ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» впродовж 2019-2020 років у межах теми науково-дослідних робіт «Правова модель сталого розвитку України» працює над вивченням соціально-економічного потенціалу розвитку транскордонного співробітництва між Україною і державами Європи та визначенням потреб у вдосконаленні відповідного національного законодавства.
Орієнтирами в цій роботі є державна політика у сферах євроінтеграції та розвитку регіонів, поточна вітчизняна і зарубіжна практика транскордонного співробітництва та міжнародні зобов’язання нашої держави внаслідок ратифікації Європейської рамкової конвенції про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями і 3-х Протоколів до неї, Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом тощо.
За цей період було здійснено ряд тематичних досліджень, підготовлено експертні рекомендації щодо програмних документів загальнодержавного значення, проведено науково-практичні й навчальні заходи, опубліковано збірник матеріалів, посібник для представників органів державної влади та місцевого самоврядування, статті, тези науково-практичних конференцій тощо. Над розв’язанням проблем ДУ «ІЕПД імені В.К. Мамутова НАН України» разом з його Центром перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки (керівниця – старший науковий співробітник кандидат юридичних наук А.Є. Санченко) співпрацює з Міністерством розвитку громад та територій України, Європейським об’єднанням територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА), Центральноєвропейською службою сприяння транскордонним ініціативам (CESCI, Угорщина), Програмою Ради Європи «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування в Україні», Юридичним факультетом ДВНЗ «Ужгородський національний університет».
|
Визначне місце в ряді науково-практичних робіт займає публікація «Інституційно-правовий вимір участі України в європейських об’єднаннях територіального співробітництва», підготовлена в 2019 році під науковою редакцією директора ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України» члена-кореспондента НАН України В.А. Устименка та декана юридичного факультету ДВНЗ «УжНУ» доктора юридичних наук, професора Я.В. Лазура. Ця публікація містить перше в Україні науково-практичне дослідження з означеної тематики, виконане на замовлення ЄОТС ТИСА, яке нині є єдиним та успішним прикладом участі України в подібних об’єднаннях транскордонного співробітництва з державою-членом Європейського Союзу.
У 2020 році це видання вийшло угорською мовою. Це свідчить про те, що розроблене дослідження викликало практико-орієнтований інтерес з боку угорських членів ЄОТС ТИСА, а також і Центральноєвропейської служби сприяння транскордонним ініціативам та Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини. Значення цієї події примножується тим фактом, що Угорщина є лідером серед держав-членів ЄС зі створення європейських об’єднань територіального співробітництва, підтримуючи разом із ЄС функціонування понад 20-ти таких об’єднань. При цьому важливо, що розвиток транскордонного співробітництво є ключовим пріоритетом політики сусідства Європейського Союзу.
За інформацією ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України»