Учасники спільної комплексної науково-дослідної експедиції «Чорне море-2019» на борту судна «О. Солодунов» |
18–20 червня 2019 року Державна установа (ДУ) «Держгідрографія» Міністерства інфраструктури України та Науковий гідрофізичний центр НАН України провели спільну морську комплексну науково-дослідну експедицію «Чорне море – 2019», яка стала другим із серії запланованих у поточному році досліджень морського й річкового середовища, що проводяться цими двома установами в рамках укладеної між ними Угоди про науково-технічне співробітництво.
Комплексні експедиційні дослідження виконуються в рамках науково-дослідних робіт, внесених до відповідних планів ДУ «Держгідрографія» та Наукового гідрофізичного центру НАН України на 2019 рік, в інтересах: підвищення ефективності навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки судноплавства; наповнення й актуалізації бази океанографічних даних у рамках створення гідрографічного фрагмента автоматизованого банку цифрових океанографічних даних Міністерства інфраструктури України та Національної академії наук України; актуалізації гідрографічних і океанографічних даних для створюваного Атласу гідрографії та океанології; удосконалення технології збору, збереження й обміну океанологічними даними, отриманими в результаті морських досліджень; підвищення ефективності гідроакустичних засобів дослідження шельфу та мілководних акваторій.
Об’єктом досліджень експедиції «Чорне море – 2019» стали акваторії північно-західної частини моря на підходах до портів Чорноморськ, Білгород-Дністровський та Одеса.
Згідно з планом-програмою, експедиційні роботи проводилися на трьох полігонах північно-західного шельфу Чорного моря:
– 18 червня – на полігоні «Дністровський» від порту Чорноморськ до порту Білгород-Дністровський;
Картографічна схема першого дня експедиційних досліджень на полігоні «Дністровський» (18 червня 2019 року) |
– 19 червня – на полігоні «Одеський» від порту Чорноморськ до порту Одеса;
Картографічна схема другого дня експедиційних досліджень на полігоні «Одеський» (19 червня 2019 року) |
– 20 червня – на полігоні «Чорноморський» на підходах до порту Чорноморськ.
Картографічна схема другого дня експедиційних досліджень на полігоні «Чорноморський» (20 червня 2019 року) |
Мета проведення спільних комплексних досліджень – одержання сучасних гідрографічних і гідроакустичних даних про рельєф дна акваторій Одеської затоки, виконання магнітометрічних вимірювань, геологічне опробування, побудова геоморфологічних інформаційних моделей для різних ділянок дна з урахуванням структурних і літологічних характеристик, моніторинг навігаційного стану акваторії, а також виявлення затонулих об’єктів, встановлення характеру й розташування навігаційних небезпек.
Дослідження виконувалися з використанням спеціалізованих суден – великого гідрографічного катера (ВГК) «О. Солодунов» і малого гідрографічного катера (МГК) «Гідрограф-2» (судновласник – ДУ «Держгідрографія»).
Гідрографічні дослідження з використанням багатопроменевого ехолота виконувались із застосуванням МГК «Гідрограф-2» на підходах до морських портів Одеської затоки й на окремих небезпечних для навігації об’єктах під час планового дослідження зазначених акваторій шляхом прокладання дослідних галсів.
Роботи спрямовувалися на виявлення змін загального рельєфу дна та проведення маршрутної гідрографічної зйомки у важливих районах Одеської затоки на підходах до портів Чорноморськ, Білгород-Дністровський та Одеса, планового обстеження і встановлення сучасного положення на донному ґрунті затонулих об’єктів штучного походження на судноплавних рекомендованих шляхах і на системах розподілу руху суден, встановлення характеру й розташування навігаційних небезпек, визначення умов для безпечного судноплавства на зазначених акваторіях, а також збір відомостей для коректури морських навігаційних карт і посібників для плавання й вибіркову перевірку наявності та стану засобів навігаційного обладнання.
Гідрологічні дослідження проводилися в акваторіях визначених морських полігонів «Одеський», «Чорноморський» і «Білгород-Дністровський» під час робіт на станціях і включали вимірювання швидкості течій на різних водних горизонтах, прозорості (мутності) товщі води від поверхні до ґрунту, температури, солоності, електропровідності морської води на стандартних горизонтах і швидкості звуку у морській воді, а також отримання даних про рівень води від рівневих пунктів морських портів Чорноморськ та Одеса.
