14-17 вересня 2021 року установи Західного наукового центру (ЗНЦ) НАН України та МОН України відвідала делегація Польської академії наук на чолі з Президентом ПАН членом-кореспондентом ПАН, професором Єжи Душинські.
Президента супроводжували в.о. директора Представництва Польської академії наук у Києві Матеуш Бялас, директор Бюро закордонної співпраці ПАН Анна Плятер-Жиберк, а також віце-директор Національного закладу імені Оссолінських у Вроцлаві доктор Дорота Сідорович-Муляк і повноважний представник НЗіО у справах міжнародного співробітництва доктор Вікторія Маліцька. Від Національної академії наук України під час візиту поважних гостей супроводжував голова Західного наукового центру НАН та МОН України академік НАН України Зіновій Назарчук.
Делегація ПАН відвідала Львівську національну наукову бібліотеку України імені В. Стефаника, Інститут біології клітини НАН України, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет «Львівська політехніка» та Західний науковий центр НАН України та МОН України.
Генеральний директор Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника кандидат педагогічних наук Василь Ферштей ознайомив професора Єжи Душинські з напрямами діяльності установи та історією її створення, наголосивши на тому, що в Бібліотеці зберігаються фонди книгозбірень знищених 1940 р. численних національних інституцій — Наукового товариства імені Шевченка, Національного Закладу імені Оссолінських, Студіону, Народного Дому, Єврейської громади та ін.
Докладніше з документами і матеріалами до історії створення Бібліотеки, які висвітлюють руйнівні кроки радянської влади на шляху формування академічної бібліотеки – масові вилучення документів до так званого “спецфонду”, знищення книг, творів мистецтва і архівних документів, конфіскації «ідеологічно небезпечних» рукописних книг, професор Єжи Душинські ознайомився на тематичній експозиції у відділі рукописів.
Твори образотворчого мистецтва, фотодокументи, нотні рукописи, рідкісні мистецтвознавчі видання Президент ПАН оглянув на експозиціях Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів Бібліотеки.
У ході візиту було відзначено тривалу і плідну співпрацю Бібліотеки з польськими науковими та бібліотечними інституціями, зокрема з Національним закладом імені Оссолінських у Вроцлаві, скеровану насамперед на відтворення історії збірок, їх реконструкцію, створення належних умов зберігання та надання доступу до них наукової громадськості України і Польщі.
|
|
|
Фахова зустріч відбулася в Інституті біології клітини (ІБК) НАН України, оскільки Президент ПАН Єжи Душинські є відомим біохіміком, професором біологічних наук. Під час перебування в Інституті представники Академії наук Польщі поспілкувалися з директором ІБК НАН України академіком НАН України Андрієм Сибірним, а також із колективом науковців. Під час зустрічі йшлося про налагодження і зміцнення контактів між академічними науково-дослідними інститутами України і Польщі. Президент Польської академії наук Єжи Душинські виступив з презентацією доповіді про програму дослідження коронавірусної інфекції в Польщі, яку започаткувала Польська академія наук.
Під час перебування у Львівському національному університеті імені Івана Франка представники Академії наук Польщі поспілкувалися з ректором Університету членом-кореспондентом НАН України Володимиром Мельником, проректором з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Університету Сергієм Різником та головою Західного наукового центру НАН України та МОН України академіком НАН України Зіновієм Назарчуком.
Під час зустрічі йшлося про пріоритети поглиблення співпраці українських і польських освітніх та наукових установ. Зокрема, ректор Володимир Мельник наголосив, що наукова взаємодія Львівського національного університету імені Івана Франка та польських закладів вищої освіти є надзвичайно динамічною і включає в себе співпрацю як на рівні офіційних договорів між університетами, академічних обмінів, стажувань та проєктів, так і на рівні освітніх і наукових контактів між факультетами, кафедрами й окремими науковцями, а кафедра польської філології Львівського університету є однією із найкращих кафедр у світі з вивчення полоністики, які функціонують поза межами Польщі.
|
|
|
Президент Польської академії наук Єжи Душинські висловив вдячність Львівському університету за співпрацю із науковими та освітніми установами Польщі і наголосив, що для польської наукової спільноти взаємодія з українськими колегами є вкрай важливою. У процесі діалогу Єжи Душинські влучно відзначив, що міжнародна наукова співпраця повинна ґрунтуватися на принципі взаємної користі для наукового простору кожної зі сторін і саме таким принципом користується Польська академія наук, співпрацюючи із українськими партнерами. Під час зустрічі сторони також обговорили питання обміну науковими знаннями, ресурсами та ідеями між українськими, польськими та іншими європейськими освітніми й науковими установами. Крім цього, представники Польської академії наук ознайомилися із експозицією Музею історії Університету.
Делегація ПАН також відвідала Національний університет «Львівська політехніка», де відбулася зустріч з першим проректором Університету доктором технічних наук, професором Олегом Матвійківим.
Під час зустрічі у Західному науковому центрі НАН України та МОН України були підбиті підсумки візиту делегації Польської академії наук та обговорено низку перспективних напрямів співпраці, що становлять науково-дослідницький інтерес для ПАН і ЗНЦ в контексті проведення ймовірних спільних досліджень й започаткування спільних проєктів, а саме:
- охорона навколишнього природного середовища прикордонних регіонів України та Польщі, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини;
- сучасні аспекти та проблеми використання енергоощадних технологій, відновлювальної енергетики;
- інноваційні ІТ-технології у розвитку України та Польщі.
За інформацією Західного наукового центру НАН України та МОН України