На ділянках Криворізького ботанічного саду (КБС) НАН України розпочалося масове цвітіння хризантем. Екскурсію квітучими насадженнями для журналістів телеканалу «Перший міський» (м. Кривий Ріг) провела завідувач відділу природної та культурної флори КСБ НАН України кандидат біологічних наук Тетяна Чипиляк.
Хризантема – одна з найчарівніших рослин осені, яка квітує пишно і яскраво до глибоких заморозків. У перекладі з грецької хризантема означає «золота квітка», походить з Азії і особливою повагою і любов’ю користується в Китаї та Японії, де була ще 3 тис. років тому введена в культуру, а згодом поширилась у всьому світі. До речі, на батьківщині листя й пагони хризантеми вживаються в їжу як овоч або десерт (у Китаї хризантема є харчовим видом). Квітка хризантеми використовується як чай, що має приємний аромат і низку корисних для здоров’я властивостей. У сучасному світі китайці 9-го числа 9-го місяця відзначають свято хризантем, а в Японії зображення 16-пелюсткової золотої імператорської хризантеми є основою державного герба й емблемою імператора Японії, її традиційно зображають на монетах, а одна з найвищих нагород країни – орден Хризантеми. Проте як в Азії, так і на інших континентах хризантема та її неповторний аромат асоціюються передусім із настанням осені.
Добре прижилася ця рослина і в Україні – її активно культивують і садоводи-любителі, й науковці. У КБС НАН України за весь час його існування (а це майже 40 років) інтродукційне випробування пройшли близько 400 сортів хризантем, тоді як сьогодні культивується близько 100 сортів, які виявилися найбільш витривалими в умовах посушливого і спекотного клімату. Складні погодні умови негативно вплинули на квітування ранніх сортів сезону 2019 року, але попри це квітучі кущі милуватимуть око відвідувачів до першого снігу. Святковий килим із білих, жовтих, золотистих, рожевих, червоних, лілових, пурпурових, простих, махрових, кулястих, анемоноподібних, променевидних квіток навіює світлі думки та ніжні почуття. Серед цих рослин – хризантема сорту 'Рожевий діамант', який вирізняється кулеподібною формою куща й численними дрібними ніжнорожевими квітами – один молодий кущ може утворювати до 100-150 квіточок.
Загалом, у спектрі сортів хризантеми, вирощуваних на території Саду, представлено рослини з різноманітними кольором і розміром квітів, висотою та формою куща. «Саме завдяки своєму різнобарв’ю цвітіння цієї рослини дістало в народі назву «Бал хризантем»», – говорить Тетяна Чипиляк. Милуватися цим неймовірно красивим явищем можна буде аж до листопада.
Хризантеми КБС НАН України культивуються як складові багатьох композицій, котрі постійно оновлюються й зростають у кількості. За словами вченої, цьогоріч нову ділянку з новими клумбами й іншими насадженнями було створено в коніферетумі (на ділянці хвойних рослин).
Відеозапис телесюжету доступний за посиланням: https://youtu.be/CbY77x5IudM.
Офіційний вебсайт КБС НАН України: http://garden.gov.ua/.
Facebook-сторінка КБС НАН України: https://www.facebook.com/kbsgarden.
За інформацією КБС НАН України та Пресслужби НАН України
Ілюстрації – скріншоти з телесюжету