Гідрофізичний профілограф MIDAS CTD+ для вимірювання тиску (глибини), температури, електропровідності (солоності), розчиненого у воді кисню та водневого показника рН |
Вимірювання швидкості течій на морських водних горизонтах за допомогою вимірювача Valeport 106 |
Гідроакустичні дослідження виконувалися на відповідних галсах під час маневрування ВГК «О. Солодунов». Вони, зокрема, передбачали:
– площинну гідроакустичну зйомку акваторій для виявлення на їхньому дні й у водній товщі об’єктів природного та штучного походження, в тому числі потенційно небезпечних підводних об’єктів;
– визначення географічних координат і розмірів знайдених об’єктів, побудову 3D-схем інтенсивності відбитого сигналу;
– побудову геоморфологічних інформаційних моделей для різних ділянок дна акваторій Одеської затоки з урахуванням структурних і літологічних характеристик;
– апробацію науково-технічного оновлення методів і програмно-технологічних засобів збору, аналізу, зберігання та передачі гідрофізичних даних.
Група гідроакустичних досліджень під час площинної гідроакустичної зйомки
Для вирішення завдань гідроакустичних досліджень використовувався, зокрема, мобільний гідроакустичний комплекс Наукового гідрофізичного центру НАН України, який дає змогу працювати на малих глибинах.
Геологічні дослідження проводилися під час робіт на станціях на якірних стоянках безпосередньо на палубі судна та передбачали:
– опробування донного ґрунту визначених акваторій за допомогою тросового ковшового дночерпака;
– візуальний опис піднятих осадів (визначення літологічного складу ґрунту і наявність макроскопічних включень);
– встановлення характеру донного ґрунту та його розподілу на станціях;
– визначення особливостей поверхневого шару донних осадів;
– відбір і пакетування інтегральних проб донного ґрунту для наступної камеральної обробки та проведення необхідних лабораторних аналізів;
– організацію доправлення та зберігання зібраного геологічного матеріалу.
Геологічні дослідження супроводжувалися вимірюванням сумарної дози іонізуючого гамма- й бета-випромінювання піднятого ґрунту.
Геологічні експедиційні дослідження на боту ВГК «О. Солодунов» |
Геологічне опробування за допомогою дночерпака Петерсена (вгорі) та первинний літологічний опис піднятих проб донного ґрунту (внизу)
Магнітометричні дослідження передбачали здійснення морської магнітної зйомки під час переходів судна між гідрологічними й геологічними станціями.
Для виконання магнітометричної зйомки використовувався магнітометр Geometrics G-882SX із перетворювачем на парах цезію малого розміру для професійних робіт на шельфі й великих глибинах.
Підйом на борт магнітометра Geometrics G-882SX після буксирування |
Магнітометричні дослідження включали:
– морську маршрутну магнітну зйомку з метою вимірювання магнітного поля та виявлення аномалій і металевих предметів на морському дні;
– прокладання додаткових галсів для забезпечення заданої точності при виявленні аномалій і металевих предметів;
– отримання загальної інформації та врахування варіацій геомагнітного поля.
Під час експедиції на прохання співробітників Інституту морської біології НАН України було відібрано проби поверхневого шару морської води з акваторії Одеської затоки для дослідження літнього водоростевого цвітіння.
Цвітіння водоростей у морській воді Одеської затоки |
За результатами всіх видів експедиційних досліджень здійснювалися збір і обробка океанографічних даних із метою подальшої передачі до спеціалізованих баз даних, які формуються в рамках створення гідрографічного фрагмента автоматизованого банку цифрових океанографічних даних Міністерства інфраструктури України та Національної академії наук України.
Члени експедиції «Чорне море – 2019» – співробітники Наукового гідрофізичного центру НАН України (зліва направо):науковий співробітник групи морської геології та радіометричних досліджень А.Ю. Гордєєв, керівник групи гідроакустичних досліджень С.Г. Федосеєнков, науковий співробітник групи гідроакустичних досліджень Л.В. Нестеренко, керівник групи морської геології та радіометричних досліджень Ю.А. Тимченко, науковий керівник експедиції О.А. Щипцов
|
За інформацією Наукового гідрофізичного центру НАН України