1 червня 2021 року дирекція Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України відвідала нещодавно запущену дільницю виробництва особливо чистих реактивів для вирощування лужногалоїдних монокристалів, яка дозволила замістити втрачену у 2014 році сировинну базу в Криму.
"... Наш НТК більше ніж інші установи НАН України природничого та технічного профілю постраждав у результаті подій 2014 року на Донбасі і в Криму, – зазначив під час візиту генеральний директор НТК "Інститут монокристалів" НАН України академік Володимир Семиноженко. – На непідконтрольній Україні території залишилися ЦКБМ «Донець» у Луганську, НДІ «Інститут функціональної мікроелектроніки» у Сімферополі та СП «Технойод» у місті Саки. Останнє – підприємство, на якому перероблялися солі, необхідні для виробництва лужногалоїдних сцинтиляційних кристалів. З його втратою постало завдання створити нове, масштабне виробництво. І ось, після 7 років проєктування, будівництва і наполегливої праці спеціалістів-технологів Комплексу із налагодження нових технологій, запущено дільницю із виробництва особливо чистих реактивів для вирощування лужногалоїдних монокристалів (...). Ми пройшли весь шлях – від проєктування до створення реально діючих ділянок і цехів. І сьогодні побачили результати нашої роботи – виробництво працює!"
В. Семиноженко також наголосив, що відкриття цього майданчика – важливий результат не тільки для очолюваного ним Комплексу, але і для фармацевтичної промисловості України в цілому, адже вітчизняне виробництво йодовмісних продуктів є необхідним для забезпечення потреби виробників лікарських засобів у елементарному йоді.
На теперішній час в Харкові створені дільниці одержання реактивного йоду потужністю до 20 т/рік, одержання солі йодиду цезію для вирощування монокристалів потужністю до 5 т/рік та виробництва йодиду натрію потужністю до 20- т/рік. Вихідною сировиною для одержання особливо чистих солей та йоду є відходи (рідкі та тверді) виробництва сцинтиляційних монокристалів.
Також при проєктуванні дільниці було враховано нові екологічні стандарти виробництва – відпрацьовано технологію зниження впливу виробництва йоду на довкілля.
За інформацією НТК “Інститут монокристалів” НАН України