Активна співпраця науковців цих двох академічних установ розгорнулася у березні 2017 року над спільним дослідницьким проектом «Національна і культурна ідентичність у словацькій і українській літературах ХІХ — початку ХХ ст.».
Розмову розпочав молодший науковий співробітник відділу шевченкознавства Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України кандидат філологічних наук Дмитро Єсипенко, який представив історію та особливості видань словацької художньої літератури в Україні від ХІХ ст. і дотепер. Радослав Пассіа зацікавив гостей виданнями перекладів найзнаковіших українських художніх творів словацькою мовою. Знаний у Словаччині літературознавець зосередив свою увагу на нових виданнях сучасних найзатребуваніших поетичних і прозових текстах Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Тараса Прохаська, а також розповів про перекладені з української мови видання для дітей. Літературний критик старший науковий співробітник Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук Роксана Харчук відзначила, що український книжковий ринок вкрай бідний на переклади словацького письменства і майже не оновлювався від 1960-х років, коли український світ поповнився, перш за все, низкою взірцевих перекладів Григорія Кочура. Нині, попри спільний слов’янський ареал обох націй, бракує як видавців, зацікавлених у друкові словацької літератури, так й уваги ініціативних висококласних перекладачів, які орієнтуються, перш за все, на літератури відоміших мов і культур.
До розмови долучилися також слухачі та гості «Книжкового Арсеналу», які розпитували про стан і перспективи ринку друкованого слова у сусідів — пріоритетні для словацьких видавців і читачів книжки, наклади, читацьку обізнаність із новодруками. Водночас із вдячністю було відзначено багаторічну працю та помітні здобутки у популяризації української літератури серед словаків засновника Братиславського книжкового фестивалю «BraK», видавця, співробітника Літературного інформаційного центру в Братиславі Петера Міхаліка.
За інформацією Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України