12-14 вересня 2019 року у Львові відбувся XXIV-й Міжнародний семінар “Прямі та обернені задачі теорії електромагнітних та акустичних хвиль (DIPED-2019)”, організований Інститутом прикладних проблем механіки та математики (ІППММ) ім. Я. С. Підстригача НАН України при підтримці Західноукраїнського об’єднаного осередку ІЕЕЕ - IEEE Ukraine Section (West) MTT/ED/AP/EP/SSC Societies Joint Chapter, який функціонує на базі Інституту. Семінар був присвячений 100-річчю натхненника, організатора та активного учасника семінару DIPED професора Б.З. Каценеленбаума.
Співорганізаторами семінару були Тбіліський державний університет ім. І. Джавакішвілі (Тбілісі, Грузія) та Грузинський осередок ІЕЕЕ - MTT/ED/AP Georgian Chapter.
Технічну підтримку для семінару надали три науково-технічні товариства Міжнародного інституту ІЕЕЕ (Інститут інженерів з електрики і електроніки, США) – AP, ED, MTT Societies.
Програмним комітетом DIPED-2019 в програму заходу було включено 39 робіт. Доповідачами були науковці з Грузії, Ізраїлю, Німеччини, США, Туреччини та України.
Робота семінару відбувалася в межах таких секцій:
• дифракція та розсіювання хвиль;
• поширення у складних середовищах;
• моделювання та вимірювання в електромагнетизмі;
• моделювання антен;
• неоднорідні структури;
• аналітичні та числові методи;
• електромагнітні та акустичні застосування.
Пленарне засідання розпочалося з виступу співголови програмного комітету DIPED-2019, професора М.М. Войтовича. Свою доповідь він присвятив видатному вченому з теорії електромагнітних хвиль, професору Борису Каценеленбауму (1919—2015). Доповідач, зокрема, зазначив, що роль професора Б. Каценеленбаума у створенні семінару DIPED була визначальною. Його ентузіазм та постійна підготовка наукових робіт для цього заходу значною мірою визначали науковий напрям семінару DIPED.
Професор Б. Каценеленбаум опублікував 12 монографій та близько 120 праць з теорії електромагнітного поля. Останні опубліковані статті та доповіді на Міжнародних конференціях (Канада, Грузія, Росія, Іспанія та Україна) стосувалися проблем відновлення форми розсіювача та передачі електроенергії хвильовими пучками. Професор Б. Каценеленбаум отримав Державну премію України в галузі науки і техніки в 1989 році. Він був членом IEEE та Товариства Попова. З листопада 1998 року він проживав у м. Нахарії (Ізраїль).
Професор Б. Каценеленбаум за роботою (м. Нахарія, Ізраїль, 2008 р.) |
Традиційно Програмний комітет DIPED відзначає найкращі роботи молодих доповідачів. Цього року нагороди отримали наступні учасники:
• Олексій Бреславець за доповідь " Frequency Spectrum and Electromagnetic fields distribution in Cavity Microwave Resonator with Metal Pins Inside";
• Ілля Персанов за доповідь " Subsurface Object Recognition in a Soil Using UWB Irradiation by Butterfly Antenna";
• Вадим Плахтій за доповідь " Impulse Electromagnetic Wave Propagation in Kerr Medium";
• Олександр Прищенко за доповідь " Influence of Noise Reduction on Object Location Classification by Artificial Neural Networks for UWB Subsurface Radiolocation";
• Ілля Водоріз за доповідь " Control System Automation of the Sputtering Device WUP-5М for the Study of Wave Propagation in Complex Media".
Група молодих науковців, відзначених премією за найкращу доповідь |
Одержувачі премії були відзначені сертифікатом Програмного комітету та фінансовим грантом Організаційного комітету.
За результатами заходу надруковано збірник праць конференції обсягом 198 сторінок. Проведено підготовку до передачі праць в Міжнародну наукову електронну бібліотеку ІЕЕЕ Xplore Digital Library.
Дотримуючись традиції DIPED, учасники семінару багато часу проводили у наукових дискусіях поза секційними засіданнями. Після завершення технічної програми семінару відбулася традиційна вечеря, де були вручені нагороди кращим молодим доповідачам.
Було також обговорено шляхи вдосконалення майбутнього формату семінару та враховано пропозиції учасників. Прийнято рішення, що наступний XXV-й семінар DIPED-2020 відбудеться в Тбіліському державному університеті (м. Тбілісі, Грузія) в середині вересня 2020 року.
Детальна інформація про DIPED-2019 доступна на веб-сторінці: http://www.ewh.ieee.org/soc/cpmt/ukraine/.
За інформацією ІППММ ім. Я. С. Підстригача НАН України