 |
Учений пояснив чим людина відрізняється від мавпи, коли почав формуватись модерний варіант походження людини, що вміла «людина вміла» (Homo habilis) та коли (і чому) пінтекантроп почав розселятися з Африки. Після цього Леонід Залізняк перейшов до теми неандертальців та кроманьйонців: «Неандерталець і кроманьйонець – це брати по батькові, вони обоє родом від пітекантропа, причому кроманьйонець народився в Африці, а неандерталець – у Європі. В один і той же час, десь 300 тисяч років тому. В Африці homo sapiens кроманьйонець жив 200-300 тисяч років тому. Потім він вигнав звідти свого батька пітекантропа, і 150 тисяч років тому пітекантроп в Африці щезає, не витримав конкуренції свого сина. (...) Так-от, пітекантроп, опинившись у цій арктичній Європі, почав змінюватися і адаптуватися до арктичного клімату. І тоді, 300 тисяч років тому, на базі пітекантропа з’являється неандерталець – це машина, пристосована до виживання в арктичних умовах. У нього величезний ніс, щоб не хворіти на ГРВІ, як у сайгака у Казахстані великий горбатий ніс. Величезний ніс, короткі кінцівки. Усі його попередники, які мали довгі ноги і руки, відморозили їх, оскільки організм за низьких температур не може забезпечити довгоруких і довгоногих людей кров’ю – серце не встигає. У них величезні нирки. Чому? Тому що вони м’ясоїди. Вважають, що за день вони з’їдали кілька кілограмів м’яса і жиру. 6-9 кілограмів без хліба і солі він міг з’їсти. Що таке 6 кілограмів? Якщо в трилітрову банку влазить два з половиною кілограми, можете собі уявити, скільки ця машина їла, наскільки багато треба було калорій? У неандертальців була величезна грудна клітина. Для чого? Щоб окислювати це м’ясо, потрібна величезна кількість кисню. Вони були сильнішими за сапієнсів у кілька разів. У них кістні гребні на руках були такі, як в Кличка чи Шварцнеггера».
Далі науковець розповів як і чому зіткнулись Homo sapiens та неандерталець, чому найслабший примат переміг доволі розвиненого неандертальця та як виникли перші етнічні спільноти (так звані археологічні культури).
Про етноси на території України Леонід Залізняк зауважив: «На території України, за моїми підрахунками, після кінця пізнього палеоліту за останні 10 000 років змінилося не менше як 150 різних етносів. Якщо просто порахувати, скільки тут було різних культур. Українці – це один з пізніх етносів, на мою думку, і не лише мою. Вони народилися десь в ранньому середньовіччі, як англійці, французи, чехи, поляки – великі етноси середньої смуги Європи. (...) Взагалі-то є три версії походження українців. Перша версія – трипільська, я її вважаю і називаю фантастичною версією. Жоден притомний науковець не підтримує цієї версії з багатьох причин. Друга версія – пізньосередньовічна, що українці зародилися у післятатарський час. Це радянська версія, започаткована Володимиром Мавродіним у 1947 році, по війні, і зараз вся російська історіографія на цьому стоїть. (...) І є ранньосередньовічна версія, яку започаткував Грушевський у І томі. Він її тільки декларував, не розробив. Бо не міг розробити: археологія, мовознавство не були тоді на такому рівні. Він казав, що першими давньоукраїнськими племенами були анти, відповідником яких зараз є пеньківська культура. Вони датуються кінцем V-VII сторіччя.
(...) Київ – це давнє українське місто, як Київська Русь – давньоукраїнська держава. Чому? Тому що загальноісторичні закони. Перший етап європейських етносів проіснував – це племінний етап. Із 500-х до 900 років, десь 400 років, ці всі етноси – англійці, французи, поляки, українці, серби – не мали одного етноніма, вони складалися з окремих племінних союзів. Племінний етап існування – все раннє середньовіччя. Англійці складалися з англів, саксів, ютів. Поляки складалися з п’яти племен – кашуби, мазовшани, слензяни, висляни, поляни. І від цих племен в польській мові зараз залишилося п’ять діалектів. А українці складалися з полян, древлян, волинян, уличів, карпатських хорватів…».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією ресурсу «Локальна історія»