Зараз команда науковців Інституту гідробіології НАН України бере участь в унікальній інтернаціональній екологічній події – четвертому спільному міжнародному обстеженню річки Дунай (Joint Danube Surveys 4, JDS), другої за величиною водної артерії Європи, що протікає територіями 10 держав (Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини, Хорватії, Сербії, Болгарії, Румунії, Молдови й України) і впадає в Чорне море через дельту Дунаю в Румунії та Україні.
Зважаючи на першочерговість питань охорони навколишнього середовища у країнах Європейського Союзу, для яких пріоритетом є досягнення хорошої якості вод і безпечного екологічного стану, міжнародна команда вчених із придунайських країн під егідою Міжнародної комісії із захисту ріки Дунай (International Commission for the Protection of the Danube River, ICPDR) від 2001 року започаткувала дослідження по всій течії цієї річки. Три попередні дунайські обстеження було проведено у 2001, 2007 та 2013 роках. Фахівці Інституту гідробіології НАН України беруть участь у цих дослідженнях із 2007 року, хоча найпершим міжнародним дослідженням Дунаю, до організації якого долучились українські гідробіологи, стала експедиція 1988 року під егідою співпраці з Міжнародною асоціацією дослідження Дунаю (International Association for Danube Research). Четверта експедиція (JDS4) розпочалась у червні 2019 року та наприкінці місяця дісталась України.
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/IGB_JDS_2019_2_small.jpg) |
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/IGB_JDS_2019_3_small.jpg) |
Основною метою обстежень JDS4 є отримання достовірної та порівнянної інформації про спеціально відібрані елементи якості вод по всій довжині річки включно з її притоками, а також гармонізація практики та процедур моніторингу вод відповідно до Водної рамкової директиви ЄС шляхом тісної міжнародної координації та співпраці.
JDS 4 визначає основними такі три цілі:
– збір даних про параметри, які зазвичай не аналізуються під час поточного моніторингу;
– збір інформації про характеристики води й організми, які живуть у різних місцях уздовж річки, у форматі, за яким легко порівняти між регіонами та країнами;
– підвищення рівня поінформованості про якість дунайських вод і поточні зусилля із захисту й відновлення навколишнього середовища.
З огляду на багаторічний досвід Інституту гідробіології НАН України у дослідженні Дунаю, водойм і водотоків його басейну на території України й інших європейських країн, участь цієї академічної установи у виконанні низки наукових і прикладних розробок (а тепер – ще й міжнародних проектів), ICPDR уже втретє залучає Інститут до участі в роботах JDS на території України.
Цього року спільні дунайські дослідження в Україні розпочалися 29 червня – у День Дунаю. Організаторами свята виступили Державне агентство водних ресурсів України, Міністерство екології та природних ресурсів України спільно з Кілійською об’єднаною територіальною громадою, проектом ЄС «Водна ініціатива ЄС + для Східного партнерства» та проектом ЄС – ПРООН «Удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи».
У гідроекологічних дослідженнях разом із фахівцями Інституту гідробіології НАН України брали участь спеціалісти Українського гідрометеорологічного інституту НАН України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Наукові дослідження тривають.
За інформацією Інституту гідробіології НАН України