Дорогі співвітчизники!
У 2020 році людство в цілому і наше суспільство зокрема зіткнулися з новими викликами. Ці виклики не лежать виключно у площині здоров’я населення Землі – вони стосуються практично всіх аспектів нашого повсякденного життя: родини, роботи, освіти, дозвілля (відпочинку, туризму і т.д.), економіки тощо.
Так, в історії подібні часи вже траплялися – часи, коли в світі лютували чума, холера, «іспанка». Зараз надзвичайно стрімко набирає обертів пандемія коронавірусної інфекції COVID-19. Але якщо раніше суспільство гадки не мало про шляхи й можливості боротьби з цими хворобами, то сучасна наука дає чіткі рекомендації із запобігання зараженню та мінімізації темпів поширення нової небезпечної недуги. Вчені й медики наполегливо працюють над створенням ефективних противірусних препаратів та вакцин, але для цього їм потрібен час, який ми, суспільство, можемо і повинні дати.
Науковці НАН України теж не залишились осторонь боротьби з пандемією COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2. Створення та застосування високоякісних діагностикумів є однією із запорук своєчасного й ефективного лікування, тому в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України ще в березні цього року створили першу вітчизняну тест-систему для ПЛР-діагностики COVID-19. Згодом із залученням учених нашої Академії було розроблено тести для виявлення антитіл до SARS-CoV-2 шляхом імуноферментного аналізу (ІФА). Наразі фахівці Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України та Інституту біології клітини НАН України займаються створенням вітчизняної вакцини проти цієї небезпечної хвороби. Крім того, за рішенням нашої Академії запрацювала робоча група з проблем (наслідків) поширення коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні, до якої ввійшли науковці з установ різного відомчого підпорядкування.
Національна академії наук України засвідчує, що держава своєчасно й ефективно запровадила жорсткий карантин, який відіграв позитивну роль у стримуванні епідемії у нашій країні. Головною умовою виходу з жорсткого карантину мало стати посилення контролю (і самоконтролю) за виконанням вимог в умовах послабленого карантину. В цих питаннях держава й лікарі покладалися на розуміння та сумлінність громадян. Адже суспільство в цілому і кожен громадянин/кожна громадянка окремо спроможні успішно протидіяти поширенню коронавірусу SARS-CoV-2. Кожен/кожна з нас своїми діями може надати науковцям і лікарям такий критично необхідний їхнім розробкам час – для цього досить лише бути дисциплінованими, самоорганізованими і чітко дотримуватися загальновідомих рекомендацій лікарів:
- обов’язково і правильно носіть маску в громадських місцях, захищаючи себе і тих, хто вас оточує, від можливого поширення інфекції;
- регулярно, ретельно й правильно мийте руки милом і обробляйте їх антисептичними засобами;
- за можливості використовуйте одноразові рукавички, відвідуючи громадські місця;
- якомога рідше торкайтесь обличчя руками, а користуючись громадським транспортом та відвідуючи магазини, зайве не торкайтеся поручнів, сидінь, торгових візочків і кошиків;
- намагайтеся дотримуватися безпечної соціальної дистанції у 1,5–2 метри та уникайте скупчення людей у приміщеннях і на вулицях.
Тільки вживаючи всі ці заходи, нам вдасться суттєво знизити та мінімізувати темпи поширення епідемії COVID-19 в Україні. На жаль, стрімке щоденне зростання кількості нововиявлених хворих свідчить про те, що українці надто швидко заспокоїлися і розслабилися. Особливо негативно на формування таких настроїв впливають громадяни, які відверто нехтують протиепідеміологічні заходи, тож на ці виклики має адекватно реагувати держава та її правоохоронні органи.
Протягом останніх дев’яти місяців від COVID-19 у світі померли понад мільйон людей. За прогнозними оцінками до кінця 2020 року ця цифра може перевищити 2,5 мільйони. Чи готові ви поповнити цю сумну статистику? Чи готовий хтось із вас пожертвувати своїми близькими, аби ця цифра досягла вказаного показника чи навіть перевищила його? Якщо ні – закликаємо вас чітко дотримуватися рекомендацій лікарів і науковців. Адже ця хвороба не обирає своїх жертв за віком, і немає вікових груп, для яких вона абсолютно безпечна.
Будьте відповідальними та бережіть себе, своїх близьких, друзів, колег і всіх, хто вас оточує!
Бажаємо всім міцного здоров’я!
В.о. президента НАН України академік В.П. Горбулін
Перший віцепрезидент НАН України академік А.Г. Наумовець
Віцепрезидент НАН України академік В.Г. Кошечко
Віцепрезидент НАН України академік С.І. Пирожков
Віцепрезидент НАН України академік А.Г. Загородній
Головний учений секретар НАН України академік В.Л. Богданов