У квітні й травні 2019 року в Україні та за кордоном вчений-єгиптолог, старший науковий співробітник відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України доктор історичних наук Микола Тарасенко прочитав низку лекцій з тематики своїх досліджень.
28 квітня в Музеї Стародавнього Сходу (Rijksmuseum van Oudheden), що в Лейдені (Королівство Нідерланди), науковець виступив із двома лекціями з циклу «Єгипетські колекції в музеях України» («Egyptian collections in museums in the Ukraine») – «Книга мертвих в Україні» («The Book of the Dead in Ukraine») та «Пам’ятки XXI династії в музеях України» («The 21st Dynasty Egyptian objects in the museums of Ukraine»). Ці заходи було організовано за підтримки Центру з вивчення Стародавнього Єгипту «Мехен» (Studiecentrum voor het Oude Egypte «Mehen»).
29 квітня в рамках «Book of the Dead Workshop» («Семінару з Книги мертвих») доктор історичних наук Микола Тарасенко прочитав студентам-єгиптологам Лейденського університету (University of Leiden) лекцію «Студії з віньєток 17-ї глави Книги мертвих: іконографія та типологія сцени з подвійним левом» («Studies on the Vignettes from Chapter 17 of the Book of the Dead: Iconography and Typology of the ‘Double Lion’ Scene»).
 |
7 травня на кафедрі археології Єгипту та Нубії (Zakład Archeologii Egiptu i Nubii) в Інституті археології Варшавського університету український єгиптолог прочитав лекцію «Пам’ятки ХХІ династії в музеях України» («The 21st Dynasty objects in the museums of Ukraine»), присвячену оглядові та музейній історії датованих ХХІ династією (1069–945 рр. до н. е.) давньоєгипетських старожитностей, які зберігаються в чотирьох музеях України – Одеському археологічному музеї НАН України, Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику, Львівському музеї історії релігії та Музеї східного мистецтва у Золочівському замку. Старожитності цього періоду представлено артефактами трьох типів: саркофаги та їхні фрагменти (7 одиниць), заупокійні статуетки ушебті (10 одиниць) та тканини (мумійні бинти) (близько 4 одиниць).
 |
 |
25 травня в межах роботи київського лекторію літературного клубу «Пломінь» відбулася лекція доктора історичних наук Миколи Тарасенка «Папірусний сувій на віньєтках давньоєгипетської Книги мертвих», що стосувалася огляду й аналізу ілюстрацій давньоєгипетської Книги мертвих із зображенням папірусового сувою. Вчений, зокрема, розповів, що в документах так званої «Фіванської редакції» (Нове царство) згорнутий сувій в руці померлого спорадично зображується на віньєтках глав 21, 41, 42, 96 і 103. На віньєтках 1-го розділу, що зображують поховальну процесію, в руках жерця, який читає заупокійні заклинання, намальовано розгорнутий сувій. У пізнішій традиції Книги мертвих зображення папірусу в руці людини характерно для глав 1, 25 і 52/44 (?), 90 і 94, а в кількох випадках на віньєтках глави 94 сувій показано в руці бога Тота, покровителя писарів. Відеозапис цієї лекції доступний за посиланням: https://www.facebook.com/plominclub/videos/388584338666051/.
P.S. Доктор історичних наук Микола Тарасенко провадить активну наукову та популяризаційну діяльність. За анонсами заходів за його участі й за участі інших співробітників Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України стежте на офіційній Facebook-сторінці установи: https://www.facebook.com/orientalstudies1/.
За інформацією Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України