25 листопада 2021 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Природно-ресурсний та етнокультурний транскордонний потенціал Гуцульщини в Україні та Румунії: проблеми збереження та сталого розвитку». Співорганізатором заходу у цьому році виступив Київський університет права (КУП) НАН України.
Конференція пройшла у змішаному (онлайн і офлайн) форматі за участю науковців, фахівців з охорони навколишнього середовища та природних ресурсів, культурної спадщини, екології, рекреації та освіти від Румунії та України, а також представників органів місцевого самоврядування, державних службовців, юристів та суддів.
З вітальним словом до всіх учасників конференції звернулися директор Карпатського біосферного заповідника М. Тарасюк і ректор Київського університету права НАН України, професор Ю. Бошицький. Керівник вишу у своїй доповіді акцентував на важливих аспектах збереження етнокультурної спадщини в Україні для історичних населених місць, створення умов для розвитку туристичного потенціалу, що безпосередньо впливає на культурний престиж країни.
Модератором конференції виступив заступник директора Карпатського біосферного заповідника доктор біологічних наук Ф. Гамор. Звертаючись до учасників заходу, він наголосив на тому, що потужний природно-ресурсний та етнокультурний потенціал Гуцульщини зазнає впливу демографічних і кліматичних змін, що призводить до трансформації, зокрема втрат. Саме тому для його збереження та сталого розвитку потрібна підвищена увага з боку сусідніх країн, зокрема Румунії, підтримка з боку держав, науки і громади.
Важливим аспектом розвитку природно-ресурсного та етнокультурного транскордонного потенціалу Гуцульщини в Україні та Румунії на засадах збереження та сталого розвитку є міжнародне право та національне законодавство, що включає Європейські рамкові Конвенції ратифіковані Україною, зокрема Європейська рамкова конвенція про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями. Про це у своїй доповіді детально розповіла проректор з наукової роботи Київського університету права НАН України доктор наук з державного управління, професор О. Червякова.
|
З доповіддю про вплив кліматичних змін на стан біологічного різноманіття Карпат та характерні шкідливі наслідки цих змін, а також пропозиціями щодо протидії цим негативним наслідкам з метою збереження біорізноманіття виступив завідувач кафедри державно-правових та галузевих правових дисциплін КУП НАН України кандидат юридичних наук О. Доценко. А завідувач кафедри кримінального права та процесу КУП НАН України кандидат юридичних наук О. Савка у своєму виступі розповів про основні принципи земельної реформи, зосереджуючи увагу на аспектах юридичної відповідальності за порушення у сфері земельних відносин.
З румунської сторони у конференції взяли участь депутат Парламенту Румунії, голова Союзу українців Румунії Н. Петрецький, прімар Комуни Бистрий В. Дучук, директор Українського педагогічного ліцею ім. Тараса Шевченка (м. Сігету Мармацієй) кандидат географічних наук, В. Куреляк, колишній старший радник Міністерства культури Румунії у справах національних меншин, кореспондент часописів Союзу українців Румунії Я. Колотило, прімарі різних років комуни Бистрий В. Дучук, В. Бумбар, Д. Коренюк, голова фундації українських гуцулів Румунії (комуна Кривий) В. Попович.
За результатами роботи конференції сторони домовились про налагодження співпраці з Київським університетом права НАН України, подальшу роботу щодо популяризації юридичної освіти та науки в Румунії, проведення спільних заходів для студентів, аспірантів, спеціалістів-практиків у галузі права, що дає можливість для гармонізації загальнодержавних, регіональних та місцевих інтересів, створення ефективних механізмів забезпечення умов для здійснення транскордонного співробітництва.
Матеріли Міжнародної науково-практичної конференції «Природно-ресурсний та етнокультурний транскордонний потенціал Гуцульщини в Україні та Румунії: проблеми збереження та сталого розвитку» опубліковані у спільному збірнику наукових праць Київського університету права НАН України і Карпатського біосферного заповідника.
Більше інформації –
на сайті Київського університету права НАН України. За інформацією КУП НАН України