Про те, з чим пов’язані хвилі аномального тепла, котрі почастішали в Україні останніми роками, та якої погоди нам слід очікувати на зимові свята, в ефірі програми «Сьогодні. Зранку» (від 19 грудня 2019 року) радіостанції «UA: Українське радіо» розповіла завідувач відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України кандидат географічних наук Віра Балабух.
|
«Грудень зараз справді схожий, радше, на якийсь квітень серед зими, і Новий рік зустрічатимемо, мабуть, не тільки з пролісками, а й іншими квітами – практично, як у казці «Дванадцять місяців». Це спричинено дуже потужною хвилею тепла, що накриває територію нашої країни вже вшосте за цей рік (найбільше вона далася взнаки у західних регіонах, особливо у Львівській та Івано-Франківській, де температура сягала +15°С (а це вже навіть не весняні, а літні значення), і частково – у центральних і північних, на Сході ж і Півдні було досить прохолодно). Згадаймо, що надзвичайно тепло в нас уже було в лютому, червень узагалі став найтеплішим за всю історію спостережень в Україні, аномально висока температура спостерігалась у жовтні й листопаді, і ось тепер це відбувається знову. На жаль, періоди з аномально високою температурою повітря в майбутньому тільки частішатимуть, що пов’язано з глобальними змінами клімату», – пояснює вчена.
Водночас, як зауважує Віра Балабух, попереду на Україну цілком можуть чекати різдвяні морози: «Зима все-таки до нас повернеться. Поки що [станом на 19 грудня] ми перебуваємо в області високого тиску, тримається ясна, сонячна й тепла погода. Та поступово, протягом кількох наступних днів, погоду в Україні зумовлюватиме потужний циклон із центром над Скандинавією, фронти якого невдовзі переміщуватимуться нашою територією. Ще один циклон формується над Балканами і також впливатиме на погоду в Україні. Саме ці два циклони принесуть довгоочікувані дощі. В тилу цих циклонів до нас також надходитиме холодне повітря і температура нарешті повертатиметься до типового розподілу, характерного для зимового періоду. Хоча окремі дні ще можуть бути досить теплими.
|
Наразі не можна з високою точністю передбачити, які саме погодні умови очікуватимуть нас напередодні Нового року та Різдва, адже довгострокові прогнози (на місяць або цілий сезон) допомагають лише збагнути, наскільки аномальною (надвисокою чи наднизькою) може бути температура повітря. За прогнозами на січень, очікується, що температура на 2-3°С перевищуватиме багаторічні значення. Найвищі показники знову спостерігатимуться на Заході України, найнижча температура – на Сумщині (як, до речі, й зараз). Та попри те, що загальне температурне тло буде досить високим, в окремі дні може надходити арктичне повітря, що супроводжуватиметься значним падінням температури. Й, оскільки найхолоднішим періодом у нас, як правило, є друга половина січня – початок лютого, то й морози найімовірніші саме в цей час.
Зниження температури супроводжуватиметься опадами у вигляді дощу, а згодом і мокрого снігу (у першу чергу, в східних областях). На Заході країни, зокрема у Карпатах, імовірність утворення снігового покриву залишатиметься низькою. Відпочивальників, які на свята запланували поїздку на наші гірськолижні курорти, можна потішити тільки тим, що за температури, нижчої від +10°С, сніг для них створюватимуть штучно – за допомогою спеціальних снігових гармат».
|
На завершення програми вчена розкрила загальні особливості формування погодних умов на території нашої держави: «Це відбувається значно складніше, ніж наші громадяни зазвичай вважають. Погода над територією України залежить здебільшого від західного перенесення повітряних мас, із боку Атлантики, тобто у нас переважає загальноєвропейська погода. Водночас, українська атмосферна циркуляція та, відповідно, погода зазнають також східного впливу – від сибірських антициклонів, з якими пов’язані найнижчі температури. Та, на наше щастя, останніми роками такі антициклони не надто потужні й не спричинюють сильних морозів на території України».
Відеозапис радіопередачі:
https://youtu.be/IsFRf4zQvGg Якою буде погода на Новий рік і Різдво і чи варто українцям вже забувати про зимовий одяг?