18 вересня 2020 року в межах чергового «Open Data Forum» відбувся фінальний етап четвертого щорічного Національного конкурсу IT-проєктів на основі відкритих даних «Open Data Challenge» – щорічна всеукраїнська подія, присвячена розвиткові та застосуванню відкритих даних в Україні, що організовується Міністерством цифрової трансформації України у партнерстві з проєктом USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS», Фондом Східна Європа та «1991 Open Data Incubator». За підсумками рекордне в історії конкурсу фінансування отримав проєкт «Deep Green Ukraine» за участі вчених Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України (ІКД).
Серед 13-х фіналістів конкурсу, котрі пройшли 4-місячне навчання в некомерційному інкубаторі «1991 Open Data Incubator», було обрано п’ятьох переможців, які отримали фінансування на реалізацію своїх ідей. Серед інших, фінансування одержав і проєкт «Deep Green Ukraine», що є консорціумом ІКД (Київ) і громадських організацій «Центр Моніторингу Влади» (Київ) та «Лісові ініціативи і суспільство – ЛІіС – ForestCom» (Львів). Команда за участі вчених Академії виборола найбільший в історії «Open Data Forum» грант – 1,4 млн грн.
Команда проєкту «Deep Green Ukraine» святкує перемогу (фото: https://www.facebook.com/DeepGreenUkraine) |
За офіційними даними в Україні до 2019 року було незаконно вирубано 118 тис. м2 дерев. Цьогоріч загальні збитки через незаконні вирубки склали 814 млн. грн. Проєкт «Deep Green Ukraine» спрямований на створення:
– системи моніторингу наявності незаконного вирубування лісів;
– незалежної та об’єктивної системи контролю за практикою ведення лісового господарства в Україні на основі супутникових даних.
Лідер «Deep Green Ukraine», молодший науковий співробітник відділу космічних інформаційних технологій та систем ІКД Леонід Шуміло представляє проєкт своєї команди під час фінального етапу конкурсу «Open Data Challenge» (фото: https://www.facebook.com/TAPASproject/) |
Слайди презентації проєкту «Deep Green Ukraine» (джерело: https://www.facebook.com/DeepGreenUkraine) |
Презентаційний супровід команди проєкту «Deep Green Ukraine» на період «Open Data Forum» із логотипами всіх партнерів «Open Data Challenge» та учасниками консорціуму проєкту |
Безкоштовний онлайн-ресурс моніторингу надає можливість аналізувати ринок відкритих даних із різних джерел (лісових карт Державного агентства лісових ресурсів України, Державного земельного кадастру та супутникових даних), отримувати доступ до інформації про стан лісових насаджень (деградацію та вирубки) і реєстру виданих лісорубних квитків, а також, за необхідності, може включати розгорнутий аналіз від фахівців Data Science (наук про дані).
В основу пропонованої системи покладено технологію використання методів глибинного навчання, розроблену в ІКД у рамках міжнародних програм – програми Світового банку «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні» (карта посівів доступна на сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру) і програми ЄС із досліджень та інновацій «Horizon 2020» (проєкт «SMURBS ERA-PLANET»).
Збереження й відновлення зеленого фонду планети є одним із першочергових завдань, які, зокрема, закладено до ключових напрямів розвитку країн – Цілей сталого розвитку (Sustainable Development Goals, SDG). Схвалені на Саміті ООН наприкінці 2015 року, ці цілі дотепер залишаються актуальними. Зокрема, проєкт «Deep Green Ukraine» спрямований на поліпшення показників цілі 15 «Збереження екосистем суходолу» (SDG-15 «Life on Land»).
Джерело: http://sdg.org.ua/ |
Перемога команди проєкту «Deep Green Ukraine» вказує на те, що проблема, яку вирішує створений продукт, є спільною для всіх країн світу, тож її вирішення в межах однієї держави створить сприятливі умови для розвитку подібних сервісів в інших.
Пропонована проєктом система буде корисною як для широкого загалу, так і для органів державної влади, що зможуть використовувати інноваційний, а головне – незалежний інструмент у механізмі прийняття рішень загальнодержавного значення.
На рівні учасників команди над проєктом працювали також організатори й ментори інкубатора «1991 Open Data Incubator». За 4 місяці роботи інкубатора команда «Deep Green Ukraine» разом з успішними наставниками пройшла шлях від проєкту системи до діючого MVP (Minimum viable product, мінімального життєздатного продукту). Лекції, семінари й індивідуальна робота команди з професійними наставниками дали змогу спільно розробити методологію та алгоритми системи, визначити цільову аудиторію проєкту, налагодити нові професійні зв’язки, знайти зацікавлених інвесторів і створити сильну мультидисциплінарну команду фахівців із Центру й Заходу України.
Команда проєкту «Deep Green Ukraine»: робочі моменти у стінах ІКД (фото: https://www.facebook.com/DeepGreenUkraine) |
Нещодавно команда проєкту «Deep Green Ukraine» поповнилась – у вересні до неї долучилися магістри 1-го курсу Київського академічного університету НАН України та МОН України, які навчаються за спеціальністю 122 «Комп’ютерні науки та інформаційні технології», що передбачає, серед іншого, вивчення сучасних методів обробки супутникових даних (Big Data) та геоінформаційних систем. Цю тематику студентам викладають фахівці відділу космічних інформаційних технологій та систем ІКД.
Співробітники відділу космічних інформаційних технологій та систем ІКД – завідувачка цього відділу, заступник директора, доктор технічних наук, професор Наталія Куссуль, провідний науковий співробітник, доктор технічних наук, професор Андрій Шелестов і науковий співробітник Микола Лавренюк –проводять заняття для магістрів 1-го курсу Київського академічного університету НАН України та МОН України (фото: https://www.facebook.com/SITSDepartmentSRI/) |
«Education–Science–Business – це робочий принцип, який здатен породжувати проєкти, що можуть змінювати світ», – вважає лідер команди проєкту «Deep Green Ukraine» Леонід Шуміло.
Лідер проєкту «Deep Green Ukraine» Леонід Шуміло отримує чек від конкурсу «Open Data Challenge» (фото: https://www.facebook.com/leo.shumilo/) |
Фото: https://www.facebook.com/TAPASproject/ |
Переможці цьогорічного конкурсу «Open Data Challenge» (фото: https://www.facebook.com/TAPASproject) |
Щиро вітаємо колег із важливою перемогою та бажаємо їм нових професійних успіхів!
* * *
Корисні посилання:
За інформацією ІКД