У Державному агентстві України з управління зоною відчуження відбулася презентація результатів комплексної науково-дослідної експедиції «Прип’ять–2019» |
12 вересня 2019 року співробітники Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) із залученням представників Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, Наукового гідрофізичного центру НАН України та Державної установи «Держгідрографія» Міністерства інфраструктури України провели пресконференцію для засобів масової інформації, на якій презентували результати спільної річкової комплексної науково-дослідної експедиції «Прип’ять–2019». Цю експедицію в акваторіях головного навігаційного фарватеру р. Прип’ять провели 8–21 серпня 2019 року науковці Наукового гідрофізичного центру НАН України, заповідника та ДУ «Держгідрографія».
Пресконференцію відкрив голова ДАЗВ В.В. Петрук, який зазначив, що результати комплексного дослідження р. Прип’ять зараз особливо важливі для прийняття виважених рішень щодо можливості впровадження нових туристичних маршрутів на виконання Указу Президента України від 10 липня 2019 року №512/2019 «Про деякі питання розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки потрібно спочатку пересвідчитись у їхній цілковитій безпечності.
Під час пресконференції науковці звітували про отримані результати, зокрема про встановлені навігаційні небезпеки та виявлені затонулі об’єкти.
Так, у ході обстеження в прибережних смугах і руслі р. Прип’ять було виявлено понад 20 об’єктів, які становлять навігаційну небезпеку, 6 надводних об’єктів високого рівня небезпеки та групу екологічно небезпечних об’єктів, пов’язаних із витіканням нафтопродуктів (залишків дизельного палива й мастила).
Результати гідроакустичних досліджень презентував виконувач обов’язків завідувача відділу панорамних акустичних систем Наукового гідрофізичного центру НАН України С.Г. Федосеєнков. Він показав, що при проведенні гідроакустичної зйомки р. Прип’ять вдалося виявити та дослідити навігаційно небезпечні об’єкти природного й техногенного походження, визначити їхні географічні координати і розміри, побудувати математичні моделі. Ці об’єкти потребують додаткового вивчення та реєстрації на картах для повторних досліджень.
Співробітник Наукового гідрофізичного центру НАН України С.Г. Федосеєнков презентує результати гідроакустичних досліджень |
Науковці розповіли, що під час досліджень було складено реєстр небезпечних для судноплавства об’єктів у прибережних смугах і руслі Прип’яті. Для відновлення судноплавства необхідно прибрати затонулі й покинуті об’єкти, але перед цим – оцінити ризики забруднення як радіонуклідами чорнобильського походження, так і можливими рештками нафтопродуктів у покинутих суднах. А ретельне дослідження потенційних радіаційно небезпечних об’єктів у прибережних смугах і руслі дасть змогу мінімізувати винесення радіонуклідів за межі зони відчуження та запобігти можливому погіршенню радіаційного стану поверхневих вод.
Про результати гідрографічних досліджень присутніх поінформував начальник управління навігації та гідрографії ДУ «Держгідрографія» кандидат технічних наук М.Ф. Голодов. За його словами, під час експедиції було виявлено райони перекатів, які для забезпечення судноплавства потребують проведення днопоглиблювальних робіт.
Фото Чорнобильської зони відчуження, зроблене під час виконання експедиційних досліджень |
У результаті експедиційних досліджень було окреслено науково-технічні проблеми створення нових маршрутів відвідування Чорнобильської зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення з використанням водних шляхів річки Прип’ять.
На думку науковців, для ефективного розв’язання названих проблем, виявлених у ході експедиції, потрібно застосувати метод програмно-цільового планування й управління, а як інструмент використати відповідний цільовий комплексний науково-технічний проект, концепцію якого й було запропоновано розробити в якнайкоротший термін. Про це у своєму слові сказав науковий керівник експедиції, директор Наукового гідрофізичного центру НАН України член-кореспондент НАН України О.А. Щипцов. Він, зокрема, повідомив про значні спільні зусилля наукових установ і організацій, докладені в цьому напрямі.
Після презентацій доповідей учасники й організатори експедиції відповіли на запитання присутніх.
Зокрема, директор заповідника кандидат географічних наук О.М. Галущенко наголосив на важливості додаткової оцінки потенційних ризиків для флори та фауни, оскільки Прип’ять – це насамперед унікальний науково-дослідний полігон, а не лише привабливий туристичний об’єкт. Тому планується допуск лише малогабаритних плавзасобів, які не становлять небезпеки для природного середовища річки.
Під час проведення пресконференції (зліва направо):директор Наукового гідрофізичного центру НАН України член-кореспондент НАН України О.А. Щипцов, начальник управління навігації та гідрографії ДУ «Держгідрографія» кандидат технічних наук М.Ф. Голодов, директор Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника кандидат географічних наук О.М. Галущенко, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження В.В. Петрук, виконувач обов’язків завідувача відділу панорамних акустичних систем Наукового гідрофізичного центру НАН України С.Г. Федосеєнков
|
За інформацією Наукового гідрофізичного центру НАН України