Олександра Антонюк (Фото: з власного архіву Олександри Антонюк) |
Виконувачка обов’язків директора Інституту математики НАН України, керівниця Інноваційного центру Київського академічного університету доктор фізико-математичних наук Олександра Антонюк напередодні Міжнародного дня жінок та дівчат у науці, який відзначався у світі 11 лютого, поспілкувалася з журналістами “НВ”. Під час цієї розмови вона акцентувала на низці важливих для розвитку української науки і суспільства питань.
Про жінок-учених в Україні:
“Нинішнє молоде покоління жінок-вчених, наприклад математикинь, дуже активне. За останні десятиліття їх стало набагато більше. Із 141 наукових співробітників нашого Інституту — 44 жінки, тобто понад 30%. І перед ними відчуваю відповідальність показати, що це можливо, щоб вони не боялися й не думали, що це щось надзвичайне, що чимось треба жертвувати”.
Про популяризацію науки серед молоді:
“Ще до пандемії наш Інститут проводив масштабні всеукраїнські заходи, присвячені жінкам у математиці. Головна мета — популяризація математики серед дівчат, зменшення гендерного дисбалансу в цій сфері, надання можливості школяркам і студенткам встановити особисті контакти з успішними жінками-математиками”.
Про створення науково-технологічного парку «Академ.Сіті»:
“Питання інноваційної діяльності мене турбує давно. Шанс України вибратися із злиднів — побудувати економіку знань. Для мене — це як математична задача, яка потребує розв’язання у заданих, досить складних «граничних умовах». Кінцева мета проєкту «Академ.Сіті» — змусити науку і бізнес, дві свободи, співпрацювати. Зрозуміло, вони скрізь у світі розмовляють різними мовами. І ми нашою невеликою командою докладаємо зусиль, аби вони знайшли спільну мову. Своїми ресурсами регулярно проводимо інноваційні дні, під час яких науковці мають можливість представити свої розробки, а бізнес вислухати, і, можливо, взяти до роботи”.
Про те, як прискорити рух України в Європу:
“На мою думку, дуже важливо побудувати свій український дім затишним, процвітаючим і комфортним. (…) Українці можуть об'єднуватися й створювати щось нове разом. Можуть бути дуже креативними у частині творення держави.
Це правда, що Україна має рухатися набагато швидше, щоб наздогнати інші європейські країни. Встигнути за тими, хто вже попереду. Але в абсолютних величинах, ми насправді рухаємося дуже швидко. Але погано, коли чогось досягаємо, а потім здаємо наші напрацювання”.
Про науку в Україні:
“До науки в Україні зараз ставляться як до чогось зайвого, непотрібного. Необхідно сформувати систему, в якій справжні вчені почувалися б затребуваними й оціненими. Допоки у нас у науку не вкладають кошти навіть на мінімально необхідному рівні, ми й далі пастимемо задніх. Це до питання: чи хочемо ми бути господарем у своєму домі, чи залишимося провінцією. Для України розвиток науки є питанням самозбереження”.
З повним текстом публікації можна ознайомитися за посиланням: https://life.nv.ua/ukr/lyudi/matematikinya-oleksandra-antonyuk-pro-zhinok-vchenih-samoocinku-ukrajinciv-ta-uroki-2020-roku-50140892.html Джерело: інформаційно-новинний інтернет-ресурс “Новое время” (публікація від 10.02.2021)