12–27 листопада 2019 року в Парижі (Французька Республіка) відбулася 40-а сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО. У заході взяли участь представники 193 країн-членів ЮНЕСКO, в тому числі України. За підсумками сесії, серед іншого, Україну на період 2019-2023 рр. обрано до складу Міжнародної координаційної ради програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МКР-МАБ) – найвищого керівного органу Програми, членом якої наша держава є від 1973 року (нагадаємо, при Національній академії наук України діє Національний комітет України з програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера»).
Учасників Генеральної конференції привітав Генеральний секретар ООН пан Антоніу Гутерреш, який у своїй промові наголосив на ключовій ролі ЮНЕСКО в об’єднанні світу, відзначив внесок організації у вирішення етичних питань у галузі науки й техніки та зауважив, що «ця Генеральна конференція, схоже, близька до запуску процесу розроблення глобального нормативного документа щодо етичних аспектів штучного інтелекту».
До присутніх також звернулася Генеральний директор ЮНЕСКО пані Одрі Азулє, яка у своїй доповіді про загальну політику організації засудила нерівність і зростання відмінностей в освіті, технологіях і стані довкілля, та наголосила: «Наш обов’язок полягає у тому, щоб багатосторонність стала частиною відповіді на реальні проблеми, з якими стикається людство».
У день відкриття Генеральної конференції відбулася зустріч на найвищому рівні «(РЕ)ГЕНЕРАЦІЯ: Переосмислення багатогранності з молоддю, що несе зміни» за участі молодіжних лідерів та президентів і голів урядів Князівства Андорра, Республіки Вірменія, Естонської Республіки, Латвійської Республіки, Республіки Мальта, Республіки Сьєрра-Леоне, Республіки Таджикистан і Туніської Республіки.
Уперше в історії ЮНЕСКО під час Генеральної конференції відбулася зустріч міністрів освіти й ректорів університетів понад 100 країн світу. Як засвідчила помічник Генерального директора ЮНЕСКО з питань освіти пані Стефанія Джанніні, потреба у цьому зумовлена необхідністю конкретних дій для розширення міжнародної співпраці в галузі вищої освіти, посилення обміну знаннями, академічного обміну і мобільності, а також створення глобального кампусу, що пропонує якісні, інклюзивні та безперервні можливості навчання для всіх. За підсумками зустрічі прийнято Глобальну конвенцію про визнання кваліфікацій вищої освіти.
|
Під час роботи Генеральної конференції відбулися церемонії нагородження преміями ЮНЕСКО, зокрема, вручення премії Авіценни за внесок до етики наукових досліджень за участі Генерального директора ЮНЕСКО пані Одрі Азулє та посла Ісламської Республіки Іран при ЮНЕСКО пана Ахмада Джалалі. Цього року її лауреатом став Дональд Браун – юрист з питань екології, професор етики та права в галузі сталого розвитку юридичного факультету Університету Вайднер (США).
Крім того було проведено низку заходів – таких, як виставки, форуми, круглі столи, зокрема круглий стіл з питань штучного інтелекту «Що робить нас людьми?» під модеруванням голови Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань біоетики пана Крістіана Біка.
Відповідно до порядку денного Номінаційний комітет Сесії провів вибори до низки рад і комітетів програм ЮНЕСКО, за підсумками яких Україну на період 2019-2023 рр. обрано до складу Міжнародної координаційної ради програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МКР-МАБ) – найвищого керівного органу Програми, членом якої вона є від 1973 року. Варто зазначити, що Україна вже двічі обиралася до складу МКР-МАБ і брала активну участь у його роботі впродовж 2007-2015 рр., що сприяло вирішенню багатьох природоохоронних проблем міжнародного рівня, зокрема розвитку міжнародної співпраці вчених у галузі збереження біологічного і ландшафтного різноманіття та розширення національної мережі біосферних резерватів України як важливого чинника забезпечення її сталого розвитку.
Докладнішу інформацію про захід розміщено за посиланням:
https://en.unesco.org/generalconference/40
* * *
P.S. Довідково.
Національний комітет України з програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (НК ЮНЕСКО-МАБ України), створений при Президії НАН України 24 грудня 1973 року, з перших кроків своєї діяльності об’єднав зусилля провідних вітчизняних науковців і спеціалістів із метою здійснення наукових досліджень у контексті зазначеної програми. У своїй роботі комітет приділяє значну увагу пропагуванню ідей і принципів програми ЮНЕСКО-МАБ серед широкого загалу наукової громадськості, здійсненню координації досліджень з іншими національними комітетами програми ЮНЕСКО-МАБ. НК ЮНЕСКО-МАБ України здійснював і продовжує здійснювати науково-методичне керівництво й координацію науковими дослідженнями в Україні відповідно до напрямів роботи Міжнародної координаційної ради з програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» та своєї міждисциплінарної Національної програми (йдеться, зокрема, про розбудову досліджень, спрямованих на розвиток наукових основ раціонального використання та збереження природно-ресурсного потенціалу навколишнього середовища й поліпшення його якості). Найбільш вагомий здобуток комітету – створення національної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО на території України, що складається з 8 біосферних резерватів, 4 з яких є транскордонними.
Сьогодні – відповідно до Стратегії програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» на 2015-2025 рр. та на виконання основних положень прийнятих на IV Всесвітньому конгресі з біосферних резерватів (м. Ліма, Республіка Перу) відповідного Плану дій та Лімської декларації, котрі містять керівні принципи у сфері управління й функціонування біосферних резерватів ЮНЕСКО на період 2016-2025 рр., – зусилля фахівців НК МАБ спрямовано на розроблення соціально-економічних, правових і технологічних аспектів проблеми охорони та збереження навколишнього середовища і сталого розвитку України, наукових основ Національної стратегії її переходу на принципи сталого соціально-економічного розвитку.
За інформацією СПНС НОВ Президії НАН України