні напрями діяльності Академії, в тому числі її міжнародного наукового і науково-технічного співробітництва.
Академік Станіслав Довгий, в свою чергу, розповів про діяльність МАН.
На завершення зустрічі академік А. Наумовець вручив К. Такаакі диплом про присвоєння йому звання «Почесний доктор Національної академії наук України» – «за вагомий внесок у розвиток науки, суспільний прогрес, забезпечення миру, взаєморозуміння й співробітництва між народами».
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України
Фото: Відділ міжнародних зв’язків НАН України