Ілюстрація: Facebook-сторінка проєкту DOORS (https://www.facebook.com/doorsblacksea) |
«Розвиток оптимальної та відкритої підтримки досліджень для Чорного моря» (Developing Optimal and Open Research Support for the Black Sea, скорочено – DOORS) – так називається новий дослідницький проєкт Європейського Союзу вартістю понад 9 млн євро, який пов’яже науку, політику і промисловість для відновлення та збереження системи Чорного моря, котре вважається найзабрудненішим у Європі. Дослідження показують, що кількість морського сміття на один квадратний кілометр у Чорному морі в середньому вдвічі більша, ніж у Середземному морі. Десятиліття скидання сільськогосподарських відходів, таких як добрива, спричинили велику евтрофікацію – процес, в результаті якого цвітіння водоростей позбавляє воду кисню. Рибні запаси цього моря та різноманітність видів, що його населяють, перебувають під серйозною загрозою, оскільки якість води погіршується настільки, що, як багато хто припускає, Чорне море може стати першим великим морем, позбавленим життя.
Проєкт DOORS отримав фінансування в рамках Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Під керівництвом Національного інституту досліджень та розвитку морської геології та геоекології (GeoEcoMar, Румунія) DOORS об’єднає досвід і технології 37 організацій з країн Чорноморського регіону й інших європейських держав, аби оцінити вплив людини і змін клімату на екосистеми. Стартову зустріч у межах проєкту, котра відбулася 29 червня цього року, відкрила представниця підрозділу морських ресурсів Генерального директорату Європейської Комісії з досліджень та інновацій докторка Венді Бонн. «DOORS є чітким зобов’язанням Європейського Союзу щодо Чорного моря, яке дозволить створити кліматично нейтральну, стійку і продуктивну блакитну економіку. Освіта, дослідження й інновації – це золотий трикутник для заснованої на знаннях економіки, покликаний зміцнити зв’язки між румунськими та європейськими вченими», – зазначила вона.
Міністр досліджень, інновацій та цифровізації Румунії Сіпріано Телеман наголосив, що «DOORS – це проєкт, який утілить в життя Програму наукових досліджень та інновацій для Чорного моря, стратегічний документ, схвалений прибережними країнами і країнами ЄС під час головування Румунії в Раді ЄС. Тепер DOORS генеруватиме глибші знання й розуміння того, які процеси керують конкретними екосистемами Чорного моря та яких порогових значень ми маємо дотримуватись, аби мати здорове і продуктивне море».
Чорне море, води якого омивають Болгарію, Грузію, Росію, Румунію, Туреччину й Україну, має тривалу культурну історію і багатство біорізноманіття та дикої природи. Для вирішення екологічних проблем, що загрожують Чорному морю, DOORS розробить обґрунтовані методи збору та загальну структуру даних і запропонує систему, що інтегрує інформацію, отриману в результаті вимірів in situ під час дослідницьких експедицій, супутникових спостережень і моделювання. Ця система дозволить партнерам краще зрозуміти складні морські процеси, що відбуваються в Чорному морі.
«Ми сподіваємося, що реалізація DOORS відкриє багато нових можливостей для причорноморських спільнот. Занадто довго Чорне море зазнавало сукупного негативного впливу людини і глобальних змін, а також перипетій і поворотів новітньої історії. DOORS надасть необхідні знання для підтримки відновлення Чорного моря і водночас наблизить людей до можливостей, що їх відкриває четверта промислова революція. Ми сподіваємося, що DOORS змінить правила гри, чого ми так довго чекали», – підкреслює координатор проєкту DOORS, генеральний директор GeoEcoMar професор Адріан Станіца.
Член-кореспондент НАН України Володимир Ємельянов, координатор команди
Державної наукової установи «Центр морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України» (ДНУ «МорГеоЕкоЦентр»), що бере активну участь у реалізації проєкту DOORS, зазначив: «Для України, котра входить до пулу причорноморських країн і, зокрема, для нашої організації DOORS – це вкрай важливий проєкт. Він передбачає проведення досліджень (зокрема експедиційних) морських систем із використанням інноваційних, інтегрованих, мультидисциплінарних і багатофункціональних підходів. Українська команда вчених разом із науковцями з інших країн протягом наступних чотирьох років вивчатиме Чорноморську геоекологічну систему та її підсистеми, а також їх можливий вплив на причорноморські спільноти і людей, розселених на різних приморських територіях, зокрема в українському секторі Чорного моря. Під час досліджень за цим проєктом здійснюватиметься комплексний аналіз морського середовища з акцентом на геологічну, геодинамічну, екологічну й економічну складові. Є великі сподівання, що проєкт DOORS за допомогою своїх інноваційних механізмів стане хорошою платформою для співпраці з партнерами як у регіоні, так і в Європі. Він сприятиме розвитку власної української сучасної інфраструктури морських досліджень і морських галузей економіки в нашій країні, підвищить інтерес її населення до морських наукових робіт. Водночас ця співпраця забезпечить процес відновлення Чорного моря, стабільність його геоекосистем, її продуктивніость і стійкість, а також безпеку у Чорноморському регіоні загалом».
Контакти:
По додаткову інформацію про проєкт DOORS звертайтеся до Володимира Ємельянова (eva@nas.gov.ua).
За інформацією ДНУ «МорГеоЕкоЦентр НАН України»