7 липня 2021 року під головуванням Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього у режимі відеоконференції відбулося чергове засідання Президії НАН України.
Під час засідання було заслухано дві доповіді.
Із доповіддю «Територіальний розвиток України в контексті виконання Угоди про асоціацію України з ЄС» виступила директор Інституту географії НАН України член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк.
Вона зазначила, що Інститут географії здійснює послідовну наукову підтримку імплементації положень Глобальних Конвенцій, Порядку денного на ХХІ ст., Цілей сталого розвитку до 2030 року, Угоди про асоціацію України з ЄС, долучаючись до підготовки законопроєктів та методичних рекомендацій, слухань у комітетах Верховної Ради України, діяльності міжвідомчих робочих груп, сприяючи трансферу нових знань з країн ЄС та здійснюючи конкретні розробки в інтересах органів державної та місцевої влади.
Водночас, за словами доповідачки, задля успішного досягнення Цілей сталого розвитку 2030, інтеграції екологічної складової у процес територіального планування необхідним є налагодження більш тісної співпраці з профільними міністерствами, розширення контактів з територіальними громадами та їх асоціаціями, поглиблення спеціалізації окремих дослідницьких напрямів відповідно до інституційних та суспільних запитів. Особливу значимість має проведення обґрунтованого комплексного оцінювання територіального капіталу, впливів на навколишнє середовище, а також організація подальших досліджень, спрямованих не лише на визначення й використання новітніх підходів до здійснення такого оцінювання, але й на впровадження отриманих результатів для забезпечення сталого (збалансованого) територіального розвитку громад, регіонів та держави загалом. Євгенія Маруняк наголосила, що значний інтегрувальний потенціал для цього має методологія географічної науки.
В обговоренні цієї наукової доповіді взяли участь керівник експертної групи збереження архітектурної спадщини та створення безбар'єрного простору Директорату просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад і територій України Антоніна Банних, академіки НАН України Леонід Руденко, Борис Буркинський і Валерій Геєць, член-кореспондент НАН України Володимир Устименко.
Далі було заслухано доповідь провідного наукового співробітника Інституту держави і права ім.В.М.Корецького НАН України доктора політичних наук Віри Явір «Інтеграція та дезінтеграція держави як виклик для етнонаціональної політики України».
Вона зазначила, що останні роки ознаменувалися низкою принципово нових викликів національній безпеці держав, серед яких головними слід вважати такі, що містять технології етнополітичної дестабілізації та дезінтеграції.
Науковці інститутів Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, зокрема Інституту держави і права ім.В.М.Корецького активно співпрацюють з органами державної влади з підготовки аналітичних та прогностичних матеріалів з різних аспектів етнонаціональної і етнополітичної проблематики, вивчення зарубіжного досвіду щодо оптимізації етнополітичного розвитку, консолідації поліетнічного суспільства та гармонізації сфери етнонаціональних відносин, підвищення ефективності та релевантності етнонаціональної політики держави в умовах сучасних викликів.
Серед іншого розроблено низку рекомендацій стосовно удосконалення політико-правових засад етнонаціональної політики, етнополітичної безпеки, забезпечення прав національних меншин України, зокрема здійснено наукові експертизи та підготовлено пропозиції щодо розроблення багатьох проєктів законів України, які було надіслано до органів влади та використано в законопроєктній роботі.
Участь в обговоренні цієї доповіді взяли академік НАН України Валерій Смолій та члени-кореспонденти НАН України Олег Рафальський і Олександр Майборода.
Далі було заслухано інформацію першого віцепрезидента НАН України академіка
Володимира Горбуліна про хід та результати
першого засідання Науково-технічної ради НАН України, яке відбулося 1 липня 2021 року.
Наприкінці засідання було розглянуто низку кадрових і поточних питань.
Зокрема, Президія НАН прийняла рішення про оголошення з 20 липня 2021 року вже другого конкурсного відбору для участі у програмі постдокторальних досліджень у Національній академії наук України.
Нагадаємо, що програму постдокторальних досліджень НАН України було започатковано наприкінці минулого року. Практика запровадження тимчасових позицій (ставок), які займають молоді вчені зі ступенем PhD, поширена в зарубіжних науково-дослідницьких установах. Для Академії така ініціатива сприятиме залученню молодих вчених та оновленню наукових кадрів в установах.
Фото: Прес-служба НАН України