Співробітництво Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України з Харківськім національним університетом (ХНУ) імені В.Н. Каразіна здійснюється за трьома напрямами: викладацька діяльність, наукова співпраця та наукова практика.
Ключовою особливістю співпраці є тісне поєднання освітнього процесу з сучасними науковими дослідженнями вчених Комплексу, що передбачає активне індивідуальне залучення студентів до науково-дослідної та інноваційної діяльності.
Процес обміну науково-педагогічними та науковими кадрами між установами триває дуже давно – в різні роки видатні вчені керували кафедрами та викладали в університеті й одночасно працювали в НТК. Така тісна співпраця сприяла створенню нових факультетів, кафедр та наукових напрямів. На сьогодні понад 25 вчених НТК викладають на різних кафедрах Університету. Вони проводять факультативні семінари, які включають додаткові матеріали, що не входять до стандартних університетських програм, а також читають спецкурси і керують дослідницькими проєктами студентів. Це дає можливість готувати висококваліфікованих фахівців із пріоритетних напрямів науки, які згодом вступають до аспірантури та влаштовуються на роботу в НТК.
Сьогодні таку систему дослідно-орієнтованої підготовки фахівців ефективно застосовують в низці освітніх центрів світового рівня – наприклад, у Каліфорнійському технологічному інституті й Масачусетському технологічному інституті. Таким чином, НТК «Інститут монокристалів» неформально розвиває цей напрям – поєднання навчального процесу з активним залученням викладачів і студентів до наукових досліджень.
З іншого боку, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна відіграє надзвичайно велику роль в оновленні кадрового складу НТК. До прикладу, випускники університету становлять майже 80% співробітників Науково-дослідного відділення хімії функціональних матеріалів НТК «Інститут монокристалів».
За словами першого заступника генерального директора НТК «Інститут монокристалів» та за сумісництвом завідувача кафедри прикладної хімії ХНУ члена-кореспондента НАН України Валентина Чебанова, за рік в НТК проходять практику більше 100 студентів, до речі, на абсолютно безоплатній основі. З них близько 10 залишаються тут працювати.
«Ми готуємо студентів під наукові задачі, що їх розв’язують в НТК, шукаємо здібних, беремо до наших лабораторій, навчаємо. Студенти вступають до нас в аспірантуру, а потім працюють в НТК. Таким чином ми отримуємо високоякісних фахівців», – зазначив він.
«Хотів би підкреслити, що наша співпраця постійно розвивається, завдяки чому НТК сподівається поповнити свої лави талановитою науковою молоддю, а ХНУ – залучити якомога більше провідних учених до викладання студентам», – наголосив Валентин Чебанов.
За інформацією НТК «Інститут монокристалів» НАН України