24-26 лютого 2021 року на базі Міжнародної асоціації вивчення спільних надбань Арізонського державного університету (International Association for the Study of the Commons (IASC), Arizona State University) пройшла Міжнародна міждисциплінарна конференція «Спільні надбання в космосі».
У заході взяли участь вчені у галузях економіки, соціології, історії та права зі США, Португалії, Франції, Люксембургу, Італії, Австралії, Греції, Польщі, Мексики, Сполученого Королівства, Канади, Індії, Філіппін та України.
На конференції було представлено 45 доповідей, поділених на 6 секцій, в межах яких на панельних дискусіях обговорено наступні теми: охорона культурної спадщини на Місяці, управління дослідженням та використанням ресурсів на Місяці, механізми розподілу космічних ресурсів, управління рухом у навколоземному, космічному просторі, еколого-правові питання захисту космічного простору та небесних тіл.
Під час конференції також розглянуто концепцію економічного управління на Місяці, яка передбачає створення спеціального органу, який би складався з 49% урядових та 51% неурядових представників, які збирали б внески за використання інфраструктури Місяця. Учасниками заходу обговорено Декларацію прав Місяця, в якій чітко закріплена його суб’єктність з правами, зокрема, на збереження екологічної цілісності, взаємовідносин з навколишнім середовищем Землі та живими істотами, а також право залишатися вільним від людських конфліктів чи війн небесним тілом.
У контексті пошуку найоптимальнішої моделі управління космічними ресурсами учасниками конференції були запропоновані аналогії, взяті з Договору про Шпіцберген 1920 р. та Конвенції про морських котиків в північній частині Тихого океану 1911 р.
Представники Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України – старший науковий співробітник кандидат юридичних наук О.О. Малишев та науковий співробітник кандидат юридичних наук А.М. Гурова взяли активну участь у цій конференції, виступивши з доповіддю "Що внизу, те й вгорі: археологічне право в космічну епоху". У доповіді було розкрито такі питання: 1) чи коректно говорити про археологічні пам’ятки в контексті об’єктів на Місяці; 2) специфіка підходу до охорони об’єктів археологічної спадщини за законодавством США, зокрема, в контексті нового закону про охорону об’єктів місії "Аполлон"; 3) що відрізняє археологічну спадщину на Місяці від простого космічного сміття; 4) скільки часу треба, щоб визнати залишений на небесному тілі об’єкт як такий, що становить культурну цінність; 5) які критерії ЮНЕСКО для цього будуть доцільні; 6) який механізм охорони археологічних об’єктів на Місяці можна побудувати, користуючись моделлю охорони об’єктів підводної культурної спадщини.
Повна версія доповіді: Загалом конференція пройшла плідно й цікаво та стала чудовою нагодою розширити світогляд українських науковців щодо сучасного правового порядку в сфері управління спільними надбаннями в космічному просторі, а також гідно представити вітчизняні наукові школи археологічного та космічного права.
За інформацією Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України